Benzoik Asit C6H5COOH Nedir Zararlı Mıdır
Takip Et : Üye Girişi
Gıda Katkı Maddeleri

Benzoik asit,katı halde toz yada kristal şeklinde bulunan bir asit türüdür.Bu asit sıcak suda ve organik çözücü karışımlarında kolay bir şekilde çözünmektedir. Asit,benzen,alkol,kloroform,eter gibi maddelerde de yüksek çözünürlüğe sahipken suda daha az bir çözünürlüğü bulunmaktadır.

Benzoik asit,ilk başlarda benzoin reçinesinde kuru bir şekilde damıtılma yöntemiyle Avrupada üretilebilmektedir.Zaman içerisinde küflenme ve mayalanma riskine karşı etkili olduğu fark edilince gıda alanında da etkin bir şekilde kullanımı gerçekleşmiştir.Yoğun bir şekilde bitkiler üzerine yapılan pek çok araştırmada bitkilerin dışsal olumsuz etkilere karşı etki kazandığı görülmektedir.Örnek verecek olursak eğer fasulye ve domates üzerinde yapılan araştırmalarda  sıcaklık,kuraklık ve soğuk gibi olumsuz etkilere karşı benzoik asit bitkilere tolerans kazandırmıştır.Yine buğday bitkisinde yapılan araştırmalar benzoik asidin olumsuz etkilere karşı koruyucu etki sağladığı gözlenmiştir.Yine bu konudaki araştırmalar çalışmalar artarak devam etmektedir.

Benzoik Asit Kullanım Alanları Nelerdir

-Yoğun bir şekilde kullanıldığı alan Gıda alanıdır.Gıdaların bozulmalarının önlenmesinde kullanımı gerçekleştirilmektedir.Örneğin meyve suyu yapımında,reçel,gazlı içecekler,ketçap be benzeri sos türlerinin yapımında ve turşu yapımında da kullanılmaktadır.

-Tarçın,karanfil,kuru erik,kızılcık ve yoğurt gibi gıda ürünlerinde doğal olarak bulunmaktadır ve sodyum tuzu halindeki gıdaların korunmasında katkı maddesi olarak kullanımı yapılmaktadır.

-Benzoik asit ve çeşitleri içeriğinde antimikrobiyal özellik taşımasından dolayı birçok içecek türünde,çikolata,sakız,çerez vs. gibi ürünlerde de kullanımı sağlanmaktadır.

-Tıbbi ve kimyevi olan ürünlerin yapımında da kullanılmaktadır.

-Farmasotik ürünlerin yapımında koruyucu olması için kullanılmaktadır.

-Çeşitli bakım ürünlerinin yapımında (saç kremi,şampuan,traş köpüğü vb. )kimyevi özelliğini koruması için kullanılmaktadır.

-Deterjan gibi ürünlerde kimyasal inhibitör olarak kullanımı gerçekleştirilmektedir ve kauçukta sertleştirici olarak kullanılmaktadır.

-Bitki ve böcek ilacı gibi ürünlerde kimyasal maddeleri koruyucu özelliği bulunmaktadır.

-Otomobil sektöründe de antifrizlerin soğutucu bölümlerinde kimyasalların içeriğine de kullanıldığı görülmektedir.

-Vücutta görülen mantar hastalığına karşı da kullanıldığı görülmektedir.

Geniş bir kullanım alanı bulunan Benzoik Asidin zararlı olduğu noktalarda bulunmaktadır:

-Sulu çözeltisinde asit özelliği görülmektedir ve kuvvetli bir asittir.

-Deri ve göz gibi zarlar üzerinde bu kısımlarda tahrişlere sebep olmaktadır.

-Nefes yoluyla solunması halinde öksürüğe neden olmaktadır.

-Bu aside karşı alerjisi olanlarda alerjik durumlara sebep olabilir ve aşırı yoğun bir şekilde kullanımı halinde astım gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

-Herhangibir yolla vücuda alınması halinde ürtiker,rinit,astım ve anafilaktik gibi rahatsızlıklara sebep olduğu görülmektedir.

-Vücut tarafından işlem görmeden dışarı atılabilen benzoik asit vücutta herhangibir şekilde birikmesi durumu söz konusu değildir.

-Benzoik asidi çeşidi olan sodyum benzoat çok az bir miktarda gıdalarda kullanımı sağlık açısından bir zarar teşkil etmez fakat miktar arttırılırsa bazı sağlık sorunlarına sebep olmaktadır.

Bütün kimyasallarda olduğu gibi aşırı kullanılması sağlık sorunlarına sebep olmaktadır.Kullanım alanları ve faydaları göz önünde buludurularak aşırıya kaçmadan tüketimi yapılabilir.

Sağlıkla kalın..

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.