Brokoli Tip 2 Diyabet Hastalarına Şifa Olacak!
Takip Et : Üye Girişi

6 milyonu Türkiye’de olmak üzere toplam 400 milyon Tip2 diyabet hastası sebze özütleri ile şifa bulabilecek. Kontrol altına alınmayan şeker hastalığı, önce kalp ve böbrekleri vuruyor. Şeker hastalığının damarlara yaptığı baskının nasıl azaltılacağı konusunda çalışmalarını sürdüren uzmanlar, brokoli bitkisindeki “sülforafan” maddesi konusunda umutlu.

Uluslararası bir araştırmacı grubu tarafından, Journal of Science Translational Medicine Dergisi’nde yayımlanan yeni sonuçlara göre, brokolide bulunan bileşikler sayesinde yakın bir gelecekte sebze özütleri ile Tip2 diyabet hastalarının şeker yükselmesi sorunu sona erebilecek.

Brokolide yoğun şekilde bulunan sülforafan maddesi, sinsi şekilde ilerleyen ve vücudun bütün organlarına zarar veren şeker hastalığının etkilerinin azaltılmasında önemli rol oynuyor. Sülforafan, vücutta anti-oksidan etkisiyle hem kansere karşı bağışıklık sistemini artırırken, damar sağlığından sorumlu enzimleri de güçlendirerek damarlarda plak oluşumunu engelliyor.

Sülforafan, insülin alımlarında vücudun daha olumlu tepki vermesine de yardımcı oluyor. Araştırmacılar tarafından elde edilen brokoli özü kullanan hastaların kan şekeri düzeylerinde de belirgin azalma görüldü. Brokoli özütü, şekeri kontrol edilemeyen tip 2 diyabetli aşırı kilolu hastalar için de en etkili madde oldu.

Amerikan Mayo Kliniğinin istatistiklerine göre, eğer şeker hastalığınız var ise, şeker hastalığı olmayan birine kıyasla, 2 ila 4 kat daha fazla oranda kalp krizi ya da beyne inme riskini taşıyorsunuz demektir. Ancak şeker hastalığı olanların yüzde 70’inin bu riskten haberi yok.

ŞEKER HASTALARI NASIL YEMELİ?

Sülforafan maddesi, aslında sadece brokolide değil, her tür lahana, karnabahar, brüksel lahanası, pazı, turp çeşitleri, şalgam, hardal yeşillikleri, su teresi, yabani havuç ve diğerlerinde de çeşitli yoğunluklarda bulunuyor. Ancak kötü bir haber, hastalar tarafından özütü alınan sülforafan miktarının günlük 11 kilo brokoli tüketmeye eşdeğer olduğunu bilin. Ama bu maddeden yararlanmak için sabahtan akşama kadar brokoli yemenize gerek yok. Sağlığımız üzerindeki faydalarından en etkili şekilde yararlanabilmek için kükürtlü sebzeleri çiğ veya hafif haşlayarak tüketmeye özen gösterin. Uzmanlar brokolinin fazla pişirilmeden az haşlanmış ve hatta çiğ tüketilmesini salık veriyorlar.

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.