Amarant ( Horozibiği) Unu Nedir? Nasıl Tüketilir? Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Amarant bitkisi halk dilinde horozibiği olarak söylenen bu bitki halk arasında pek bilinmeyen gıdalar arasında yer alır.Özellikle unu yapılarak bazı yörelerde ekmeği yapılan bazı ise hamur işlerine eklenen bu un amarant ununun faydalarına yararları nelerdir göz atalım.

Amarant Bitkisi Nerelerde Kullanılır?

Amarant bitkisi özellikle kozmetik bazı bazı ilaçların yapımında sıkça kullanılmaktadır.Bazı alanlarda ise renk maddesi olarak kullanılmaktadır.Vitamin ve mineral açısından zengin olan amarant bitkisi besin değeri açısından oldukça zengindir.

Amarant Horozibiği Faydaları Nelerdir?

1: Protein Açısından Zengindir

100 gram amarantta ortalama 15 gram protein bulunmaktadır.Dolayısıyla bu değer oldukça iyi bir değerdir.Protein ise özellikle kas  gelişimi için önemli besin maddelerinin başında yer alır.Buğday ununa göre ortalama % 50 oranında daha fazla protein içeriğine sahiptir.Bu yüzden diğer unlara göre tercih edilebilecek ürünlerdendir.

2: Kalorisi Düşüktür

Un tüketimini mutlaka azaltmamız gerekir hiç bir zaman tavsiye etmiyoruz.Ancak yine de tüketilecek ise kalorisi düşük olan amarant ürününü öneriyoruz.Normal beyaz una göre kalorisi %20 oranında daha azdır.Bu yüzden zayıflamak isteyenler için tercih edilebilecek ürünler arasında yer almaktadır.

3: Demir Açısından Zengindir

Öncelikle şunu belirtelim.Bitkisel gıdalar hiç bir zaman tam olarak demir kaynağı olmaz.Çünkü sindirilmesi düşüktür.Ancak amarant diğer unlara göre 4-5 kat daha fazla demir minerali içermektedir.Bu sebepten dolayı sindirilmesi az olsa da belli miktar  günlük ihtiyacı karşılamada etkisi olacaktır.Et ile kıyaslamak doğru olmasa da diğer unlara göre kat kat fazla demir içeriğine sahiptir.

4: B6 Vitamini 

Amarant bitkisi az da olsa B6 vitamini içermektedir.Bu özelliği ile B vitamini eksikliğinin kısmen azalmasında etkili olacaktır.Buğday ununda B vitamini bulunmamaktadır.

5: Sindirimi Kolaylaştırır

Amarant unu buğday ununa göre 4-5 kat daha fazla lif oranı vardır.Bu sayede sindirimi düzenler.Özellikle bağırsak sorunlarının ortadan kalkmasında etkili olur.Diyet lifi su alıp şişerek midede yer kaplar ve fazla yemek yemenize engel olur.

6: Kan Şekeri Ani Yükselişini Engeller

Beyaz una göre amarant unu kan şekerinin ani yükselişine engel olur.Çünkü amarant ununda bulunan diyet lifleri sayesinde alınan karbonhidratın kana geçiş süresi daha yavaş olur.Bu sayede insülin dengesizliğinin önüne geçmiş olursunuz.Ani kan yükselişi önlenir ve şeker hastalığı riskini daha aza indirmiş olursunuz.

7: Magnezyum ve Potasyum İçeriği

Amarant unu magnezyum ve potasyum minerali açısından buğday ununa göre 4-5 kat daha fazladır.Bu sayede olası mineral eksikliğinin de önüne geçmiş olursunuz.Aynı zamanda günlük ihtiyacın da belli bölümünü bu şekilde sağlamış olursunuz.

Sonuç olarak buğday unu yerine amarant unu  besin değeri açısından bakıldığında oldukça yüksek değerlere sahiptir.Bu yüzden beyaz un yerine daha faydalı olan amarant ununu tüketmenizi öneriyorum.

 

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.