Acımasız Eleştirilerin Kurbanı: Gıda Mühendisliği!
Takip Et : Üye Girişi

Bir mühendislik dalı olan “Gıda Mühendisliği” bölümünün bu kadar eleştiriye maruz kalmasını anlamış değilim. Sanatçısından sokaktaki halkına kadar herkesin gıdayla ilgili olarak mutlaka bir fikri var. Ben bir gıda mühendisi olarak çevremdeki insanlara doğru olanları anlatmaya çalıştıkça karşı taraf sanki o konuyla alakalı yıllarca araştırma yapmışçasına mükemmel bir savunmaya giriyor. Bu bilgileri nereden öğrendiğini sorduğumda ise “internet” ten cevabını vermekten çekinmiyor.

İnternet… sonu olmayan bir deniz gibi. Tabi ki internetteki bilgilerin hepsini karalamıyorum ama bir çoğu maalesef yanlış bilgilerden oluşmakta. İnsanlar bu bilgilere inanıp mühendisin karşısında bile konuşmaktan geri durmuyorlar. Ve onlara göre yediğimiz içtiğimiz her şey kanserojen maddelerden oluşuyor. Sadece bu konuyla ilgili daha doğru bilgiler edinebilmek için Tıbbi Genetik alanında yüksek lisans yapıyorum. Bunu dile getirmemdeki amaç ise; doğru bilgi edinebilmek için doğru yerlerde okumak olduğunu vurgulamaktır.

Neyse… Bunlarla ilgili olarak sayfalarca yazı yazılabilir. Benim bu yazıyı yazmamdaki asıl amaç, TRT’ nin “Bir Fikrin Mi Var?” programında finalist olan meslektaşımın projesi. Bir proje anca bu kadar eleştiriye maruz kalıp, sosyal medyada konuşulabilir. Tabi ki eleştiriye açık olmak şarttır. Ancak bir şeyi eleştirebilmek için o konuyla alakalı olarak derin bir bilgiye sahip olmak gerekir.

Eleştiren şahsiyetler hoşaf kelimesine takılmış durumda. Zaten programı baştan sona izleyenler -ki ben eleştiride bulunan insanların programda meslektaşımızın açıklamasını dinlediğini düşünmüyorum- bu projede olmayan hiç duyulmamış bir şeyin ortaya çıkarılmadığını, projenin amacının milli bir içeceğimiz olan hoşafın katkı maddesi kullanılmadan ve uht-pastörizasyon gibi proses aşamalarına gereksinim duyulmadan üretilerek raf ömrünün uzatılmasının hedeflendiğini çok net bir şekilde anlayacaklardır. Ama bizler okumak dinlemek izlemek ve işin özünü anlamak yerine sağdan soldan duyduklarımızla, sosyal medya paylaşımlarının başlıklarına bakmakla yetinip; yersiz ve son derece saygısız eleştirilerde bulunmayı kendimizde hak olarak görüyoruz. Ben de; bu gibi eleştirilerde bulunan şahsiyetlere, “bu ülke için ne yapmış” ; sorusunu sormayı kendimde hak görüyorum.

Son iki günde herkes işini gücünü bırakmış, büyük bir medeni cesarette bulunmuş ve geliştirdiği projesini tüm Türkiye’ ye göstermiş olan meslektaşımızı eleştirmekte. Ben asıl, gıda mühendisliğiyle uzaktan yakından alakası olmayan sanatçı, köşe yazarı ve bu gibi insanlara kızıyorum. Ne hakla kendinizde bu eleştirileri yapma hakkı buluyorsunuz? Ve tüm gıda mühendislerine sesleniyorum; İnsanlar bu yorumları yaparken bizler ne yapıyoruz? Neden meslektaşlarımıza, birbirimize sahip çıkmıyor ve sessiz kalıyoruz? Bizler dört yıl gıda eğitimi almadık mı? Katkı maddelerinden tutunda, gıda kimyası, mikrobiyoloji ve daha nice konularda eğitim almadık mı? Bildiklerimizi çevremize öğretelim. Daha çok sesimiz çıksın; çıksın ki gıda eğitimi almamış herkesi susturalım.

Önce birbirimize sonra da mesleğimize sahip çıkalım.

Son olarak da burdan hoşaf projesini yapan meslektaşımı tebrik ediyorum. Umarım herkesten önce bu projenin patentini alır ve projesini geliştirir.

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 1 Aralık, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • Ebru
  2 Aralık, 2017

  Demin iç sesimi okudum resmen, konuyu en anlaşılabilir halde dile getirmişsiniz tebrikler ve teşekkürler..

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Rabia Emekli
  14 Ağustos, 2017

  Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Murat
  12 Ağustos, 2017

  Paylaşımınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. Malesef ki millet olarak okuma araştırma bilgi edinme gibi vasıflar bize unutturulmuş, görsel, işitsel medya ve kulaktan dolma bilgilerle insanımız köreltilmiştir. Televizyonda veya sosyal medyada gördüğümüz bir haberi kesinlikle doğruymuş gibi kabulleniyoruz. İnsanlığa faydalı bir takım şeyler yapıldığında da ya küçümsüyor yada acımasız bir şekilde eleştiriyoruz. Bir şey hakkında eleştiri yapmadan önce bilgi sahibi olma gibi güzel bir vasfı kazanmamız dileğiyle. Bu arada projeyi geliştiren arkadaşı da canı gönülden tebrik ediyorum.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.