Artrit Eklem Ağrılarını Nasıl Yok Ederiz?
Takip Et : Üye Girişi

Çoğu artrit türü için kesin bir tedavi olmadığı açıkça bir gerçektir. Ancak, bu durum umutsuzluğa kapılacak derecede büyük değildir. Artritle  kendiniz de savaşabilirsiniz. Aslında, savaşa devam ettiğiniz ve doğru şekilde mücadele ettiğiniz sürece (yani, doğru olanı tutarlı bir şekilde yapmak), hastalığı yönetebilirsiniz.

Artritle savaşmak, eklem ağrısını azaltmak, artrit semptomlarını azaltmak, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ve yaşam boyunca ekleminizdeki kötü müdahaleleri en aza indirmektir.(Bu durumların hepsi eklem fonksiyonunu, hareketliliğini, bağımsızlığı ve normalliği korur.) İşte bu yazıda artritle savaşmanın 10 yolu anlatılacaktır.Artritle yaşayabilmek ve mücadeleyi kazanmak için bütün bunları düzenli olarak yapmanız gerekir.

Artritle savaşmanın yollarını incelerken, hepsinin çarpıcı ve kesin bir etkisi olmayacağını unutmamak önemlidir. 

Artrit İle Savaşmanın 7 Yolu

1-)Reçeteli İlaçlarınızı Alın

Doktorunuz zaten, ağrı ve diğer artrit semptomlarının yanı sıra hastalığın ilerlemesini engellemeye yardımcı olacak ilaçlar vermiştir. İlaçların etkili olabilmesi için, ilaçları anlatıldığı şekilde kullanmanız gerekir. Tedaviye uyum oldukça gerçek ve önemli bir konudur. Çok sık bir şekilde, insanlar ilacın dozlarını atlar ya da tamamen unuturlar. Bu durumda kendinize hatırlatmanın farklı yolları var. Bir hatırlatıcı olarak sizin için neyin işe yarayacağını belirleyin. Bunu bir öncelik haline getirin.

2-)Sağlıklı Besinler Tüketin ve Diyetinizde Antienflamatuvar Yiyecekleri Dahil Edin

Herkes için sağlıklı besinler her türlü hastalık için önerilir. Bu durumu zaten kendi kendine bile açıklar. Sağlıklı beslenmenin yararlarına ek olarak, artritli insanlar (özellikle iltihaplı artrit türleri) hangi yiyeceklerin iltihabı arttırdığını düşünmeli ve hangi yiyeceklerin iltihabı azalttığını öğrenilmelidir. Deneme ve yanılma yolu ile, diyetinizde herhangi bir değişikliğin bir fark yaratıpyaratmadığını anlayabilirsiniz.

3-)Düzenli Egzersiz Yapın ve Fiziksel Aktivitelere Katılın

Bu çok önemli diğer bir yöntemdir.Hatta belki de listenin başına koyulmalıydı. Egzersiz, hareket ve fiziksel aktivite, eklem çevresindeki kasları güçlendirmek için esas olarak gereken durumdur.Ayrıca kemik kuvveti, genel güç ve enerji seviyesinin korunmasına veya iyileştirilmesine yardımcı olur. Egzersiz aynı zamanda uyku kalitesini, ideal kilonuzu sürdürme kabiliyetinizi ve genel sıhhatinizi etkiler.Egzersiz ve bir çeşit hareket, artrit ile mücadelede gerekli ve zorunludur.Ayrıca düzenli olarak yapılması gerekir.

4-)Uykunuzu İyi Alın

Uyku problemleri, artrit hastaları için bir sorundur. Sorunun büyük olmasının bir sebebi de genelde atlanıyor olmasıdır.Aslında, uyku düzen ve miktarını, yetersizden yeterli seviyeye çıkarmak için denenmesi gereken şeyler vardır. Uykunuz düzensizse, bunu doktorunuzla paylaşın. Artrit ağrısının uykuyu bozabileceği bir gerçek olsa da, soruna dikkat çekmek, artrit ile savaşmanın bir parçasıdır.

5-)Günlük Aktiviteler Sırasında Ekleminizi Koruyun 

Uygun olmayan vücut mekaniği (yani hareketler), artritik eklemlerde ağrıyı artırabilir ve muhtemelen sağlıklı eklemlere zarar verebilir. Eklemlerinizi korumanıza dikkat etmek önemlidir. Aslında,bu koruma vücut pozisyonunun farkında olmanın ötesine geçer. Eklem koruması, gerektiğinde ve uygun olduğunda yardımcı cihazların kullanılmasını, aktiviteyi dengelemeyi ve eklemlere yük ekleyen fazla ağırlık taşımamayı içerir. Eklemleri korumak da artritle savaşmanın büyük bir parçasıdır.

6-)Stres Seviyenizi Düşürmek İçin Çaba Gösterin

Stresin, romatoid artrit gibi belirli artrit tipleri için bir tetikleyici olabileceği öne sürülmüştür. Romatoid artritli birçok kişi, ilk semptomlarından sonra geçmişte yaşadıkları ağır stresli bir durumu tarif ederler. Gerçekte,stresin artriti oluşturduğu değil, artrit alevlenmesini tetiklemesi daha kabul edilebilir bir teoridir. Bu nedenle, hastalığın gelişiminde ve alevlenmesinde, stresin etkisine dikkat etmeniz ve stresi mümkün olduğunca en aza indirmeniz gerekir. 

7-)Yardıma İhtiyacınız Varsa, İsteyin

Fiziksel kısıtlamalar ve fonksiyonel kısıtlamalar, artrit ile yaşamanın bir parçasıdır. Bu bir noktada eskiden yaptığınız her şeyi yapamayacağınız anlamına gelir. Artrit muhtemelen ev işleri, bakkal alışverişi ve bahçe işleri gibi durumları yapmayı zorlaştıracaktır. Olağan günlük aktiviteler daha da zorlaşacaktır. Bu durumda günlük işlerde yardım istemek zorunda kalabilirsiniz. Bir şeye ihtiyacınız olup olmadığını soran arkadaşlararkadaşlarınızı ve aile üyelerinizi hatırlayın. Artık yardım isteme zamanı gelmiş olabilir.Artritin etkileriyle savaşmanın bir parçası da budur.

Rating: 4.3/5. From 8 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.