Avrupa'nın Zehirli Yumurta Krizi Büyüyor
Takip Et : Üye Girişi

Bu yaz Avrupa kamuoyunu sarsan zehirli yumurta skandalının Almanya ve Hollanda tarafından üzerinin örtüldüğü anlaşıldı.

Geçtiğimiz yaz Avrupa’da piyasaya sürülen yumurtalarda “fipronil” denilen kimyasal haşere ilacına rastlandı. Normalde bu zehir yumurta çiftliklerinde bit, pire, kene gibi parazitleri yok etmek için kullanılıyordu fakat bu sefer zehrin yumurta içerisine karıştığı belirlendi. Belirlemenin ardından ilgili veriler AB Acil Uyarı Sistemi’ne (RASFF) aktarılıp geniş çaplı müdahele yapılması kararlaştırıldı.

İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Ortalama 1 milyar yumurtanın bu zehirden etkilendiği hesaplanmıştı. Fakat Merkel ve Hollanda büyük yumurta üreticilerini korumak için AB Komisyonu’na ilgili verilerin halkla paylaşılmaması gerektiği yönünde başvuru yaptı. Başvuru gerekçesi olarak da verilerin paylaşılması durumunda soruşturmanın olumsuz etkileneceği yönünde bir gerekçe sundular. Tabii sadece parayı düşünen AB Komisyonu da bu başvuruları onaylamıştır.

Kullanılan zehir zararsızdır saçmalığı !

Avrupa’daki zehir skandalı sizi ne ilgilendiriyor demeyin. Ortalama 1 milyar yumurtanın zehirli olduğu düşünülüyor ve bu yumurtaların çoğu gıda sanayisinde kullanılıyor. Yani ülkemizde gıda üretimi için Avrupa’dan hammadde ve katkı maddesi ithal eden firmalar da bu zehirden çoktan nasibini aldı ! Allahtan yumurta ithal etmiyoruz. 27

Tüm bunların üzerine Almanya patavatsızca bir açıklama yaptı. O madde sağlığa zararlı değildir efendim yumurtaları gönül rahatlığıyla yiyin dedi. Tabii sadece fare ve keneleri öldüren bir zehir bize ne yapsın, fare dediğin el kadar bişey 😉

Kümes temizliğinde böcek ilacı kullanmak zaten yasaktı

Bu zehir durduk yere nasıl bulaştı diyeceksiniz. Normalde hem Avrupa’da hem Türkiye’de böcek ilaçlarıyla kümes temizliği yapılması yasak. Ancak Avrupa’daki büyük yumurta üreticileri bu işlemi kaçak olarak yapıyorlardı ve tabiiki bazı mevkiler bu durumu görmezden geliyordu tâki zehirlerin tespit edilmesine kadar. 1 milyar yumurtadan bahsediyoruz. Bu öyle küçük çiftliklerin üretebileceği bir miktar değil. Milyonlarca yumurta üreten bir firmanın da zehir kullanımını saklaması öyle kolay değil. İşin bir de bu yanı var.

Üretilen yumurtaların ( üretilen diyorum, tavuklar zaten robota bağlamış durumda ) yarısı iç pazarda diğer yarısı ise Asya ve Kafkas ülkelerine ihraç ediliyor. Ne kadar büyük bir alana yayıldığını siz düşünün.

 

Fipronil’in zararları nedir ?

Zehirli zehirli diyoruz ama bu maddenin zararlarından bihaber olduğumuz için olayın ciddiyetine tam vakıf olabilmiş değiliz.

  • Fipronil bir haşere zehiridir. Yüksek öldürücü etkisi vardır.
  • İnsan bünyesine alındığı zaman direkt karaciğer hasarına sebep olur.
  • Uzun süre düzenli alımlarda ( aylarca haftada 2-3 kez yumurta yediğimizi düşünürsek ) damarlardaki yağ dokusunu yok eder.
  • Normalde ise farelerin dolaşım sistemini durdurarak ölümlerine sebep olur.

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.