Alkali Su Neden ve Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Su içmenin  sağlığımız için önemi,günlük su tüketmenin önemi yıllardır vurgulanmaktadır.İşte bu yüzden sağlık için bu uyarı dikkate alınmalı ve uygulanmalı,günlük bol bol su tüketilmelidir.Su tüketimi sağlık için ne kadar önemliyse suyun alkali olması da bir o kadar önemlidir.Suyun  asitliğini veya alkalitesini ölçmek için 0 ile 14 arasında  pH ölçeği kullanılır.Suyun pH değeri 7’dir ve 7  nötr kabul edilir.Eğer 7’den küçük pH değeri olursa asidik, 7’nin üstü herhangi bir değer alkalik kabul edilir.Alkalik suyun değeri 7.4 tür ve vücudumuzu sağlıklı,hastalıksız tutmak istiyorsak pH derecesini 7.4’te tutmamız gerekir.Alkali suyun birden fazla yararı vardır:

1:Bağışıklık Kazandırır

Alkali su,fazla miktarda antioksidan bulundurduğundan bağışıklık sisteminde artış sağlar.Ayrıca vücutta bulunan veya dışardan aldığımız besinleri,proteinleri(serbest radikaller) vs. oksijene dönüştürür ve vücudumuz için enerji üretiminde kullanılır.

2:Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Vücut aşırı asidiyete maruz kaldığında toksinleri biriktirir.Bu toksinler yağ hücrelerinde depolanır ve kilo almanıza sebep olur.Alkali su,vücudun asitliğini azaltır ve kilo vermenize yardımcı olur.

3:Cildi Rahatlatır

Cildin maruz kaldığı zararlı etkilerden dolayı cilt yaşlı görünür,tahriş olur kirli görünür.Alkali suda mevcut olan antioksidanlar cildi zararlı etkilerden korur,yaşlanmayı geciktirir,cilt daha genç görünür.Cildinizin beslenip yenilenmesini sağlar.

4:Osteoporoz Riskini(Kemik Erimesi) Düşürür

Osteoporoz;kemik metabolizmasındaki bir bozukluk sonucunda kemikteki protein örgüsünün seyrelmesiyle iskelette ortaya çıkan ve kemiklerin çok kolay kırılabilmesine sebep olan bir hastalıktır.Vücutta çok asidiklik varsa  hastalığın önlenmesine yardımcı olan minerallerin tükenmesine neden olur. Alkali su içmek, asitliği azaltığından  hastalığı önlemenin iyi bir yoludur.

5:Sindirime Yardımcı Olur

Acı, yağlı ve yağlı gıdalar yemek, alkol tüketimi midede asitlik birikimine neden olabilir. Midedeki asit genellikle gıda borusuna geri döner ve mide ekşimesine yol açar. Sık mide yanması yiyecek borusunun duvarlarına zarar verebilir ve kansere neden olabilir. Alkali su asitli gıdaların etkisini azaltır, bu sayede sindirimi kolaylaştırır ve kanser riskini azaltır.

6: Enerjiyi Arttırır

Bol miktarda su tüketmek dokulara,organlara yeterli ve gerektiği kadar vitaminleri, mineralleri,oksijeni dağıtır.Gerekli suyu alan vücut dinç ve enerji dolu olur.

   Evde Kendi Alkali Suyumuzu Nasıl Yaparız ?

Evde kendi alkali suyumuzu yapmak oldukça kolay ve basittir.

         Gerekenler:

8 ons filtrelenmiş veya damıtılmış su

-Bir pH test kiti

-Karbonat

      Nasıl Yapılır ?

-Suyun pH değerini bir pH şeridi ile test edin ve pH renk şemasındaki renkle karşılaştırın.

-Suyun pH değerini bir kağıda yazın.

-8 su bardağı süzülmüş suya 1/8 çorba kaşığı kabartma tozu ekleyin  ve güzelce karıştırın.

-Suyun pH’ını tekrar ölçün.

-7.5 ile 8 arasındaki bir değer uygun bir değerdir.

-Değeri çok yüksekse daha fazla su ekleyin.

Veya evde yapma imkanınız yoksa marketlerdeki hazır suları alırken pH değerine dikkat etmenizi öneriyoruz.

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.