Altın Otu Nedir? Neye İyi Gelir Böbrek Taşı İçin Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Metrelerce öteden fark edilen kokusu ile kendini belli ettiren altın otu sağlık açısından faydaları ile de göz önüne çıkıyor.Bitkilerin bu farklı özellikleri her geçen gün yeni yeni fark ediliyor.Özellikle gereksiz ilaç tüketiminden uzaklaşmak ve ilacın yan etkilerinden uzaklaşmak için şifalı bitki altın otunun yararlarını sizler için bahsedeceğiz.Altın otu ve yağının faydaları, nelere iyi gelir, hangi durumlarda kullanılır bunlara göz atalım:

Altın Otu Nedir?

Helichyrsum familyasından gelen, ismini altın renginden dolayı alan, ülkemizde hemen hemen bütün bölgelerde yetişen mevsimlik bir çiçektir.Altın otunun bir çay olarak kullanılmasının ana sebeplerinden biri eterik asitler açısından zengin olması, antioksidan içeriği yüksek olması, flavonoidler açısından yüksek olması sebebiyle faydalı bitkiler arasına kendine yer bulmuştur.

Altın Otu Çayı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Böbrek Taşının Atılmasına Yardımcı Olur

 • Altın otunda bulunan flavonoid antioksidanla sayesinde böbrek taşlarının uzaklaştırılmasına yardımcı olur.Böbrek taşı fazlalık mineral birikimi özellikle de kalsiyumun birikmesi sonucu oluşmaktadır.Altın otunda bulunan besin maddeleri ile bu fazlalık maddelerin idrar yolu ile atılımını kolaylaştırır.Kısacası idrar söktürücü etki bu anlama gelmekle birlikte, böbrek taşı oluşumunun da önüne geçmiş olur.

Mide Şişmesi ve Hazımsızlığı Önler

 • Özellikle yemek sonrasında veya akşam geç saatlerde mide şişkinliği sorunu yaşıyorsanız altın otu çayını tavsiye ediyoruz.Altın otunda bulunan besin maddeleri sayesinde mide ve bağırsaklarda gaz oluşumunun önüne geçmiş olur.Aynı zamanda sindirim sistemini düzenleyerek sindirimi hızlandırır.Bu sayede de mide ve sindirim sorunlarının önüne geçmiş olur, mide şişkinliği rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Metabolizmayı Hızlandırmaya Yardımcı Olur

 • Altın otunda bulunan flavonoidler ve esansiyel maddeler sayesinde metabolizmayı hızlandırmaya ve yağ yakmaya yardımcı olmaktadır.İçtiğiniz ilk andan itibaren midenizde ısınmanın farkına varacaksınız.Bu, metabolizmayı hızlandıran bitkilerin orta bir özelliğidir.Biraz acımsı tadı olsa da metabolizmanızı hızlandırmak için en etkili bitkiler arasında yer almaktadır.

Kanser ve Tümör Hücrelerin Oluşumunu Engeller

 • Antioksidan açısından zengin içeriği sayesinde vücutta biriken serbest radikallerin uzaklaştırılması için etkilidir.Serbest radikaller vücutta birikerek bir süre sonra kanser ve tümör hücrelerinin oluşumuna sebep olur.Bu yüzden bu hücrelerin oluşumunu engellemek için antioksidan içeriği yüksek gıdaları tüketmemiz gerekir.Altı otu çayı da bu açıdan zengindir.

Altın Otu Yağı Cilt İçin Faydalıdır

 • Özellikle ciltteki ölü hücrelerden uzaklaştırmak ve cildi tazelemek için altın otu yağı tavsiye edilen esansiyel yağlar arasında yer alır.Hem antioksidan hem de içeriğinde E vitamini sayesinde cilt sağlığını korumak için en faydalı yağlar arasında yer almaktadır.Aynı zamanda ciltte oluşan egzama gibi rahatsızlıklar için de doktor kontrolünde kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

Pankreasın İşlevine Yardımcı Olur

 • Pankreasın işlevini sağlamasına yardımcı olarak özellikle sindirimde gerekli enzimlerin üretilmesini sağlar.Pankreas mide öz suyu, mide asit yapısı ve sindirim için gerekli enzimlerin üretilmesini sağlar ve mideye yardımcı olur.Altın otu da pankreasın bu işlevini kolaylaştırarak sindirim konusunda etkili olmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler

 • İdrar atımını kolaylaştırarak idrar keseni ve idrar yolları sağlığını koruyarak idrar yolu enfeksiyonlarının önüne geçer.Özellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan prostat sorunlarının önüne geçmek için etkili bitkiler arasında yer almaktadır.

Altın Otu Nasıl Kullanılır? Çayı Nasıl Yapılır?

Altın otu çayı en basit bir şekilde 3-4 tutam alarak demliğe atın. 2-3 bardak su ekleyerek kaynatın ve kaynakdıktan sonra 5 dakika kadar kısık ateşte bekletin.Bu sayede bütün besin maddelerinin suya geçmiş olur ve çay şifa kaynağı olur.

Altın otu genel olarak ülkemizin her köşesinde yetişir. Resme bakarak kolayca tanıyabilirsiniz.Eğer yine de bulamadıysanız aktardan çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz.Hemen hemen bütün aktarlarda bulunmaktadır.

Altın otu yağını da olası bir alerji durumuna karşı öncelikle küçük bir alanda kullanarak etkisine göre devam edebilirsiniz.

Altın Otu Olası Yan Etkileri

 • Aşırı kullanımdan kaçınmalıyız, her şey de olduğu gibi altın otunun da fazlası zarar verebilir.
 • Diyaliz , böbrek hastalarının doktor tavsiyesi olmadan tüketmeleri önerilmemektedir.
 • Yine böbrek yetmezliği, safra kesesi sorunları yaşayanların doktor tavsiyesi olmadan tüketmesi doğru değildir.
 • Hamile bayanların ve emziren hanımların doktora danışmasını tavsiye etmekteyiz.
 • Altın otu ve çayı konusunda şeker hastaları için bir uyarı olmasa da yine de doktora danışmanızda fayda vardır.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

 

 

 

Rating: 4.3/5. From 3 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.