Balık Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?
Takip Et : Üye Girişi

Balık sezonunun başlaması ve herkesin tezgahlara yönelmesi akıllara yine aynı soruyu getirdi. “Satın aldığımız balık taze mi?” Balığın tazeliği hakkında fikir edinebilmek için bazı püf noktaları vardır.Bunları şöyle sıralayabiliriz;

-Taze balık eti sert bir dokuya sahipken bayat balık eti yumuşak ve peltemsi bir yapıya sahiptir.Taze balığa parmakla bastırıldığında et eski konumunu alırken bayat balıkta parmak izi kalır.Bu elle muayene balığın tazeliğini anlamak için kolay bir yöntemdir.
-Balığın gözleri de tazelik hakkında fikir verebilir.Taze balık gözü parlak ve dış bükeyken bayat balıkta bu durum tam tersi olacak şekilde mat ve içe çöküktür.
-Taze balıkta yosun kokusu hissedilir.Ancak bayat balık kokusu tüketiciyi memnun etmeyecek şekildedir.
-Solungaçlar kalitenin saptanmasında çok önemlidir.Eğer solungaç rengi kahverengiye dönmüşse ve mukoz yapıda artış varsa balık bayattır.
-Bunların yanında aşırı mukoz yapılı balıklar da tazelik kaybının bir göstergesidir.
-Satış yapılan yerlerde balıkların güneş görmeyen ve temiz koşullarda,üzeri buzla örtülü olarak muhafaza edilmesi önemlidir.Ayrıca kullanılan buzun tipi de etkin bir soğutma için önemlidir.Kullanılan buzla beraber buzun oluşturabileceği don yanığı da tüketici açısından olumsuzluk teşkil eder.
-Karides alırken gövde kısmı parçalanmamış, baş kısmı kararmamış olmalıdır.Her balıkta dikkat edilmesi gerektiği gibi koku da önemlidir.
-Istakoz, yengeç gibi kabuklularda kıskaç kaybı ve kuyrukta gevşeme kalite kaybı demektir.

 

Mevsime göre balık
İlk bahar aylarında kefal, levrek, kalkan, mercan, kılıç, kırlangıç ve iskopit bol bulunur. Yaz aylarında balık hasatı az olur.Akya, mercan, levrek, barbunya ve tekir tüketilebilir. Sonbaharda bol miktarda balık çıkar.Uskumru, lüfer ve palamut çokça hasat edilir.Tekir, barbunya, kılıç, levrek, mercan, sardunya, eşkina, torik, izmarit gibi balıkların fiyatları bu mevsimde ucuz olur.Kış mevsiminde ise çipura, gümüş, hamsi, istavrit, izmarit, kalkan, kefal, kolyoz, levrek, mezgit gibi balık türleri tercih edilebilir.

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.