Andız Çayı ve Pekmezi Nedir Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Özellikle Karadeniz bölgesinde çokça tüketilen andız pekmezi ardıç ağacından elde edilmektedir. Bu parçalardan elde edilen ürünler çay veya pekmez olarak tüketilebilmektedir. Yazımızda andız çayı ve andız pekmezinin faydaları nelerdir, nasıl tüketilmelidir bu konular hakkında bilgi vereceğiz.

Andız pekmezi diğer pekmezlere nazaran şeker içeriği biraz daha düşüktür. Bu yüzden diyet yapanlar veya zayıflamak isteyenler için tercih edilebilir. Bununla birlikte besin değeri yüksektir. Mineral maddeler ve vitaminler açısından zengindir. Şimdi maddeler halinde faydalarını inceleyelim:

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

** Demir minerali açısından zengindir. Bu etkisi ile kansızlığa karşı daha olumlu etkileri olacaktır. Et ile kıyaslandığında demir oranı daha düşük olsa da kahvaltıda tüketmek günlük ihtiyacın ufak bir bölümünü karşılamış olacaktır. Özellikle çocuklarımız ve kendinizin de bol bol tüketmesini tavsiye ediyoruz.

** Kalsiyum açısından oldukça zengindir. Aslında pekmez bilinenin aksine ciddi oranda kalsiyum içerir. Yani içindeki kalsiyum demirden daha fazladır. Bu sayede kemik ve eklem yapısını korur. Kas aktivitelerini iyileştirir. İlerleyen yaşlarda olası kemik sorunlarına karşı andız pekmez tavsiye ediyoruz. Çünkü içindeki kalsiyum ile kemik erimesi gibi rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz.

** Bağışıklık sistemini güçlendir. Andız pekmezinde kalsiyum başta olmak üzere diğer değerli besin maddeleri sayesinde bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sindirim sistemini de düzenleyerek vücut için genel bağışıklık sisteminin de korunmasına yardımcı olur.

** Vücuttan zararlı toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Özellikle antioksidan yapısı sayesinde vücuttan serbest radikallerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bu sayede kanser ve tümör riskini de azaltmış olur.

** Metabolizmayı hızlandırır. Özellikle bağırsak sistemini hızlandırarak sindirimi hızlandırır. Aynı zamanda minerallerin etkisi ile de kas ve kan arasındaki alış veriş hızlanır. Bu sayede metabolizmayı da hızlandırmış oluruz.

Bunlarla birlikte:

** Kemik ve eklem ağrılarının oluşmasını engeller.

** Saç köklerinin daha güçlü olmasına yardımcı olur.

** Bağırsak yabancı mikroorganizmaların atılmasına yardımcı olur.

** Kış aylarında soğuklara karşı vücut direncini artırır ve hastalıklara karşı korur.

** İdrar yolu enfeksiyonlarının oluşmasını engeller. Özellikle ilerleyen yaşta prostat sorunlarını tedavi edici özelliğe sahiptir.

Andız Çayının Faydaları Nelerdir?

Andız çayının pekmezden az da olsa farkları mevcuttur. Çünkü ısıl işlem derecesi daha kısa ve daha düşük derecelidir. Bu özellikleri ile:

** Antioksidan etkisi çok daha yüksektir.  Sıcaklık değeri daha düşük olduğu için bu etkisi daha fazladır.

** Böbrek sağlığına daha faydalıdır. Böbrek sorunları yaşayanlar için pekmez yerine çayının tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır.

** Mide bulantısına karşı olumlu etkileri vardır.

** Boğaz ve gırtlak da oluşan yaraları ve özellikle balgamı temizleyici etkisi vardır.

** Vücudun dinç kalmasına yardımcı olur. Uyuşukluk gibi sorunların önlenmesinde yardımcı olur.

Andız Çayı İçin:

1 bardak suya yarım tatlı kaşığı andı unu ekleyin. Sıcak veya soğuk olarak içebilir, limon ile de tatlandırabilirsiniz.

Mutlu ve Sağlıklı günlere.. Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.