Eriyen Dondurmaların Sonu mu Geliyor?
Takip Et : Üye Girişi
Basın Açıklamaları

Kısa cevap, bakterilerin küçük bir yardımıyla eriyen dondurma sorununa çözüm bulundu.

 

Herkesin bildiği basit haliyle dondurma, şeker ve sütten oluşur. Katılaşmayı sağlayan diğer bileşenleri olan yağ,hava kabarcıkları ve buz kristalleridir. Edilnburg ve Dundee üniversitelerinden araştırmacılar, bu bileşenleri birbirine bağlayan bir protein sayesinde, uzun süre erimeyen dondurma yapmayı başardı.

Dondurma ısındığında yağ ve şeker (zeytinyağı ve sirke gibi) ayrışır. Bu durum dondurma içinde hapsolmuş hava kabarcıklarının kaçmasına, buz kristallerinin de erimesine sebep olur. Bilim insanları dondurmaya BslA (Bacillus subtilis bakterisi Japonya’da fermente soya fasulyesinden natto adındaki yemeğin yapılmasında kullanılıyor) eklediklerinde şeker ve yağın birbirinden ayrılmadığını gördüler.  Böylece buz ve hava matrisi yerini daha uzun süre koruyabiliyor. Araştırmacılar bu protein için hidrofobik ”yağmurluk” benzetmesi de yaptılar. Bu özellik dondurmayı uzun süre buzlukta tuttuğumuzda büyük buz parçalarının oluşmasını engelliyor.

 

Daha Az Yağ

Bu gelişmeyle birlikte imalatçılar dondurma yapımında daha az doygun yağ kullanarak dondurmanın da daha az kalorili olmasını sağlayabilecek. Araştırmacılar BsIA’nın sadece dondurmaya değil, çikolatalı mus ya da mayonez gibi yağ oranı fazla olan ürünlere katılarak yağ ve şeker içeriğini azaltabileceğini söylüyor.

 

 

 

Bize sıcak yaz günlerimizi hatırlatan, kışın da vazgeçemediğimiz dondurmalardan erime sorunu bu şekilde tarihe karışacak gibi gözüküyor. Kıvamında bir değişiklik olmasa da lezzetine dair bir bilgi de elimizde şimdilik yok, bilim insanları bu konuda testlerini sürdürüyor. Yeme keyfine nasıl bir etkisi olacağı soru işaretiyken, denemek için çok beklememiz gerekmeyebilir. BslA’lı dondurmayı market raflarında üç yıl içinde görebilmemiz mümkün.

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.