Bilim İnsanları Kanser Riskini Artıran Gıdaları Açıkladı
Takip Et : Üye Girişi

Günümüzün şartlarına bakıldığı zaman kanser olmak için bir çok farklı faktörün karşımızda olduğunu biliyorsunuz. Dışarıda soluduğunuz hava, kullandığınız makyaj malzemeleri veya bakım ürünleri, giydiğiniz kıyafetler, radyasyon yayan teknolojik aletler ve en önemlisi de tükettiğiniz gıdalar… Tabi ki biz uzmanlık alanımız gıdalar üzerine duracağız.

Her geçen gün kanser oranları biraz daha artmış olsa da kanser üzerindeki çalışmalar hala devam etmektedir. Burada önemli nokta kanser riskini azaltmak için kendiniz dikkat etmeniz gerekiyor. Rusya’da bir üniversitede yapılan çalışmada kanser riskini artıran gıdalar belirlendi. Listeye göz atmadan önce tahminlerinizi içinizden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer belli süredir bizi takip ediyorsanız emin olun çok kez bu konuda bahsettik ve yine haklı çıktık.

1: Şeker ve Yapay Tatlandırıcılar

Bildiğimiz kesme şeker, şeker içeren ürünler, glukoz şurubu ve diğer tüm tatlandırıcılar kanser riski olarak gösterilmiştir. Kalori içermeyen tatlandırıcılar da bu listede yer almaktadır. Ayrıca rafine şekerler kalp ve damar hastalıkları riskini de arttırmaktadır.

2: Renklendiriciler

Aldığınız hazır ürünlerde bir çok renklendirici madde yer almaktadır. Yine bu maddelerde kanser riskini artırıyor. Çünkü bu maddeler doğal değil yapay yollardan elde edilmektedir. Bu yüzden farklı kimyasal maddeler içerir. Burada önemli bir ayrıntıya değinmek istiyorum. Örnek olarak bir gıdada bakır kahverengini veren titanyum dioksit olduğunu düşünelim. İçindekiler kısmında renklendirici olarak titanyum dioksit yazar ancak sadece bundan ibaret değildir. Çünkü titanyum dioksitin yapay olarak elde edildiğini ve onu üretmek için kullanan kimyasalları bilmiyorsunuz. Bu yüzden tek bir katkı maddesi olarak bakılması doğru değildir.

3: Hazır Et Ürünleri

Füme jambonlar, sosisler, dana ve tavuk karışık ürünler, piliç sucuk ve salam ürünleri de bu listede yer alıyor. Çünkü bu et ürünlerinin korunması için bir çok farklı kimyasal koruyucu madde kullanılmaktadır. Bu yüzden bu ürünlerden uzak durmalısınız. Kendiniz evinizde doğal katkısız fermente sucuk üretebilirsiniz.

4: Unlu Mamülleri

Poçağa, simit, ekmek gibi unlu mamulleri de bu listede yer alıyor. Bunlarla birlikte hazır kahvaltılık gevrekler de aynı tehlikeye sahiptir.

5: Asitli İçecekler

Kola, soda gibi şekerli ve asitli içecekler de kanser riskini artırıyor. Bu içeceklerden uzak durmalısınız.

 

 

Rating: 4.6/5. From 10 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.