Böbrek Taşı Belirtileri ve Sebep Olan Gıdalar Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Böbrek taşı ciddi bir sağlık sorunudur. Özellikle oluşmadan tedbir alınması lazım çünkü ağrılı ve sancılı bir tedavi şekli gözükmektedir.Böbrek taşı belirtileri ve böbrek taşına sebep olan bu gıdalara ve böbrek taşı önlemlerine değineceğiz.Böbrek taşının bilinenin aksine taşlı,topraklı gıdalar tüketmek sebep olmaz. Aşırı protein ve kalsiyum içeren gıdalar sebep olur. Bunu şu şekilde açıklayalım. Sorun protein veya kalsiyumun fazla tüketiminden ziyade tam olarak sindirilememesidir. Hem aşırı protein ve kalsiyum içerikli beslenme ve bu gıdaların tam olarak sindirilememesi sonucu ürik asit birikimidir.Fazlalık ürik asit ve kalsiyum zamanla birikerek böbrek taşlarına sebep olmaktadır.

Böbrek Taşlarının Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşı olan insanlar yaşayabilir:

  • İdrar yaparken ağrı
  • Idrar kanında
  • Sırtta veya alt karında keskin ağrı
  • Mide bulantısı ve kusma

Böbrek Taşlarının Tipleri Nelerdir?

1: Kalsiyum Taşları

En yaygın böbrek taşı türüdür.Kalsiyum oksalat ve kalsiyum fosfat olarak 2 ye ayrılmaktadır.

2: Ürik Asit Taşları

Beslenme bozukluğu sebebiyle aşırı asidik olan idrar sonucu kalsiyum ve proteinler birikerek ürik asir ve sonucundan böbrek taşı oluşur.

3: Struvite Taşlar

Böbreklerde oluşan ihtihaplanmalar sonucu ortaya çıkmaktadır.

4 : Sistine Taşları

Genel olarak genetik sorunlar sonucu ortaya çıkan taşlardır.

Böbrek Taşına Sebep Olan Gıdalar Nelerdir?

1- Kabuklu Deniz Hayvanları

Yüksek protein içerikli kabuklu deniz hayvanları ürik asit birikimine sebep olabilmektedir.Yüksek proteinli gıdalar böbreklere baskı uygulayabilmektedir.

2- Aşırı Süt Ürünleri

Süt ürünlerindeki problem, diğer hayvan proteinlerine benzemektedir. Süt ürünlerinin tüketilmesi idrar içindeki kalsiyumun atılımını arttırır ve böbrek taşı gelişme riski yükseltmektedir.Özellikle ileri yaşlarda aşırı tüketimde kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.

3- Aşırı Kafein

Çay,kahve,soda gibi gıdalar böbreklere baskı uygulayarak böbrek taşı oluşumuna sebep olabilmektedir.

4- Sodyum

Yüksek sodyum beslenmesi idrardaki kalsiyum oranını arttırır.Buda böbrek taşına sebep olabilir. Günlük 2000mg sodyum alma tavsiyesidir.Fazlası zarar verecektir.

5- Yapay tatlandırıcılar

Yapay tatlandırıcılar uzun süreli tüketimi böbrek sorunlarına yol açabilir.Fonksiyonlarını tam olarak gerçekleştiremeyen böbreklerde taşlar birikebilir.

Bu Durumda Ne Yapmam Gerekiyor?

Böbrek taşının sebebi olan kalsiyum ve protein içerikli besinler olsa da bu gıdaları tüketmemek gibi bir lüksümüz yok. Burada sorun bu gıdaların sindirimini azaltan gıdalardır. Bu maddeye oksalat denir.Oksalat kalsiyum emilimini azaltan bir maddedir ve gıdalarda doğal olarak bulunmaktadır.Dikkat etmemiz gereken kalsiyum ve protein içerikli gıdalar tüketirken bu gıdalardan uzak durmamız gerekir.Ispanak,pancar,havuç,çikolata,patates,makarna,pirinç gibi gıdalar oksalat açısından zengindir. 

Et tüketirken yanında salata tüketmenizi tavsiye ederiz. Süt tüketiminde ise mümkün olduğunca en sade şekilde tüketin.Bu konuda bir doktora danışmanız yine de en sağlıklısı olacaktır.

Sağlık size verilen bir hediyedir. Bunu en iyi şekilde değerlendirin. Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 4.0/5. From 4 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 30 Eylül, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.