Aşırı Fazla Kahve İçmek Zararlı Mıdır Zararı Nedir?
Takip Et : Üye Girişi

Kahve içmek günlük hayatımız içinde büyük bir yer edinmiş aktivite olarak değerlendirilebilir. Kahve neticede bir gıdadır ve sağlık açısından ciddi faydaları vardır. Özellikle kalp ve beyin sağlığı açısından olumlu etkileri vardır. Ancak her şeyde olduğu gibi kahvenin de fazlası zarardır.

Günde Kaç Fincan Kahve Zararlıdır?

Günlük olarak 1 fincan şekersiz kahve içmek uygundur. Ancak kahveyi seviyorsanız ve sabah ile akşam gibi uzun süre varsa 1 fincana çıkarılabilir. Ancak 2 fincan sonrası size fazla gelebilir ve olumsuz etkilere sebep olabilir. Şimdi bu konuya değinelim.

Fazla Kahve İçmenin Zararları Nelerdir?

1: Kansızlık

Kahvenin en olumsuz etkisi olarak kansızlık sorunu gösterilebilir. Çünkü kahvede bulunan kafein özellikle mide ve bağırsaktaki B12, Demir ve diğer bazı vitamin ve minerallerin emilimini engeller. Bu yüzden fazla kahve içmek bu vitaminlerin vücuda alınmasını engellediği için kansızlığa sebep olur. Aynı zamanda kahve içecekseniz yemekten sonra 2 – 3 saat geçtikten sonra içmenizi tavsiye ediyoruz.

2: Damar Sorunları

Kararında kahve içmek damar sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Ancak fazla kahve içmek damar sertliğine sebep olabilir. Özellikle kahvedeki kafein bu etkiye sebep olabilir.

3: Kalp Sorunları

Damar sertliğine benzer olarak kafein içimi de kalp sorunlarına sebep olabilir. Yine kafein kan basıncını artırarak kalp atış dengesini bozabilir. Bu yüzden kararında içmek faydalı olacaktır.

4: Mide Sorunları

Aşırı kahve içimi mide sorunları, mide asidi, ülser gibi rahatsızlıkları tetikleyebilir. Bu yüzden hassas ve rahatsız bir mideye sahipseniz fazla kahve içiminden kaçınmanızı öneriyoruz.

5: Su Dengesi

Çay ve kahve gibi gıdalar su yerine geçmez. https://gidabilinci.com/cay-kahve-gibi-sulu-gidalar-su-yerine-gecer-mi Bu yazımızda açıklamaya yer verdik. Dolayısıyla aşırı kahve içmek vücutta su miktarını azaltır. İlerleyen zamanlarda böbrek sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden az çok demeden her kahve içtiğimizde mutlaka su içmemiz gerekmektedir.

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.