Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Doymamış yağ asitleri, vitamin ve mineral açısından zengin olan antep fıstıkları sağlık açısından ciddi faydaları vardır.Ülkemizde fiyatı biraz pahalı olan antep fıstıkları hem lezzeti hem de besleyici özellikleri açısından tercih edilen çerezlerin içinde yer alır.Şimdi bu faydalarına maddeler halinde göz atalım:

Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir?

1: Kanseri Önler

 

Antep fıstığı iyi bir kanser savaşçısıdır.Antioksidan açıdan zengin olan antep fıstığı gallik asit ve kateşinler gibi polifenol bileşikler sayesinde hücreleri korur ve kansere yol açan serbest radikallerin uzaklaşmasına yardımcı olur.

Ufak bir ayrıntıya değinelim.Antep fıstığının iç zarını da meyve ile birlikte tüketin.Çünkü besin maddelerinin bir kısmı bu kabukta yer alır.

2: Kolesterolü İyileştirir

 

Antep fıstığı kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.Çünkü antep fıstığında bulunan yağları %65 i doymamış yağlardır.Bu sayede kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolün yükselmesine yardımcı olur.

Aynı zamanda yapısında bulunan lifler sayesinde kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

3: Kan Basıncını Düzenler

Yapılan araştırmalarda antep fıstığının yüksek tansiyonu düşüme etkisi olduğu gözlenmiştir.Kan basıncını düzenleyerek hem kalbi hem de damar sağlığını korumada yardımcı olur.

4: Kilo Vermenize Yardımcı Olur

 

Kilo vermek istiyorsanız antep fıstığı tüketmenizi öneriyoruz.Lif ve protein açısından zengin olan antep fıstığı daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

5: Diyabet ( Şeker Hastalığı) Riskini Düşürür

 

Antep fıstığı diyabet sorunlarının oluşmasını engeller.İçeriğindeki vitamin, mineral, antioksidanlar, lifler ve anti – inflamatuar bileşenler sayesinde insülin direnci konusunda olumlu etkileri vardır.

6. Göz Sağlığınızı Korur

 

Karotenoidler genelde turunçgil meyvelerde bulunur.Ancak antep fıstığı lutein adlı karotenoid açısından zengindir.Bu lutein maddesi göz sağlığı için önemlidir.Özellikle güneş ışığının zararlı etkilerine karşı gözü korur.

7: Kemikleri Güçlendirir

Antep fıstığı yüksek miktarda kalsiyum, magnezyum ve potasyum içerir.Aynı zamanda içerisindeki K vitamin ile birlikte kemikleri sağlığını korur ve güçlendirir.

 

 

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 10 Eylül, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.