Arı Poleninin Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Arı poleni ciddi anlamda faydalı özelliği bulunan gıdalardan biridir.Arı poleni kısaca çiçeklerden toplanan polenlerin birikimidir.Arı poleni A,E,B ve D vitaminleri,mineraller( Fosfor,kalsiyum,magnezyum,potasyum,çinko,demir,manganez…) karbonhidrat ve yağ içerir.Eski Mısır’da arı polenine ‘hayat veren toz’ olarak adlandırılmıştır. Bu özellikleri ile arı poleninin faydalarına göz atalım:

1: Enflamasyonu Engeller

Enflamasyon yani ihtihaplanmalar şişme ve ağrılara sebep olabilir.Bu sorun için arı poleni faydalı olabilir.Yapılan araştırmalarda ödem oluşumunu engellemeye yardımcı olmuştur.Arı poleninde flavonoidlerin bu etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.

2: Antioksidan Açısından Zengindir

Arı poleni ciddi antioksidan etkisi olan flavononlar ve antosiyanin açısından zengindir.Günlük hayatta yaptığımız işler ve tükettiğimiz gıdalar serbest radikallere sebep olur.Bu serbest radikaller hücre hasarlarına sebep olur ve ileri seviyede kansere sebep olmaktadır.Aynı zamanda vücutta antioksidanlar sayesinde hücre yenilenmesi hızlanmaktadır.Bu yüzden serbest radikallerin olumsuz özelliklerinden uzak durmak için arı poleni tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

3: Kansızlık Üzerine Etkileri

Kırmızı kan hücrelerinin eksikliği kansızlığa sebep olmaktadır.Özellikle demir eksikliği anemisinde arı poleni etkili bir gıdadır.Aynı zamanda demir emilimini de arttıran etkisi vardır.Diğer minerallerinden sindirilebilirliğini arttırmaktadır.B vitaminleri sayesinde de kırmızı kan hücre üretimini teşvik etmektedir. Bu özelliği itibari ile özellikle demir anemisi başta olmak üzere kansızlık sorunları için arı poleni tüketmenizi öneriyoruz.

4: Karaciğeri Korur

Çeşitli ilaçlar ve yanlış beslenme sonucu oluşan toksinler karaciğere zarar vermektedir.Bu konuda arı poleni sizlere yardımcı olacaktır.Yapılan araştırmalarda kestane polenlerinin karaciğer hasarına sebep olan madde karbon tetraklorüre karşı etkisi kanıtlanmıştır.Aynı zamanda oksidadif strese karşı da etkisi olduğu görülmüştür.

5: Enfeksiyonlara Karşı Savaşır

Aro poleni aynı zamanda antimikrobiyal etkiye de sahiptir.Yapılan çalışmalarda fas arı polenlerinin bir çok zararlı ve fekal kaynaklı dirençli bakterileri öldürdüğü tespit edilmiştir.Arı poleni patojenlere karşı etkilidir.

6: Alerjilere Yardımcı Olur

Arı poleni, alerjilere karşı mücadele için geçmişten beri kullanılan gıdaların biridir.Yapılan araştırmalarda arı poleninin alerjik reaksiyonlara karşı olumlu etkileri bulunmaktadır.

7: Menopoz Semptonlarını İyileştirir

Menopoz; sıcaklanma,saç dökülmesi,gece terlemesi gibi sorunlara sebep olabilir.Arı sütü gibi arı poleninin de bu sorunlarda yardımcı olduğu tespit edilmiştir.Yapılan araştırmalarda bu konuda ilerleme kaydedilmiş ve arı poleni tüketimi tavsiye edilmiştir.

Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Arı poleninin bu etkili faydaları olsa da hamile ve emziren bayanların doktora danışmadan tüketmemelerini öneriyoruz.Aynı zamanda bazı kişilerde alerjiye sebep olabilir.Bu konuda dikkat etmenizi öneriyoruz.

 

 

 

Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 21 Temmuz, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.