Adetli Regl İken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Takip Et : Üye GirişiAdet Döneminde Asla Yapılmaması Gerekenler
Merhaba sevgili okurlarım. Ergenlik dönemiyle beraber kadınlarda ve erkeklerde vücudun dış görünüşünün dışında da değişiklikler olmaktadır. Bunlardan biri kadınların ayda bir adet süreci geçirmeleridir.
Adet dönemi başlı başına farklı bir süreçtir. Çünkü bu dönemde vücutta şişkinlikler, sancılar ve iştah açıcı gibi farklılık görülür. Adet her kadının olması gerekir. Çünkü vücuttaki kirli kanın atılması sağlanır ve hamilelik için adet görülmesi gereklidir. Adet sürecinin dayanılmaz ağrılarını kolaylaştırmak ve sonraki aylar için de daha rahat etmek için dikkat etmeniz bazı kurallar vardır. Adet döneminde asla yapmamanız gerekenlerin detaylarına bakalım..
Adet Döneminde Asla Yapılmaması Gerekenler


1- Ağda yapmak:


Adet döneminde fazladan şişlik ve hassasiyet olur. Hormanlar 2 kat hızlı çalışır ve tüyler alınsa bile 2 gün sonra tekrar çıkar. Bu yüzden adet döneminde ağda yaptırmak doğru bir karar değildir.

2- Cinsel birliktelik:


Dinimizce adet döneminde cinsel birliktelik haramdır. Ancak eğer bu aylarda birliktelik yaşarsanız korunmasız bir şekilde beraberlik uygun değildir. Adet döneminde yumurtalıklar fazlaca hassaslaştığından birliktelikle birlikte ekstra zorlanır.


3- Meme muayenesine gitmek:


Adet döneminde göğüs ve vücutta şişkinlikler 2 katına çıkar. Bu dönemde meme kanseri için doktora gözükmek doğru olmayabilir.


4- Süt ve ürünleri tüketimini azaltın:


Adet döneminde vücut 2 katı gazla doludur. Bu yüzden adet döneminde gaz yapacak yiyecekler tüketmemek gerekir. Süt ve ürünleri de adet döneminde bilinmese de ektra gaz yaptırır. Vücutta bulunan fazla gaz kasıklarda ağrılara neden olur.


5- Temiz ped kullanımını aksatmayın:


En çok yapılan yanlışlardan biri de temiz ped kullanımına dikkat etmemektir. Temiz ped kullanımı hijyen ve hastalıklar açısından çok önemlidir. Adet döneminin bitmesine yakın günlerde daha az kanama olur. Adetin ilk günlerinde 2 saatte bir sonraki günlerde 4 saatte bir temiz olsa dahi değiştirilmelidir.


6- Kahve tüketimini azaltın:


Gün içerisinde kahvesiz duramıyorsanız da adet döneminde kafein alımına dikkat etmeniz gerekir. Fazla kafein tüketmek adet sancılarınızı arttırdığı gibi adetinizin erken bitmesine ve düzensiz olmasına neden olur.
Ayrıca tuzlu yiyecekler yemekte ekstradan şişkinlik yarattığından tuzlu yiyecekler tüketmekte doğru değildir.
Sağlıklı günler dilerim..

Kaynak: https://saracoglufaydalari.com/adetli-regl-iken-dikkat-edilmesi-gerekenler-nelerdir/

Rating: 3.7/5. From 7 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.