Arterleri Doğal Olarak Temizleyen En Etkili Gıdalar Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Arter, yani kısaca atardamarlar, vücudumuza kan pompalayan damardır.Tüm doku ve organlara oksijen ve besin maddelerini taşıyan kan ilk olarak buradan geçer.Dolayısıyla sağlıklı bir kalp ve damar sistemine sahip olmanız gerekir.Arterler genel olarak damar içinde plaklanma, yağ birikmesi gibi sebeplerden dolayı kan akışı yavaşlar ve bir süre sonra tıkanabilir.En olumsuz yani ise herhangi bir belirtisi yoktur ve ani olarak kalp krizlerine sebep olabilir.Bu yüzden belirtisi olmayan bu rahatsızlığı riske etmeden önlem almak gerekir.

Genel olarak arter tıkanmaları aşırı yağlı beslenme,sigara içmek, aşırı şekerli beslenme, hareketsiz yavaş, obezite, aşırı kilolar gibi sebepler arterlerin tıkanmasına sebep olabilir.Bu yüzden günlük olarak belli süre yürüyüş veya sporla birlikte aşağıda belirttiğimiz gıdaları tüketerek arter tıkanmalarının önüne geçebilirsiniz.Şimdi bu gıdalara göz atalım:

Arterleri Doğal Olarak Temizleyen En Etkili Gıdalar Nelerdir?

1: Nar Suyu

Nar suyu

Nar suyunun içindeki besin maddeleri doğal olarak kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır.Bu yüzden arterlerin tıkanmasını engellemektedir.Nar suyu veya narın meyve olarak direk tüketebilirsiniz.

2:Balık

Haftada en az 2 kere balık tüketmeniz gerekir.Sağlık bakanlığı da bunu ısrarla dile getirmektedir.Balıkta bulunan omega yağ asitleri damar tıkanıklarını engelleyecek, kolesterolün yükselmesini önleyecektir.

3: Sarımsak

Sarımsak sülfür açısından zengin bir gıdadır. Bu sülfür ile damar içinde yağ parçacıkları ve lipitleri parçalayacaktır.Sarımsağı haşlama yemeklerinde ve iyice dilimleyerek tüketebilirsiniz.Ayrıca kokusu hoşunuza gitmiyorsa 1-2 diş sarımsağı iyice rendeleyip ılık 1 barda süt içine koyarak içebilirsiniz.

4: Bal- Süt- Zerdeçal Karışımı

Altın süt olarak bilinen bu karışım, antioksidan, anti – inflamatuar açıdan zengin bir içecektir. Bu sayede kanın akışını hızlandırır,damar tıkanıklıklarını önler ve kolesterolü düşürür.1 bardak süte 1 yemek kaşığı bal ve zerdeçal ekleyin ve karıştırıp içebilirsiniz.

5: Acı Kırmızı Biber

Biberde bulunan kapsaisin maddesi damar tıkanıklıklarını önlemede etkisi bulunmaktadır.Burada önemli nokta ise kapsaisin maddesi biber ne kadar acı olursa bu madde içeriği de artmaktadır. Yani bibere acılık veren kapsaisin maddesidir. Bu yüzden acı sevme isteğinize göre kırmızı biberi tüketebilirsiniz.

6: Zencefil

Zencefilde bulunan besin maddeleri ve anti – inflamatuar etkisi ile kan akışını kolaylaştırır, kolesterolü düşürür ve damar içinde birikimini engeller.Tadı biraz acımsıdır ancak bu konuda etkili gıdalardan biridir. Aynı zamanda zencefil metabolizmayı hızlandırarak zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

7: Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı da yağ yakıcı etkisi ile, fazlalık yağların enerji olarak yakılmasına yardımcı olur. Bu sayede arter tıkanmalarını bir nebze azaltabilirsiniz. Ayrıca keten tohumu faydaları için: https://gidabilinci.com/yag-yakan-yag-keten-tohumu-faydalari-nelerdiryazımıza göz atabilirsiniz.

 

Tüm bu bilgilerle birlikte sigarayı mutlaka azaltmalısınız.Çünkü sigara arterlerde iltihaplanmalara sebep olarak yine aynı şekilde tıkanmalara sebebiyet vermektedir. Mutlaka günlük en az 30 dakika yürüyüş veya egzersiz yapın.Bu aktivitelerde birlikte yukarıda belirttiğimiz gıdalara tüketerek arter tıkanmalarının önüne geçeceğinizden şüpheniz olmasın.

 

Mutlu ve Sağlık Günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

 

Rating: 3.4/5. From 39 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 29 Ocak, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.