Anason ve Anason Çayı Faydaları Nelerdir? Tarifi Nasıl Yapılır?
Takip Et : Üye Girişi

Anason çayı ülkemizde pek sık kullanılan veya içilen bir çay olmasa da yurt dışında bolca tüketilen çayların başında yer almaktadır.Vitamin ve mineral içeriği, değerli bazı asitlerin yer aldığı anason çayı faydalı bir çok özelliği bulunmaktadır.Bu değerli besin maddeleri sebebi ile bir çok ilacın yapımında ham madde olarak anason kullanılmaktadır.Bizlerde bu faydalarından faydalanmak için hızlı ve basit bir şekilde anason çayı yaparak faydalanabiliriz.

Şimdi bu değerli besin maddelerini içeren anason çayının faydaları neler ve çayı nasıl demlenir ve tarifi hakkında bu konuda bilgiler verelim.

Anason Çayı Faydaları Nelerdir? Tarifi Nasıl Yapılır?

1: Kas Ağrıları ve Sinirsel Sistem

Bir çok kas gevşetici ilaçların ham maddesi olarak anason kullanılmaktadır.Bu özelliği sayesinde bazı sinirsel aktiviteler,kas sorunları ve kas ağrıları için anason çayı tüketimini tavsiye ediyoruz.Özellikle yorgunluktan dolayı oluşan kas ağrıları için tavsiye etmekteyiz.Özellikle de içeriğinde potasyum sayesinde sinirsel ve kas hareketlerinin iyileşmesine yardımcı olacaktır.Akşam yorgunluğunu atmak için 1 bardak anason çayı iyi gelecektir.

2: Kansızlığa İyi Gelir

100 gram anason da ortalama 35 gram demir bulunmaktadır.Demir minerali ise kandaki besin maddeleri ve oksijenin taşınmasına yardımcı olur.Kısaca kansızlık sorununun ana sebebi olan demir eksikliğinin önüne geçilmesine yardımcı olur.Unutulmamalıdır ki kansızlık ve demir eksikliğini önlemek için en etkili gıda ettir.Anason çayı demir eksikliği sorununu tam olarak ortadan kaldırmasa da bu sorunu düzeltmeye bir nebze de olsa yardımcı olacağını unutmayın.

3: Kemik Sağlığını Korur

Anason kalsiyum açısından da zengin bitkilerin arasında yer almaktadır.Bu özelliği sayesinde kemiklerin ihtiyaç duyduğu kalsiyumun karşılanmasında yardımcı olacaktır.100 gram anason da ortalama 10 gram kalsiyum minerali bulunmaktadır.Bu sayede kemik sağlığını korumada yardımcı olacak olan çaylar arasında yer almaktadır.

4: Vücudu Enfeksiyonlara Karşı Korur

Anasonun en önemli özelliklerinden biri de antiseptik özelliğidir.Yani zararlı mikro organizmaları öldürücü bir etkiye sahiptir.Özellikle vücutta oluşacak iltihaplanmalar ve enfeksiyonların ilermesini engeller.İlk etapta da oluşmasını engelleyecektir.Aynı zamanda eklemlerde ağrılara sebep olan eklem iltihaplanmalarının da önüne geçmiş olacaksınız.

5: Zayıflamaya Yardımcıdır

Anason ve anason çayı metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir.Kan dolaşımını hızlandırır ve iç organların daha hızla çalışmasını sağlar.Bu sayede daha fazla enerji harcarsınız ve kilo vermenize yardımcı olur.Özellikle acıktığınız zamanlarda veya aç karnında anason çayı içmek hem iştah azaltıcı özelliğe hem de zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

6: Boğaz ve Ağız Enfeksiyonlarını Önler

Antiseptik özelliği sayesinde çayı yudumladığımız ilk andan itibaren hem ağız içinde mikropların yok olmasına hem de boğazda oluşan iltihaplanmalar ve zararlı mikro organizmaların uzaklaştırılmasına yardımcı olacaktır.Özellikle kış aylarında daha sık rastlanan boğaz enfeksiyonları önlemek için tüketilebilecek çaylar arasında yer alır.

7: Uyuşukluğu Engeller ve Dinç Olmanıza Yardımcı Olur

Anason maddesi uyarıcı bir özelliğe sahiptir.Bu sayede özellikle gün ortasında veya akşam saatlerinde uyuşukluk, halsizlik veya yorgunluk yaşıyorsanız 1 bardak anason çayı sizi ayağa kaldıracağınızdan şüpheniz olmasın.Sinir sistemini uyarıcı etkisi ve kan dolaşımını hızlandırarak toparlanmanıza yardımcı olur.

Anason Çayı Nasıl Yapılır?

  • 2 bardak su
  • Yarım yemek kaşığı anason tohumu

Tohumları suya atın ve orta ateşte ortalama 10 dakika kadar kaynatın.Demlenmesini anlamak için koklamanız yeterli olacaktır.Kesin kokusu burnunuzu açtığında tam olarak demlenmiş olacaktır.Damak zevkinize uygun olarak bal veya limon katarak anason çayını tatlandırabilirsiniz.

Özellikle zayıflamak isteyenler için bu karışıma 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil katarsa metabolizma ve kan dolaşımını hızlandıran müthiş bir içecek olacaktır.Özellikle zayıflamak isteyenlere tavsiye ediyoruz.

Anason ve Anason Çayı Olası Yan Etkileri:

Hamile bayanların ve çocukların tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.Ancak doktor tavsiyesi ile hamile bayanların kontrollü tüketilmesi önerilir.

Anason yağı ciltte bazı alerjilere sebebiyet verebilir.Bu yüzden herhangi bir kızarıklık veya kaşıntı durumda doktora danışmanızı öneriyoruz.

Bazı durumlarda ishale sebep olabilir.Eğer anason çayı içtiğinizde ishal sorununuz oluyorsa bu çay size uygun değildir.

Son olarak herhangi bir sağlık sorunu olan kişilerin doktora danışmadan kullanmasını önermiyoruz.Çünkü etkili bir içecek olan anason çayı bazı kişilerde yan etkilere sebep olabilir.

Mutlu ve Sağlıklı günlere.. Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.