B12 Vitamini Eksikliğinin 7 Belirtisi Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Vücudumuz için en gerekli vitaminlerden biri olan B12 vitamini aynı zamanda ülkemizde eksikliği görülen en yaygın vitaminlerden biridir. Alyuvarlar, sinir gelişimi, beyindeki etkileri, azlığında meydana gelen kansızlık gibi önemli sorunların sebebi kobalamin vitamini eksikliğidir. Bu yazımızda hastahaneye gidemeyip test yaptıramayanlar için B12 eksikliğinin testini yapacağız. Kobalamin vitamini eksikliğinde meydana gelen bu rahatsızlıklar varsa B12 vitamini ihtiyacınız var demektir. Şimdi kobalamin vitaminin eksikliğinden dolayı vücuttaki 7 belirtiyi sizler için listeledik.

1 : Baş Dönmesi

Sık sık baş dönmesi, ayaklarda veya ellerde titreme, kobalamin eksiliği yaşayanların ortak sorunlarından biridir. Çoğu zamana uzun süre oturduktan sonra ayağa kalkarken gözlerin kararması, baş dönmesi en büyük belirtilerden biridir. Yaş ilerledikçe bu sorun biraz daha artmaktadır. Baş dönmeniz varsa B12 açısından vücudunuz sinyal veriyor demektir.

2 : Eller ve Ayak Parmaklarında İğneleme Duygusu 

 

Herhangi bir vücut bölgesiyle beraber özellikle ellerde ve ayak parmakların, avuç içlerinde iğnelenme duygusu hissediyorsanız B12 açısından eksiklik var demektir. B12 vitamin eksikliğinde sinir uçlarındaki oksijenin eksikliğinden dolayı meydana gelen hasar sebebiyle iğnelenme duygusu hissedilebilmektedir. B12 eksikliğinde sinir uçlarındaki hasarların sonucudur.

3 : Cilt 

 

Bu vitaminleri kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında görevli vitamindir. Soluk ve beyazımsı gri bir renk B12 vitamini eksikliğinden dolayı yetersiz kırmızı kan hücrelerinin belirtisidir. Özellikle yüzde, kollarda soluk ten rengi vitamin eksikliğinin belirtisidir.

4: Unutkanlık 

 

Ani bir durumda rast geldiğiniz yakın arkadaşınız, herhangi bir zaman ne yapmak istediğiniz, telefonla konuşurken konuştuğunuz kişinin ismini bazen unutabiliyorsanız kobalamin vitamini eksikliği yaşıyorsunuz demektir. Bu gibi durumları sık yaşıyorsanız vitamine ihtiyacınız var demektir.

5 : Sürekli Yorgunluk ve Uyuşukluk

 

8 saatlik uykudan sonra bile öğleden sonraları uyanık kalmak için mücadele ediyor musunuz? Eğer kronik yorgunluk yaşıyorsanız, vitamin B12 eksikliğinin bir belirtisi olabilir. Kan hücrelerindeki RBC’lerin daha az olması nedeniyle, vücudun yeterli oksijeni karşılaması için vücut uyumak istiyor olabilir.

6: Kas Zayıflığı 

 

Günlük yapılan pratik işlerde bile kaslarınız erkenden yoruluyor veya enerjisizlik hissediyorsanız bu vitamin eksiklikliği yaşıyor olabilirsiniz. hafif tempolu yürüyüşlerde bile yorgunluk şikayetiniz varsa bu da eksikliğinin belirtisi olabilir.

7 : Gözler

 

Işık hassasiyeti, lekelenme ve bulanık görüntüler veya çift görme gibi sorunlar yaşıyorsanız kobalamin vitamini açısından eksiklik yaşıyor olabilirsiniz. Vitamin eksikliğinden meydana gelen en yaygın göz kusurlarından biridir. İleri derecede optik sorunlara sebep olabilmektedir.

Bahsettiğimiz bu 7 belirtilerden sizde vücudunuzda rastlıyorsanız derhal doktora gitmenizi tavsiye ediyoruz. Zamanınız kısıtlıysa  bu yazımızda belirtiğimiz kan yapan gıdaları, B12 vitamini açısından zengin besinleri sizler için listeledik. Göz atmanızı tavsiye ederiz. Yazımızı okumak için…  https://gidabilinci.com/kansizlik-b12-demir-eksikligi-kan-yapan-besinler

Rating: 3.7/5. From 200 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 12 Nisan, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 9 • Seda
  26 Şubat, 2019

  Bizleri bilinçlendirdiginiz için çok teşekkür ederiz çok faydalı bilgiler sunuyorsunuz ben orak hücreli anemi hastasıyım b 12 vitamin eksikliğinin belirtilerini çok yaşıyorum

  Rating: 2.5/5. From 4 votes.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   26 Şubat, 2019

   Rica ederiz ne demek

   Rating: 1.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
 • gülsen turan
  28 Ağustos, 2017

  teşekkürler…

  Rating: 3.8/5. From 4 votes.
  Please wait...
  Cevapla
 • gülsen turan
  28 Ağustos, 2017

  bilgileriniz için tşkler

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Solmaz ensar çetinkaya
  9 Temmuz, 2017

  Bu belirtilerin hepsi bende var teşekkür ederim bilgileriniz için

  Rating: 1.7/5. From 3 votes.
  Please wait...
  Cevapla
 • SEMRA Çağlar
  4 Haziran, 2017

  Yazınızda geçen tüm belirtiler annemde mevcut , Doktoru kendisine B12 plus tablet verdi , hergün içiyor .

  Rating: 2.5/5. From 2 votes.
  Please wait...
  Cevapla
 • Musa Akdaş
  26 Nisan, 2017

  Nice bilgilendirme tek eksik B12 olan besinleri nasıl bulacağımızı yazsanız güzel olurdu yinede ellerinize sağlık

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Nazife Yüksek
  13 Şubat, 2017

  Öncelikle bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Konu anlaşılır şekilde hazırlaşmış. Okurken sıkılma olmuyor. Bağlantılar da özet olarak iyi sunulmuş.

  Rating: 2.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   13 Şubat, 2017

   Biz teşekkür ederiz Nazife hanım. Beğendiyseniz bu tarz yazılarımıza daha çok değineceğiz.

   Rating: 5.0/5. From 3 votes.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.