Antidepresan İlaçların Hapları Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Antidepresanlar günümüzde pek çok doktorun tavsiye ettiği ilaçların başında yer almaktadır. Ancak bu hapları kullanmak zorunda olsanız da zararları ve yan etkileri konusunda sizleri bilinçlendirmek bizlerin görevidir. Yan etkilerinin başlıcası mide sorunları ve mide bulantısı, cinsel sorunlar, kilo ile ilgili sorunlar, uyku sorunları, ağız içi ve bazı göz sorunlarına sebep olmaktadır. Şimdi bu ilaçların yan etki ve zararlarına değineceğiz.

Öncelikle bilmemiz gerekir ki İngiltere’de her yıl 20 milyona yakın hastanın antidepresan ilaçlarını kullandığı tespit edilmiştir. Ülkemizde ise bu oran biraz daha düşük olsa da her yıl artmaktadır. Durum böyle olunca dikkat etmemiz gerekmektedir. Antidepresanlar nedir  genel olarak mutluluk hormonu serotonin üzerinde bazı etkileri vardır. Aynı zamanda beyindeki kimyasal bozuklukları düzeltme konusunda etkisi olmaktadır. Bu etkilerin oluşumu sırasında bazı yan etkileri meydana gelmektedir.

1: Mide Sorunları, Mide Bulantısı, Sindirim Sorunları

Yapılan araştırmalarda antidepresan kullananların %45 civarında mide sorunların şikayet ettiği tespit edilmiştir. Mide bulantısı, ishal, kusma gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda mide ağrısı ve kabızlık sorunlarına da sık sık rastlanmaktadır. İştah kaybı da en sık görülen sorunlardandır. Bu etkileri olumsuz olsa da diğer etkilere göre daha kısa süreli ve daha hafif bir etkisi olarak değerlendirilebilir.

2: Kilo Sorunları

Bu haplar bazı durumlarda iştahsızlık yapsa da bazı durumlarda da aşırı kilo alımına sebep olabilmektedir. Yapılan araştırmalarda 6 aylık bir kullanım sonrasında ortalama 10 kilo kadar kilo alımı olduğu tespit edilmiştir. İştahın artmasının yanı sıra ilaçlarının kullanımı ile azalan hareket sebebi de en büyük kilo alım sebebidir. Çünkü bu ilaçlar ile biraz daha fazla uyuyup daha az hareket edeceksiniz. Dolayısıyla kilo alımı da beraberinde gelmektedir. Bu yüzden doktorunuza danışarak hareket edin ve bu esnada spor yapmaya dikkat edin. Çeşitli egzersizler ile birlikte düzenli beslenmeye de dikkat ederek bu sorunu engelleyebilirsiniz.

 3: Cinsel Sorunlar

İlaç kullanımı ile birlikte cinsel sorunlar doktorlara en sık şikayet edilen konulardan biri haline gelmektedir. İlaçların etkisi ile serotonin hormonu artması ile birlikte cinsel durumlara tepki azalmaktadır. Sonuç olarak cinsel istekte azalma, erkeklerde ereksiyon zorluğu, kadınlarda vajinal bazı sorunlar, hem kadın hem de erkekte geç orgazm gibi bazı sorunlar meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda doktora başvurarak gerek ilaç dozunun azaltılması, ilerleyen durumlarda ise gerekirse ilaç değiştirilebilir. Bu konuda kararı doktorun vermesi gerekmektedir.

4: Ağız Kuruluğu ve Bazı Göz Sorunları

Bu hapların bir yan etkisi de beyindeki sinirlere etkisi sebebi ile tükürük ve göz yaşı salgısını azaltma üzerindeki olumsuz etkileridir. Bunun sonucunda ağızda ve boğazda kuruluk meydana gelir. Gözlerde ise az olan göz sıvısı ile görme biraz daha zorlanabilir. Bu da görme kalitesini düşürebilir.

5: Uyku Bozuklukları

İlaç ve hastaya göre değişiklik gösterebilen antidepresan ilaçları bazı kişilerde aşırı uyku isteği ve uyuşukluk etkisi gösterdiği gibi bazı kişilerde ise uykusuzluk, uyuyamama gibi sorunları ortaya çıkarabilmektedir. Genel olarak ise uyuma esnasında REM uykusunu tam olarak alamayan hastalar uyku sorunları ortaya çıkabilmektedir. İlacı kullanmaya başlanan ilk zamanlarda biraz daha yüksek olsa da ilerleyen zamanlarda azalması gerekir. Azalmadığı durumlarda doktora danışılması gerekmektedir.

6: Serotonin Sorunları

Deprasyon ilaçlarında aşırı serotonin artışı sebebi ile bazı olumsuz durumlar görülebilir. Genel olarak bu ilaçlar ile birlikte başka ilaçların kullanılması özellikle baş ağrısı ve migren ilaçları genel olarak bu etkiye sebep olmaktadır. Bunları başında ; halisülasyon, karışıklık, titreme, ateş, ishal gibi bazı etkiler oluşabilmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer doktorunuz size antidepresan kullanmanızı önerdiyse buna dikkat edin. Bu ilaçları fazla veya az kullanmayın. Ölçü ne ise o kadar içilmesi gerekir. Bununla birlikte doktorunuza sürekli veya arada bir kullandığınız ilaç varsa mutlaka bildirin. Çünkü bu ilaçlar ile antidepresan hapları etkileşime girip farklı yan etkilere yol açabilir. Her durumu doktora bildirmekte fayda vardır.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

 

 

 

Rating: 4.7/5. From 3 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.