Boyun Düzleşmesi Sebepleri Nedir? Egzersizleri ve Tedavisi
Takip Et : Üye Girişi

Boyun düzleşmesi günümüzde yavaşça içimize giren bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.Genel olarak boyun ağrıları olarak karşımıza çıkan boyun düzleşmesi ağrılar ile birlikte fiziksel olarak da olumsuz bir görüntü ortaya çıkmaktadır.Bu yazımızda boyun düzleşmesi sebepleri ve nedenleri, boyun düzleşmesi tedavisi, yapılması gereken egzersizler ve gıdalar ile tedavi yöntemlerini sizler için yazacağız.

Boyun Düzleşmesi Sebepleri Nedir?

 • İlk ve en önemli sebebi fiziksel duruş bozukluklarıdır.Özellikle oturarak çalışan kişilerde uzun süreli sabit ve hareketsiz kalma,bilgisayar başında otururken yanlış duruş pozisyonu gibi sebeplerden dolayı meydana gelmektedir.
 • Olası bir D vitamini eksikliği veya kalsiyum eksikliği boyun düzleşmesine sebep olabilir veya süreci hızlandırabilir.
 • Ağır işler yapan, sırtında yük taşıma işleri
 • Uzun süreli bilgisayar kullanımı,  televizyon izlenmesi veya uzun süre aynı pozisyonda kitap okumak.
 • Boynun sürekli aşağı kısmına bakarak boynun asılı kalması

gibi sebepler boyun düzleşmesinin ana sebeplerinden biridir.

Boyun Düzleşmesinin Belirtileri Nelerdir?

 • Boyun Ağrısı
 • Boyunda tutulmalar
 • Boyun hareketleri esnasında ağrılar
 • Sırt ağrısı
 • Bel ağrısı
 • Kollarda ağrılar

gibi belirtiler boyun düzleşmesinin belirtileri olabilir.

Boyun Düzleşmesi Sorunu İçin Egzersizler Nelerdir?

Öncelikle ileri seviyedeki sorunlarda mutlaka doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.Ancak hafif ağrılarda veya uzun süreli bilgisayar başında oturmalar sonucu oluşan boyun düzleşmelerinde bu tedavileri mutlaka tavsiye ediyoruz.Çünkü yapılacak olan spor ile birlikte kan akışı hızlanacak ve boyun kısmında kan akışı ile ağrılarınız azalacak ve boyun düzleşmesi riskini azaltacaksınız.Şimdi egzersizlere göz atalım:

1: Yüzme

Özellikle yaz aylarında mutlaka yüzme sporunu sizlere tavsiye etmekteyiz.Günlük 30 dakika da olsa yüzmeye çalışın.Yüzme hem kalori yakan hem de boyun ve bel rahatsızlıkları için en etkili tedavi sporlarını başında yer almaktadır.Ayrıca boyun omuz gibi kısımlarda çalıştığı için eklem ağrılarının giderilmesinde etkili olacaktır.

2: Mekik

Günlük olarak 15 dakika mekik çekmek boyun düzleşmesi için olumlu etkileri olacaktır.Mekik esnasında boyun kasları bel ve arka kısımlar oldukça çalışmaktadır.Kan akışı hızlanacak, kaslar çalışacak bu sayede hem ağrılar azalacak hem de boyun düzleşmesi riskini azaltabileceksiniz.

3: Şınav Çekme

Şınav çekme de hem bel hem boyun kaslarını çalıştıran etkili egzersizlerden biridir.Günlük olarak 10 dakika kadar şınav çekmek bile bu ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.

Değerleri okurlarımız.Boyun düzleşmesi gerçek anlamda bir tembel hastalığıdır.Tamamen hareketsizlik, kan dolaşımının azalması gibi sebeplerden dolayı meydana gelmektedir.Bu yüzden bilgisayar başında çalışıyor olsanız bile mutlu 5 – 10 dakikalık aralar verin ve bu esnada hareket edin.Boyun düzleşmesi başta olmak üzere hemen hemen bütün eklem ağrıları sorunlarını bu şekilde çözebileceksiniz.

Boyun Düzleşmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Aşırı olarak hareketsizliğin devam edilmesi durumunda boyun fıtığı gibi durumlarla birlikte kol, el ve bazı bel rahatsızlıklarına sebep olabilir.Bu yüzden mutlaka bu ağrılarınız varsa doktora danışmalısınız.Hafif ağrılar varsa ise bu egzersizleri uygulamanızı tavsiye ediyoruz.Eğer egzersizlere devam ettiğiniz halde rahatsızlığınız devam ediyorsa oturma düzeni, koltuk, yatak, yastık gibi öğelere de dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Yastık ve yatağın ortopedik, oturduğunuz koltuğun ise bel ve boyun kısmı mutlaka destek alacak şekilde durmalıdır.Havada bir yere yaslanmadan duruyorsanız mutlaka  koltuğunuzu değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Son olarak ciddi bir sorun gibi gözükmeyen boyun düzleşmesi ilerleyen zamanlarda ciddi bir sorun olarak karşınıza çıkabilir.Bu yüzden mutlaka egzersiz yapmaya devam edin.Çünkü hafif bir ağrı da olsa ciddi anlamda rahatsız etmektedir.

Mutlu ve Sağlıklı günlere.. Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

Rating: 4.2/5. From 12 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.