Aspartam Nedir? Zararlı mıdır? Sağlığa etkisi Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Yaşamın herhangi bir yerine bir nokta koydular ve ismine ‘Yeni Çağ’ dediler.
Kapı kapı dolaşıp her şeyin insan mutluluğu için olacağı dünya hayali sattılar. Ancak karşılığında aldıkları insan masumiyetiydi, hesapları ise uyku rehaveti…

Bilmek üzere çıktığımız bu yoldan herkese selamlar.
Doğallığın kelepçelendiği, yapaylığında özgür ruh ilan edildiği günümüzde baş gösteren sentetik katkı maddelerinden Aspartam için öğrendiklerimizi sunalım istedik.

Aspartam nedir ? Hangi gıdalarda bulunur ?

Avrupa Birliği’nde E951 kodlu gıda katkı maddesi olarak belirlenmiş, suni tatlandırıcıdır. Kimyasal formülü aspartil-fenilalanin-1-metil ester olan tatlandırıcı, çay şekerinden yaklaşık 200 kat daha tatlıdır.
Aspartam şekerin söz konusu olduğu çoğu gıdada bulunur;
• Meşrubatlar
• Meyveli içecekler
• Sakızlar
• Meyveli yoğurtlar
• Dondurulmuş tatlılar
• Sofralık tatlandırıcılar
• İlaçlar
• Çocuk şurupları ve antibiyotikler
• Düşük kalorili gıdalar
• Sporcu içecekleri
• Çikolatalar
• Nane şekerleri
• Dondurmalar
• Kahvaltılık gevrekler
• Konserve meyveler

Peki, günlük hayatımızın içinde bu kadar maruz kaldığımız Aspartam’ın insan sağlığı için zararları nelerdir?

İnsan sağlığına etkisi hakkında birçok iddia söz konusudur. İçlerinde en fazla yankı uyandıran İngiliz milletvekilinin ortaya attığı iddiadır. Bu iddiaya göre Aspartam çok zehirlidir ve yasaklanmalıdır. Daha sonrasında bu iddia diğer bilim adamlarının ilgisini çekmiştir. Dr.Mercola’ya göre Aspartam içeriğindeki metanol formik asite dönüştürülemiyor ve bu da insan DNA’sı için zararlıdır. Ve sonuç olarak kanser, beyin tümörü, duygusal bozukluk(depresyon), diyabet, epilepsi, unutkanlık ve üreme organlarıyla ilgili problemler ortaya çıkmaktadır.

Dr.Mercola’nın araştırması şu video ile açıklanmaktadır:

Ayrıca merak edenleriniz için Dr.Mercola ile yapılan bir röportaj mevcuttur. Bu röportajda metanol ve aspartam hakkında iddialarını açıklamaktadır. Bu röportaj video kaydına alınmıştır:

*Aspartam ile ilgili (Türkçe) video:

*Müslüman olanlar için Allah Kuran-ı Kerimde şöyle bir ifade kullanır:

“Allah’ın size tayyib ve helal olarak verdiği rızıklardan yiyin. Kendisine iman ettiğiniz Allah’dan korkun helallerden kendinizi men etmeyin, yasaklarından da sakının!” Maide 88

‘Resûlüm! Kendilerine hangi şeylerin helal edildiğini sana sorarlar. De ki: “Bütün tayyib olanlar size helâl kılındı.’’ ….’ Maide 4

Tayyib kelimesi sağlık için faydalı, yararlı, iyi ve temiz olan anlamına gelir. Buradan anlıyoruz ki, sağlığımız için net bir zararı olan bir maddeyi barındıran gıdanın tüketilmesi Allah’ın rızasının dışındadır. Daha birçok ayette Helal ve Tayyip yaşam emredilmiştir. Tekrardan ifade etmek gerekirse, sağlıksız yaşam her insan için uzak durulması gereken bir durumdur. Ancak birçok dinde olduğu gibi İslam dini de sağlığa zararlı her türlü şeyden uzak durulmasını öngörür.

( Araştırma İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesi’nden Prof.Dr.Ahmet Aydın’ın sunumundan alınmıştır )

Son zamanlarda katkı maddelerinin zararı sıkça gündeme gelmektedir. Zannediyorum ki çok konuşulmasından dolayı önemini yitirmiş durumdadır. Ancak kulaklar işittiklerinin yanından geçip giderken, soruların akla takıldığına inanıyorum.

Bu yüzden Sait Faik’in de dediği gibi süt kokulu dünyalardan uzak durmayalım. Unutmayalım ki mucizevî bir yaradılışa sahip varlıklarız. Kim ki bu yaradılışa halel getirmek ister, bir olarak, birlik olarak karşı duralım.

Bu maddeler bilincimiz uyutularak vücudumuza enjekte edilmektedir. Aspartam’ın özellikle şeker ve obezite hastaları için ekstradan zararı ortadadır. Ailemiz, çevremiz ve toplumumuz böyle maddelere maruz kalmaktadır. Öncelikle her insanın görevi bu konuda çevreye bilgi vermektir. Bizde bu görevi yerine getirmek için elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz Allah’ın izniyle!

Vesselam.

Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 25 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • mustafa
  17 Ağustos, 2017

  güzel makale kahrolası aspartam

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • mithat
  20 Haziran, 2016

  Milyonlarca insanın herhangi bir nedenle kullandığı bir maddeyle ilgili bilimsel hiçbir bilgi ve belge sunmadan konuyu hadiselerle farklı yerlere taşınması etik ve şık değil.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Yasemin
   5 Temmuz, 2017

   Yazınız için çok teşekkür ederim, helal/tayyib gıdaların ülkemizde artması duasıyla..

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.