Ağızdan Soğan Sarımsak Kokusu Gıdalar İle Nasıl Giderilir?
Takip Et : Üye Girişi

Doğal antibiyotik olarak bildiğimiz sarımsak sağlık açısından ciddi olumlu etkileri bulunmaktadır. Sürekli tüketimini tavsiye ettiğimiz bu gıdanın tek olumsuz yanı kokusu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kokusu var diye tabi ki bu gıdadan vazgeçecek değiliz. Bu yüzden bazı gıdalar ile sarımsak kokusunu ağızdan geçirmenize yardımcı olacaktır. Bazı gıdaların yardımı ile sarımsak yerken veya yedikten sonra kokusu nasıl geçer, nasıl giderilir bu konuya değineceğiz.

Ağızdaki Sarımsak Kokusunu Yok Eden Gıdalar Nelerdir?

1: Limon

C vitamin içerikli limon soğan ve sarımsak kokusunu gidermeye yardımcı en etkili gıdalar arasında yer alır. Limonun esansiyel yağ asitleri sayesinde faydalı özellikleri vardır. Bu esansiyel özelliği aynı zamanda etkili bir aroma ve kokuya sahiptir. Soğan veya sarımsağı yedikten sonra  1 -2 parça limonu direkt olarak emebilir veya yiyebilirsiniz. Tadı biraz ekşi olsa da kabuğu ile birlikte çiğnemek çok daha etkili olacaktır. Güzelce ağzınızda dolaştırın ve suyunu yutun. Hem sağlık açısından faydalı hem de ağız kokusunu gidermeye yardımcı olacaktır.

2: Maydanoz

Yine limona benzer besin değeri ile maydanoz da etkili ağız kokusu gidericisi olarak gösterilebilir. Maydanozun esansiyel yağ asitleri koku yayma etkisine sahiptir. Maydanozun bu etkili kokusu, sarımsak veya soğanın kötü kokusunu bastırmaya yardımcı olur. Bir kaç adet maydanozu ağzınızda güzelce ezip uzun süre çiğneyin. Kısa sürede etkisini gösterecektir.

3: Nane

Tahmin edebileceğiniz gibi nane de bu konuda etkilidir. Yemek sonrasında bir kaç yaprak naneyi yine güzelce çiğneyin ve yutun. Bu da ağız kokusunu gidermeye yardımcı olacaktır.

4: Yoğurt

Yine yoğurt kötü kokuyu gidermede etkilidir. Sarımsağın ağır kokusunu gidermek için bir kaç kaşık tüketebilirsiniz. Ayrıca yoğurda limon, maydanoz veya nane ile karıştırıp tüketmeniz çok daha etkili olacaktır.

5: Yeşil Çay

Saraçoğlu’nunda tavsiye ettiği bu yöntemde yeşil çay ağız kokusunu ve kötü kokuları gidermede en etkili çaylar arasında yer alır. Ayrıca çaya limon eklerseniz daha etkili bir şekilde kokuyu gidermeye yardımcı olacaktır.

Mutlu ve Sağlıklı günler dileriz…

 

 

Rating: 4.0/5. From 15 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.