Bel Ağrısına Doğal Bitkisel Çözümler
Takip Et : Üye Girişi

Her şeyde olduğu gibi sağlığımızın değerini de kaybedince anlıyoruz.İnsanlar hiç hastalanmayacakmış gibi yaşar.Fakat hastalıklar da bizler içindir.Fakat her birey kendinin doktoru olmalıdır.Her hastalığın bireyde oluşan etkisi ya da tedavisi farklıdır.Bugün ki yazımızda anlatacağımız bel ağrısına sebep olan etmenler,bel ağrısı için uygulanacak tedavi yöntemleri,tedavi çeşitleri bireyden bireye çeşitlilik göstermektedir.

Bel ağrıları belli dönemler de ortaya çıkan veya sürekli seyreden bireyleri rahatsız eden ağrılar.Belimiz vücudu iki bölüme ayıran kısım olduğundan alt bölge ve üst bölgenin dengesini sağlayan bölümüdür. Bel bölgesinde oluşan herhangi bir ağrı,veya rahatça hareket etmeyi engelleyen bir problem vücudun işlevinin bozulmasına neden olmaktadır.Bazı bel ağrıları geçicide olsa belli bir süre içinde bireyin yaşamına etki etmektedir.

Bel Ağrısının Sebepleri:

Bel ağrılarının gerilme ,yapısal sorunlar,hastalıkların sebep olduğu pek çok nedeni vardır.Genel olarak bel ağrıları pek çok hastalığında habercisi olmaktadır ve bel ağrısı şikayetleri şiddetleniyor ise ve sürekli seyrediyorsa doktora başvurulmalıdır.

Bel ağrısının sebeplerini sıralarsak eğer;

-Herhangi bir eşyayı dengesiz ve kontrolsüz biçimde kaldırmak,yerin hareket ettirmek

-Kaldırabileceğimizden daha ağır yük kaldırmak

-Kas spazmı

-Ligamentler ve kasların kasılması

-Omurda bulunan disklerin şişmesi,baskı altında kalması ve bozulmaların olması

-Siyatik

-Kemik erimesi,

-Kireçlenme

-Bel fıtığı

-Hareketsiz yaşama

-Kadınlarda çikolata kistlerinin görülmesi

-Mesane ve böbrek enfeksiyonlarının görülmesi

-Zona

-Omurga bölgesinde tümörlerin olması

-Uyku bzuklukları

-Uzun süre ayakta kalma

-Uzun süre dik şekilde oturma

Peki Bel Ağrılarına Ne İyi Gelir ?

Yorgunluk veya herhangi bir ağır eşyanın dengesiz bir şekilde kaldırılmasından dolayı oluşmuş olan bel ağrıları sıkça görülmektedir fakat herhangi bir hastalıktan dolayı (romatizma hastalığı gibi ) oluşan bel ağrılarının dinlenerek veya evde tedavinin uygulanmasıyla ağrılar geçirilmektedir.Birazdan vereceğimiz bitkisel yöntemler bel ağrılarının giderilmesine yardımcı olacaktır.Unutulmamalıdır ki uzun süreli,şiddetli geçmeyen bel ağrıları ciddi sağlık problemlerinin belirtisi olduğundan uzman bir doktora görünülmesi daha sağlıklı olacaktır.

-Zeytinyağı: Bir su bardağı ısıtılmış olan zeytinyağı ılık olana kadar bekletilir. Ilıdıktan sonra yağ ağrıyan bölgeye masaj yapılarak sürülmelidir.Daha sonra temiz bir bezle bu bölge kapatılmalı ve dinlenilmelidir.

-Meşe Kabuğu: 4 su bardağı suyun içine iki avuç meşe kabuğu konur ve 15 dakika kaynatılır.Temiz bir bez bu suyun içine batırılır ve biraz ılıması beklenir.Daha sonra bez bele sarılarak dinlenilir.

-Lahana Yaprakları: Bir tencere içine bir kaç tane lahana yaprağı konur ve kaynatılır. Kaynadıktan sonra yapraklar sudan çıkarılır ve süzülür.Temiz bir bezle yapraklar sarılarak ağrı olan bölgeye kompres uygulanır.Yarım saat süresince uygulanmalıdır.

Diğer bir yöntem ise , lahana yaprakları doğranır.Yarım bardak süt içine konarak kaynatılır.10 dakika sonra bu karışım macun kıvamını alır.Bu karışım belde ağrıyan bölgeye sürülür ve yarım saat bekletilir.Haftada 3 kez bu yöntem uygulanabilir.

-Zencefil: Zencefilin kökleri sıcak kompres haline getirildikten sonra bir kaç dakika boyunca uygulanır. Başka bir yöntem ise zencefil yağı ağrıyan bölgeye masaj yapılarak uygulanır.

-Hindistan Cevizi Yağı: 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ısıtıldıktan sonra ılıması beklenir. Ilıdıktan sonra 10 dakika masaj yapılarak ağrıyan bölgeye uygulanır.Yağ vücut tarafından emildikten sonra yağ sürülen bölge yıkanır.

-Hint Yağı: 2 yemek kaşığı Hint yağı ısıtılır ve ılıması beklenir. Ilıdıktan ağrıyan bölgeye 5 dakika masaj yapılarak uygulanır.Cilt emdikten sonra bu bölgeyi yıkayabilirsiniz.

Ayrıca bu yöntemler yanında diğer önereceğimiz yöntem ise Papatya Çayı.Papatya çayının gerilen kasların gevşemesinde yardımcı olması nedeniyle bir fincan papatya çayının tüketilmesi ağrıların hafiflemesine neden olacaktır.

Bitkisel Bel Ağrısı Kürü:

Bir su bardağı klorsuz su kaynatılarak içine 2-3 yemek kaşığı kırk kilit otu (diğer adıyla at kuyruğu) eklenir.Bu karışım lapa haline getirilerek ağrıyan bölgeye masaj yapılarak sürülür.Bu kür haftada 2-3 defa uygulanabilir.Zamanla ağrılarınızın giderilmiş olduğunu göreceksiniz.

Sağlıkla kalın..

Rating: 3.5/5. From 20 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.