Bilim Adamı Mı; Bilim İnsanı Mı?
Takip Et : Üye Girişi

Bu yılın nisan ayında Erciyes Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Zülal Kesmen yeni nesil mikroorganizma tanımlama kiti bulmuştur. Kendisi benim lisans dönemimde derslerime girmiş çok değerli bir bilim insanıdır. Öncelikle kendisini ve ekibini bu çalışmasından dolayı tebrik ediyorum. Gurur kaynağımız olmuştur canı gönülden başarılarının devamını diliyorum. Bu çalışmayı haberlerde duymayanlar için kısa bir bilgi vermek istiyorum. Halihazırda mayalar için optimize edilen mikroorganizma kiti ile gıdada mayalanmayı sağlayan mikroorganizmalar tür, cins gibi faktörler açısından tanımlanabilecek, böylece ürünlerle ilgili tedbir alınması sağlanacak; böylece ürünün raf ömrü uzatılabilecektir. Ayrıca değerli hocamız bu çalışmalarıyla İstanbul Buluş Fuarı’nda  ‘en iyi uluslararası patent’ ödülünü almışlardır.

Haberi ilk duyduğumda onun gibi değerli bir hocadan eğitim aldığım için bir kez daha mutluluk duydum. Ancak haberde “bilim adamı” olarak bir başlık atılmıştır. Bu anlaşılan haberi yapanlar için küçük bir ayrıntı olmuş; ancak bence hiç de küçük değil hatta son derece saygısız bir yaklaşım olmuştur. Bilim evrenseldir. Bilimin cinsiyeti olmaz. Cinsiyet ayrımı yapan zihniyetlere bilim de dur demek adına 2000′ li yılların başında bilim insanı terimi literatürümüze getirilmiştir ancak; hala bazı kesimler bunu kabullenememiş ayrım yapmaya devam etmiştir.

Ancak şunu da belirtmek istiyorum. Bu gibi tartışmalar daha öncesinde de olmuştur. Savunma olarak TDK’ nın sözlüğünde “adam” kelimesinin karşılığı olarak ilk sırada yer alan “insan” kelimesini dile getirmişlerdir. Bende bu yazıyı okuduktan sonra yine aynı savunmayı yapacak olanlara, aynı sözlük ve aynı kelimenin 2. karşılığı olan “erkek kişi, kadın karşıtı” olan açıklamaya bakmalarını söylüyorum. Ayrıca halk arasında adam olarak erkek kişilere söylendiğini belirtmek istiyorum.

Cinsiyet ayrımına son verilmesini diliyor ve bir kez daha hocamızı ve ekibini yaptıkları çalışmadan dolayı tebrik ediyorum.

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.