Ağrı Kesici Hap İçmenin Zararları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Ne biz ne de bedenimiz ağrıya kolay kolay dayanamaz ve çoğumuzun da ağrıları çekmekten pek hoşlandığı söylenemez.Bu sebeple de o an için ağrıları dindirmek amacıyla ağrı kesici ilaçlara başvururuz.Evet ağrılarımızı dindirmesi için bu ilaçları kullanıyoruz ama peki bu ilaçlar ne kadar masum ?  Peki bu ilaçları kullanmak doğru mu?  Buyurun konumuza derinlemesine bir giriş yapalım.

Bireylerin yaşadığı en büyük sorunlardan biri de ağrılardır.Çoğu birey baş ağrısı,kronik,alerjik romatizma ağrılar,diş ağrısı,eklem ağrılar vesayire. şikayet etmektedir.Bu yüzden de kolay temin edilebilen kısa süreli de olsa ağrıyı dindimek için hemen ağrı kesicilere baş vurmaktadır.Peki bu ağrı kesiciler yaşadığımız sorunu ne kadar ‘kesiyor’ ? 

Pek çok birey en ufak bir ağrı duyduğunda bilinçsizce ağrı kesici ilaçlara başvurmaktadır.Bu bilinçsiz kullanımda bir çok soruna sebebiyet vermektedir.Yapılan araştırmalar da ağrı kesici ilaçların özellikle bilinçsizce kullanılması sebebiyle bir çok hastalığa neden olduğunu göstermiştir.Ağrı kesiciler hakkında bilmemiz gerekenler;

-Ağrı kesiciler hasarı tamir etmez ,sadece o an oluşan ağrı hissini azaltır.Bilinmesi gereken ise ağrının olduğu yerde doku sorununun olması ve ağrıya sebebiyet vermesidir.

-Eğer ilk defa bir ağrı kesici alınmışsa ve ağrı hala devam ediyorsa art arda ağrı kesici ilaçlar kullanılmamalıdır.İlacı tekrar tekrar kullanmada ısrarcı olunmamalı ve doktora başvurulmalıdır.

-Özellikle migren ve baş ağrılarından müzdarip olan bireyler ağrı kesici ilaçları kullanmaktadır.İlk defa ağrı kesici ilaç alındıysa etkisini gösterebilir fakat ilerleyen günlerde ağrı tekrarladıysa ilaç çok etkili olmaz .Buda sürekli ağrı kesici ilaçların alınmasına,bağımlılığa sebep olur.

-Alerjik baş ağrısı sorunu,Günlük yaşanan baş ağrıların sebebi sürekli alınan ağrı kesici veya damar büzücü migren ilaçlarıdır.Pek çok birey bu tür ilaçları her gün hatta günde 2-3 defa kullanmaktadır.Buda bağımlılığın oluşmasına sebep olur.

Ağrı kesici ilaçlar ağrıyı tamamen kesmez.Ağrının şiddetlenmesini o an için geçirir.Ağrı kesici ilaçlar karaciğer,mide gibi birçok organa zarar verir.Bulantı,sersemlik gibi etkilerin oluşumuna sebep olur.

Ağrı Kesicilerin Zararları Nelerdir ? 

-Ağrı kesici ilaçların kullanımı gözde sorunların oluşmasına sebep olur.

-Ağrı kesiciler hazımsızlık,bulantı ,karın ağrısı, mide kanamaları,delinme,mide çıkışında daralma gibi hastalıklara sebep olmaktadır.


-Özellikle daha önceden ülser sorunu yaşamış,altmış yaş üstü yetişkinler,kalp-damar rahatsızlığı olanlar,sindirim sistemi sorunu yaşayanlar ve şeker hastalığı olan bireyler ağrı kesici ilaçların kullanımına dikkat etmelidirler. Böbrek hasarlarına neden olabilir.

-Uzun yıllar boyunca kullanılan ağrı kesiciler böbreklerde kalıcı hasarlara sebep olmaktadır.Bazen tek doz ağrı kesici bile böbreklerde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir.

Diyabet ve hipertansiyon sorunu yaşayan bireylerde dikkat etmelidirler.

-Vücuda alınan ağrı kesicilerin etki noktası küçük organlar ve sinir sistemimizdir.Sürekli alınan ağrı kesici ilaçlarla bu alanlara zarar vermiş oluyoruz.Birey ne kadar çok ilaç alırsa, ihtiyacı da o oranda artacak ve daha fazla zarar vermiş olacaktır.

– Vücutta basit cilt döküntülerine sebep olmaktadır.

-Bazı durumlarda kan pıhtılaşmasını da engellemektedir.

Ağrı Kesicilerin Kullanımında En Çok Dikkat Etmesi Gerekenler Kimlerdir?

-Yaşı ilerlemiş olan hastalar

-Yaşı ilerlemiş ve böbrek fonsiyonunda bozulma yaşayan bireyler

-Çocuklar

-Siroz hastalığı bulunan bireyler

-Böbrek hastalığı yaşayan bireyler

-Kalp hastalığı yaşayan bireyler

-Kronik karaciğer hastaları

-Mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri olan bireyler

-İltihaplı bağırsak hastalığı olan bireyler

-Kanda pıhtılaşma sorunu yaşayan bireyler

-Sindirim sistemi ile ilgili sorunlar yaşayan bireyler dikkat etmelidirler.

Sağlıkla kalın..

Rating: 3.3/5. From 11 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 18 Şubat, 2019
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.