Bel Fıtığı Sebepleri Belirtileri Nelerdir?Nasıl Korunuruz
Takip Et : Üye Girişi

Bel fıtığı günümüzde en sık rastlanan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bunun en büyük sebebi olarak hareketsizlik ve spor eksikliği olduğu söylenebilir. Doğuştan gelen rahatsızlıklar dışında genel olarak hareketsizlik etki etmektedir.

Bel Fıtığı Tam Olarak Nedir?

Bel kısmındaki omurgaların hareket etmesi veya yer değiştirmesi ile meydana gelen sinir sıkışmasıdır. Sıradan zamanlarda spor ve yürüyüş yapmayan kişilerde omurga sistemi yeterli çalışmaz. Bu sebepten de ani hareket, ağır yük kaldırma, yanlış pozisyonda kaldırma gibi hareketler bel fıtığını tetikleyebilir.

Bununla birlikte D vitamini ve kalsiyum eksikliği de bel fıtığı ve bel ağrılarına sebep olabilir.

Bel Fıtığının Belirtileri Sebepleri Nelerdir?

– Genel olarak bel kısmında ağrı. Özellikle oturup kalkarken, sağa sola dönerken, eğilirken ağrı hissedilir.

– Bacak kısmında ve omuzda da ağrılar meydana gelebilir. Bu da fıtık belirtisi olabilir.

– Aşırı kilo alımı da bel fıtığına sebep olabilir. Aşırı kilolar vücudun ve omurların düzenini bozar ve baskı artar.

– Sigara oksidasyon sebebi ile omurlarda zedelenmelere sebep olabilir. Bu yüzden sigaradan uzak durmalısınız.

– Yine ani hareketler, ağır kaldırma, yanlış duruş pozisyonları, yanlış hareket gibi durumlarda omurlarda ani hasarlara sebep olabilir.

– Çalışma ortamında dolayı sürekli aynı şekilde çalışmak veya aynı şekilde durmak da sebep olabilir.

Bel Fıtığından Nasıl Korunuruz?

– Yerden ağır yük kaldırmayım. Hafif yük bile kaldırsanız mutlaka dizlerinizi kırarak eğilin. Belinizi bükerek eğilmemeye dikkat edin. Aynı şekilde kucakta taşımak, omuzda yük taşınması gibi durumlar da omuriliğe zarar verebilir.

– Mutlaka düzenli spor yapılmalıdır. Zamanınız olmasa bile günde 30 dakikanızı yürüyüş yaparak geçirmelisiniz. Vücut hareket ettikçe bu tür sorunların riski de azalacaktır. Genel olarak bütün eklem sorunlarının temeli hareketsizlikten kaynaklanmaktadır.

– Fazlalık kilolarınızı vererek baskıyı azaltmanız gerekir. Bu sayede bel ve diğer eklem ağrılarından biraz da olsa kurtulacaksınız.

– Özellikle kış aylarında belinizi sıcak tutmaya dikkat edin. Bu ağrıları azaltacaktır.

– Uyku durumu da önemlidir. Bu nedenle yatağınızı vücudun şeklini alan kaliteli yataklar ile değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Son Olarak Bilmeniz Gerekenler

– Her ağrı bel fıtığı değildir. Doktora gidip muayene olun.

– Bel fıtığı başlasa bile ilk safhalarda ilerlemeden durdurulabilir. Yukarıdaki maddeleri uygulayarak erkenden kurtulabilirsiniz.

– Her bel fıtığı ağrısında ameliyat gerekmez. Bu yüzden mümkün olduğunca kendinizi koruyun, ağrılarınız varsa ilerletmeden çözmeye çalışın. Yukarıdaki maddelere dikkat edin ve mutlaka doktorunuza danışın.

Unutmayın. Vücudunuzun ilk doktoru sizlersiniz. Bol bol doğal süt ve süt ürünleri tüketin. Spor yapın. Güneşten faydalanarak D vitamini üretin. Kalsiyum açısından zengin gıdaları tüketin. Bu şekilde fıtığın önüne rahatça geçebilirsiniz.

 

 

Rating: 3.5/5. From 11 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.