Böbrek Yetmezliği ve Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Böbrek genel sağlığımız için en önemli organların başında yer almaktadır.Böbrek yetmezliği veya böbrek sorunlarının ne demek olduğunu öğrenmek için haftada 3-4 gün diyalize gitmek zorunda olan bir kişiden öğrenebilirsiniz.Kısaca böbrek; günlük olarak 100 litreden fazla kanı temizler, ortalama 2-3 litre idrar atılmasını sağlar,sodyum- potasyum dengesini sağlayarak organların sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar,kan basıncını düzenlemek,kemik sağlığını korumak gibi ciddi önemli görevleri vardır.

Bu yüzden bu önemli organımızı iyi korumamız gerekmektedir.Dünya üzerinde de öldürmeden en çok rahatsızlığı görülen organ böbrek olduğu tespit edilmiştir.Şimdi böbrek yetmezliği ve böbrek sorunları ve hastalıklarının belirtilerine göz atacağız.Bu belirtiler sizde varsa derhal önlem almanız gerekecektir.

Böbrek Yetmezliği, Sorunları ve Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

1: İdrar Atımında Aşırı Değişme

Günlük olarak genelde gidilen sayıdan daha sık sürede idrara çıkıyorsanız derhal doktora görünmenizi öneriyoruz.Ortalama sayıdan çok az veya çok şekilde idrara çıkmak böbrek sorunu belirtisi olabilir.Fazla su tüketiminden veya az su tüketimi istisna olmak üzere rütin bir gündeki ani değişikliklere dikkat etmelisiniz.

2: Nefes Darlığı

Böbrek sorunlarının akciğer ile ne alakası olduğunu merak edebilirsiniz.Böbreklerin düzgün çalışmaması durumunda akciğerde sıvı birikme sorunu gözükebilir.Bu da nefes darlığı, erken yorulma, konuşma zorluğu, boğulma hissi gibi bazı olumsuz sonuçlara sebep olabilir.

3: İdrar İçinde Kan

İdrarda kan bulunması bazı prostat veya idrar yolu sorunları olacağı gibi önemli böbrek sorunlarına da sebep olabilir.Durum her ne olursa olsun idrarda en ufak bir kan gözükmesi durumunda derhal doktora danışmalısınız.Böbrek taşı da olabilir bunu doktor kontrolünden sonra teşhis edilmesi gerekir.

4: Aşırı Köpüklü İdrar

İdrarın aşırı köpüklü olması görünmesi bazı böbrek sorunlarının belirtisi olabilir.Özellikle proteinlerin idrara sızması yani tam olarak filtre edilememesi durumunda idrarda köpüklenme gözükebilir.Bu durumda mutlaka doktora danışmanızı öneriyoruz.

5: Vücutta Belli Bir Bölgedeki Şişmeler

Böbrekler vücuttaki toksinleri süzerek idrar yoluyla dışarı atmakla görevlidir.Böbreklerin tam olarak etkin şekilde çalışmaması durumunda bu toksinler vücutta birikerek ödem oluşumu ile şişmelere sebep olabilir.Bu yüzden herhangi bir bölgede kabarık şeklinde şişmeler veya birikmeler görüyorsanız böbrek hastalıkları belirtisi olabilir.

6: Kansızlık,Yorgunluk, Uyuşukluk

Böbrekler; alvuvarların oksijen ve besin taşımasına yardımcı olan eritroprotein adlı enzim üretilmesinde görevlidir.Böbreklerin etkin şekilde çalışmaması veya bir sorun olması durumunda oksijen ve besin maddeleri düzgün taşınamaz.Bunun sonucunda kansızlık, soğuklarda aşırı üşüme, yorgunluk,halsizlik gibi belirtiler ortaya koyabilir.

Değerli okurlarımız.Bu belirtilerden biri veya birkaçını görüyorsanız mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.Böbrek rahatsızlıklarını boşa sarmak bir süre sonra geri dönüşü olmayan sorunlara yol açar.Diyalize bağlı kalmak sık görülen en ciddi sorunlardan biridir.Bu yüzden bir kaç basit tavsiyeye de yer vermeden geçmeyelim.

 • Tuz ve şeker tüketimini azaltın.
 • Bol bol su için.

Bu 2 madde böbrek sağlığı için çok önemlidir.Ayrıca böbrekleri temizlemek için https://gidabilinci.com/bobrekleri-temizleyen-en-etkili-gida-ve-bitkiler-nelerdir  yazımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

Rating: 3.2/5. From 10 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 23 Ocak, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Aydın candan
  27 Mart, 2018

  Süper teşekkür ederiz

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.