Balık ve Yoğurt Birlikte Yemek Zararlı mı Zehirlenirmiyiz?
Takip Et : Üye Girişi

Halk arasında balık ve yoğurt birlikte yemek doğru değildir, histamin zehirler gibi bazı varsayımlar mevcuttur.Bu yazımızda balıkla yoğurt birlikte yemek zararlımıdır veya zehirlermi ve histamin nedir konusunu sizler için derledik…

Çok lezzetli ama birşey olurmu diye düşünmeden edemiyor insan...

Çok lezzetli ama birşey olurmu diye düşünmeden edemiyor insan…

Halk arasında bazı şeyler dilden dile çabucak yayılmaktadır.Öncelikle şu konudan başlayalım.Doğru olduğunu savunmamakla birlikte rakı,balık sofralarında peynir meze olarak kullanılmaktadır.Peynirde bir süte türevi olduğu için burdan da anlaşılacağı üzere herhangi bir zararı yoktur.Aynı zamanda balığı yoğurtla birlikte yemekte de herhangi bir zararı veya zehirlenme durumu yoktur.

Balık zehirlenmelerinin genel sebebi olarak tropikal bölgelerde yetişen balık türleri tüketim sonucunda zehirli etkilere sahiptir.Genel zehirlenmenin sebebi tam olarak budur ve yoğurtla hiç bir ilişkisi yoktur.Tropikal balık zehirlenmesi olayına gelecek olursak,bazı balıklar tüketilmesi gerçekte de zehirlemektedir.Fakat normal bir balıktanda zehirlenme durumu ortaya çıkabilir.Balık içinde histamin adı verilen amino asit balığın tutulduğu andan itibaren uzun süre geçmesi ve bayatlaması sonucu ortaya çıkmaktadır.Bu histamin kimyasalı oldukça zehirlidir hatta ölümlere bile sonuç olabilir.Balık tuttuktan sonra en kısa sürede tüketilmeli depolama yapılacaksa hızlı bir şekilde soğutulmalıdır.

Balıkla yoğurt ilişkisi şu şekilde açıklanmaktadır : 

Tıpkı balıkta bulunan histamin gibi yoğurttada histamin bulunmaktadır.Bayat bir balık tüketildiği zaman vücuda alınan bir miktar histamin girişi olur.Üstüne bir de yoğurt yenildiği zaman bu histamin miktarı oldukça artmakta ve zehirlenme bu yüzden gerçekleşmektedir.Bu zehirlenmenin sebebi yoğurt değil balığın bayat olmasıdır.Bu yüzden balıkla yoğurt tüketmeyin yerine bayat balık tüketmeyin demek daha doğru olacaktır.

Olası bir zehirlenme durumunda kusma,baş dönmesi gibi bazı belirtileri gelmektedir.Zehirlenme durumunda histamin miktarını azaltıcı ilaç için doktora gidilmelidir.

Histamin ve balık zehirlenmesinden korunmak için yapılması gerekenler:

*Türünü bilmediğiniz balıkları tutmayın ve tüketmeyin.

*Dondurulmuş balık alırken güvenilir markalardan alışveriş yapılmalı eve götürme süresi en kısa hale getirilmelidir.Balığın buzu çözülmeden evde olması tüketilmesi gerekir.Çözünmüş bir balığı tekrar dondurup kullanmak doğru değildir.

*Balık alırken mümkün olduğunca en taze balığı almak gerekir.Taze balık genellikle gözlerinden anlaşılmaktadır,gözleri parlak balıklar almaya özen gösterilmelidir.

*Balığı depolama durumu olacaksa balık içi güzelce temizlenmeli ve bu şekilde depolanmalıdır.

Rating: 4.0/5. From 4 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 7 • Gülser
  9 Haziran, 2017

  Öncelikle çok teşekkür ediyorum edindiğim bilgiler bana çok faydalı olacak. Balık alırken nelere dikkat edilir yoğurtla yenilir mi bu bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Balık konservesi nasıl yapılıyor hep merak etmiştim merakımı giderdiniz için ayrıca teşekkür ederim

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Ahmet
  26 Aralık, 2016

  Ben de balık la birlikte ayran içiyorum her hangi bir şey olmadı şimdi ye kadar gayet güzel di

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Mustafa
  23 Aralık, 2016

  Balıkla ayran içtim gayet de güzeldi.
  Burada önemli olan ürünlerin taze olması yıllar önce yedim ve ALLAH A şükür çok iyiyim

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Ömer
  8 Aralık, 2016

  Merhabalar, paylaşım için teşekkür ederim. Fakat bir tavsiyem olacak yanlış anlamazsanız. Ben de bahsettiğiniz bilgileri daha önce okumuştum, doğruluğunda şühpem yok. Fakat konunun akışına baktığımzda “bilinenin aksine hiç bir zararı yok” dediğimizde yanlış anlaşılmalara sebep olabilir. Herkes sonuna kadar okumuyor yazıları. Eğer ilk iki paragrafta bnu okuyup kapatsaydım yanlş bir bilgi edinmiş olacaktım. Onun yerine “taze balık tüketildiğinde hiç bir sakıncası yoktur fakat balık bayatsa durum farklıdır ciddidir” denilebilir ki gerçekten de ciddi bir zehirlenmeden bahsediyoruz. Anlayışınız için teşekkür ederim, paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   8 Aralık, 2016

   Yorumunuz için teşekkürler Ömer bey tavsiyenize kesinlikle dikkat edeceğiz.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • Sunay Eröz
  24 Nisan, 2016

  Baklık ve yoğurt birlikte yemek hakkındaki makalenizi paylaştım…

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Sunay Eröz
  24 Nisan, 2016

  Makaleniziden herkes faydalansın diye

  Rating: 4.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.