Boza Nedir? Bozanın Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi
Bilinçli Tüketici

Kış mevsiminin olmazsa olmazlarından dediğimiz içeceklerinden biridir Boza. Sade boza içmenin yanında fındık,leblebi vb. ile tüketilmesinin verdiği lezzetin yanında boza içmek sağlığımız için gerçekten çok faydalıdır.Orta Asya dönemlerinden beri bilinen bozanın içerisinde darı irmiği,su ve şeker bulunmaktadır.Hatta Osmanlı zamanlarında bile çokça tüketimi yapılır ve eve gelen misafirlere de ikram edilirdi.Hafif mayalı olan boza ,yoğun olarak Eylül-Mayıs aylarında tüketilmektedir.Boza uygun şartlarda tüketilirse (+4 C’de) saklanırsa eğer 365 gün 4 mevsim içilebilmektedir. Bozanın içilebileceği kıvamını korumuş olduğu süre 15 gün civarıdır.Boza yapıldığı tarım ürününe göre çeşitleri mevcuttur.Yabancı ülkelerde başlıca tahıl ürününe göre tahılların unu mayalandırılarak yapılabilmektedir.

Bozanın içimi keyifli ve zevklidir ve aynı zamanda içerdiği aktif mayalar sayesinde probiyotik etkisi de bulunmaktadır ve bu sayede hazmı kolaylaştırır bağırsak faaliyetleri düzenlenmiş olur.

Bozanın Faydaları Nelerdir?

-Vitamin Eksikliği Açısından Faydaları; Boza içeriğinde A, B1, B2, E vitaminlerini bulundurmaktadır. Bu vitaminlerin eksikliğini yaşayan bireyler için destekleyici,iyi bir vitamin takviyesi sağlanmış olunur. Ayrıca her vitaminin de farklı insan bedeni açısından faydası bulunmaktadır.

-Yorgunluk İçin Faydaları ;Bozanın yatıştırıcı etkisi sayesinde yorgun ve stresli bir günden sonra tüketilirse iyi gelecektir.Ruhen ve bedenen zindelik kazandırmaktadır. Yorgunluğu alıcı özelliği olan boza,özellikle kış aylarında bedensel yorgunluğun giderilmesi için bol bol tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

-Soğuk Algınlığına İçin Faydası;Sıcak etkisi ve içerdiği vitamin,mineral ve probiyotikler ile grip ve benzeri hastalıklara karşı korumaktadır.. Ayrıca öksürüğü kesici özelliği de bulunan boza, çocuklara kış mevsiminde bolca tüketmelidirler.

-Anne Sütü İçin Faydası;Boza tüketen emziren annelerde süt arttırıcı etki yapar. Aynı zamanda bozanın içeriğinde bulunan faydalı birçok madde de süte geçmiş olur ve bebek sağlığı açısından da çok olumlu etkiler sağlar.Hamilelikte ve doğum sonrasında kadınların bol miktarda boza tüketmeleri bu yüzden  önemlidir.

-Kemiklerin Sağlığı İçin Faydası;Bozanın kemikleri güçlendirici etkisi de bulunmaktadır. Çocukların erken yaşta kemik gelişimlerini destekler ve yetişkinleri raşitizm yani kemik erimesi rahatsızlığından korur.Bu yüzden bolca boza tüketilmesine dikkat edilmelidir.

-Bağışıklık Sistemine Faydası;Vücut direncini arttırmak için ideal bir içecektir boza. İçeriğinde  bulunan  mineral ve vitaminler aynı zamanda kansere karşı koruma sağlar ve  güçlü bir bağışıklık sisteminin oluşturulmasında yardımcı olur.

-Sindirim Sistemine Faydası; Boza, sindirim sistemini rahatlatmak, mide rahatsızlıklarını iyileştirmek ve hazımsızlığı gidermek için gayet ideal bir içecektir. Ağır yiyecekler tüketildikten sonra bir bardak boza içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

-Strese Karşı Olan Faydası;Güzel tadının olmasının yanı sıra  hoş kokusu ile de ruha dinginlik kazandırır ve stresli günlerde tüketimi bireyin sakin kalmasına yardımcı olur.

-Cilt ve Saç Sağlığına Olan Faydası; Bozanın içeriğinde bulunan B grubu vitaminleri cildin gençleşmesine  ve sıkılaşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda saç derisinin güçlenmesinde ve saç dökülmelerinde de iyileştirici etkisi vardır.

Kısaca Faydalarını Özetleyecek Olursak Eğer;

-Soğuk algınlığına karşı bireyleri korumaktadır.

-Vitamin eksikliğinin giderilmesine katkı sağlar.

-Öksürüğe iyi gelmektedir.

-Cilt ve saç sağlığının korunmasına yardımcı olur.

-Mide için faydalıdır.

-Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

-Sindirim sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.

-Vücuda enerji vermektedir.

-Anne sütü için faydalı bir içecektir.

-Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

-Stresin giderilmesine yardımcı olur.

Evde de kolayca yapılabilecek bir içecektir.Özellikler çocuklar  olmak üzere sağlık için her gün tüketimi yapılmalıdır.Bozanın  içeriğinde bulunan her madde vücudumuz için ayrı ayrı çok fayda sağlamakta katkı maddesinin olmaması organik besin olduğunu göstermektedir.

Bozanın Olası Yan Etkileri:

Günümüze kadar kanıtlanmış olan ciddi bir zararı bulunmayan boza , sadece aşırı tüketildiğinde gaz problemlerine ve ishale sebep olmaktadır. Bilgi sahibi uzaman kişilerden yardım alınarak tüketilebilir.Katkı maddesinin olmaması ciddi zararların oluşmasını büyük ölçüde engellemektedir.

Sağlıkla kalın..

 

 

 

 

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.