Akciğer Kanseri Başlangıç Belirtileri Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Sigara kullananlar genelde kanser olacağını düşünmeden sigara içmeye devam ederler.Ancak bilinmesi gereken şey, akciğer kanseri tüm dünya üzerindeki en yaygın kanserdir.Akciğer kanserine bir çok neden bulunmakla birlikte sigara en hızlandıran nedenler arasındadır.Aynı zamanda sigara içmeyenlerde akciğer kanserine yakalanabilir.Kötü hava şartları,kötü beslenme,bakımsızlık gibi bir çok neden sigara içmeseniz dahi sizi kansere sürükleyebilir.Dünyada akciğer kanseri olanların %15’i geçmişinde sigara içmemiş olanlardır.Şimdi bu belirtilere göz atalım.

1: Şiddetli Öksürük

Öksürme normal bir eylemdir ancak bu öksürükler uzun süre ve artarak devam ediyorsa akciğer kanseri belirtisi olabilir.Aynı zamanda kanlı öksürükler de kanserin ilerlemiş safhası demektir.

2: Göğüs ve Omuz Ağrısı

Zaman zaman omuzlar ve kollardaki ağrılar akciğer kanseri belirtisi olabilir.Bu semptonlar akciğer kanseri hastaların en yaygın şikayetlerinden biridir.

3: Nörolojik Sorunlar

Nörolojik sorunlar akciğer kanseri belirtilerindendir.Zihinsel karışıklık,kararsızlık,hafıza kaybı gibi sorunlar görülebilir.Gerçekleri düşünme ve hatırlamada zorluk çekiyorsanız dikkat etmelisiniz.

4 : Solunum Hastalıkları

Pnömoni ve bronşit gibi kalıcı solunum yolu hastalıkları, akciğer kanserinin bir belirtisi olabilir.En önemli belirtilerinden olan bu rahatsızlıkları sık sık yaşıyorsanız göğüs röntgeni çekmenizi tavsiye ediyoruz.

5: Astım

Astım hastalığı toz,alerji,kötü hava,nem gibi bazı etkilerden dolayı meydana gelebilir.Ancak, astım aynı zamanda bir akciğer kanseri belirtisi de olabilir. Dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

6: Yemek Borusunda Yapışkan Hissi

Yemekleri yutmada zorluklar, iltihaplanmalar akciğer kanseri belirtilerinden biridir.Boğazınıza hep bir şey yapıştığı hissi olur.

7: Ses Kısıklığı

Sıcak ve soğuk havalar farketmeden sesiniz kısılıyorsa akciğer kanseri belirtisi olabilir. Akciğer kanserinde ses telleri zarar görmekte ve ses kısıklığı olabilemektedir.

8: Kemik Ağrıları

Kemikleriniz ağırıyor ve özellikle gece yatarken ağrı yaşıyorsanız akciğer kanserinden şüphelenebilirsiniz.Akciğer kanserinde kanser kemiklere zarar veriyor veya kemiklere sıçramış olabilir. Bu yüzden ağrılar oluşabilmektedir.

9: Beklenmeyen Kilo Vermeler

Kilo alıp bazen kaybetmeniz oldukça normaldir, ancak kilonuzdaki ani bir düşüş göz ardı edilmemelidir. Sıradışı kilo kaybı genellikle akciğer kanseri de dahil olmak üzere birçok ciddi sağlık durumu ile ilişkilendirilir. Bunun nedeni, kanserli hücrelerin vücudunuzdaki tüm enerjiyi tüketmesi ve gıdanın enerjisinin hücrelerinizde nasıl kullanıldığını bile kontrol edebilmesidir.

Ek olarak akciğeri temizleyen gıdalar için yazımıza göz atabilirsiniz. https://gidabilinci.com/72-saatte-akciger-temizleme-yontemi

 

Mutlu ve sağlık günlere.. Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 4.3/5. From 27 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.