Asla vazgeçme!
Takip Et : Üye Girişi
Girişimcilik

Ne işime yarar? Kim uğraşacak onla? Boş işler!
Bu kelimeleri sık kullanıyorsaniz okuyunuz.
Yazım sadece birilerine ilham vermek ve örnek oluşturmak açısından yazılmıştır.Geçen sene büyük bir ümitle erasmus sınavına başvuru yaptım ve 1 puan ile erasmusu kaçırdım. Benim için büyük hayal kırıklığı oldu. Fakat sınav tekniğini görerek seneye tekrar başvurma konusunda cesaretlendim. Bu sene sınavları başarı ile geçtim. Bu defada inanılmaz derecede çok başvuru sayısı yüzünden erasmus hayallerim suya düştü. Bu hayal kırıklıklarına rağmen bunları nasıl faydama çevrilmiş oldum? Bunu bi açayım. Geçen sene fakültede nerde bi konferans etkinlik tiyatro vb. Var alakalı ve ya alakasız ben ordayım. Çoğu arkadaş da ne işimize yarayacak boşver vakit kaybı gibi sitemlerde bulunusu hala kulağımda. Bu etkinlikler sayesinde girişimci ruhumu pekiştirdim ve etkili cv oluşturma ve etkili bi işe alım profili konusunda iyi tecrübeler elde ettim.
Bu sene zorunlu olan yaz stajımi en büyük hayallerimden olan Coca Cola Company şirketine başvuruda biraz ter döktüm. İyi bir profil oluşturarak başvurumu yaptım. (Bingo 1) bu sayede yüzlerce aday arasından bana dönüş yaptılar (birçok arkadaşıma dönüş yapmadılar). (Bingo 2) Erasmus sınavına girerken yatırım yaptığım İngilizcem ile burda ingilizce ve genel yetenek sınavlarına tabi tutulup 2. Adımı da başardım. Bingo 3) 3. Adım olan skype görüşmesinde de iyi bir izlenim bıraktım. Konferans, kitap ve filmlerdeki karakterlerden öğrendiğim birkaç teknik sayesinde (örn: turkuaz mavi gömlek giymek, güven verir) görüşme yaptığım kişi 300 den fazla başvuru olduğunu ve yalnızca 2 kişi alacaklarını. Ve benim son 6 aday arasına kaldığımı belirtti.Ve odtü, itu ve Ege Üniversitesinden adaylarla yarıştığımdan bahsetti. Benim ise hiç ümidim yoktu. Hatta farklı staj yerleri bakmaya başlamıştım. Ve sonuç olarak dün bir mail geldi ve mailde kabul edildiğim yazıyordu.Sadece bunun sevinci bile bana yetti başarmıştım. Bir staj ne olacak diyenleri duyar gibiyim. Evet bir staj ne olacak. Ama Coca Cola Company. Dünyanın en çok ciro elde eden şirketi. Ve geçen sene burda staj yapan son sınıf arkadaşın çok güzel bi iş teklifi aldığını (okul bitince hemen gel maaş sorun değil) canlı örnek olarak biliyorum.Onu da geçtim belkide ileride Coca Cola da mühendis olarak farklı bir ülkede (Avrupa’da) çalışma fırsatı kazanacağım. Erasmusu kaybettim kazanacaklarım için mutluyum.. umarım başımdan geçen bu deneyimler size birşey katmıştır asla vazgeçmeyin. Ve hiçbir şeye küçümseyerek. Bakmayın. Aksi takdirde Asla başarılı olamazsınız. Saygılar

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.