Brüksel Lahanasının Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi
Bilinçli Tüketici

Brüksel Lahanası,ülkemizde tarımına yeni yeni başlanan turpgiller ailesinden olan bir bitkidir.Kış sebzeleri arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Yaygın olarak yetiştirilip tüketilen yerler arasında Avrupa ve ABD örnek olarak verilebilir.Ülkemizde ise Brüksel lahanası yeni tanınmaktadır ve kendine yer bulmaktadır.Brüksel lahanası,kalın ve kat kat yapraklara sahip başı yumru şeklinde olan bir bitki çeşididir.Bu başları büyük ve küçük olmak üzere ikiye ayırabiliriz.Büyük başçıklı olan Brüksel lahanasının kokusu keskin olur ve açık renklidir.Küçük başçıklı  Brüksel lahanası ise daha güzel,hoş kokulu ve daha koyu renkli olmaktadır.

Brüksel lahanasıyla çeşit çeşit değişik çorbalar yapılabileceği gibi aynı zamanda et yemeklerinin yanında haşlama olarak veya garnitür olarak kullanılabilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki suda kaynatarak pişirilince besin değerlerinin yüzde 80’i suda kalacağından bu tarz sebzeleri buharda pişirmek daha mantıklı ve sağlıklı olacaktır.Kalori değeri olarak düşük olan fakat besin değeri olarak yüksek olan Brüksel lahanasını çekinmeden,akılda soru işaretleri kalmadan tüketebilirsiniz.Brüksel lahanası  A ve C vitaminlerini bolca içerdiğinden demir ve potasyum mineralleri bakımından yüksektir. 100 gr Brüksel lahanasında yaklaşık olarak 42 kalori bulundurması sebebiyle  diyet yapanların listesinde mutlaka olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir sebzedir.Ayrıca Brüksel lahanası içeriğinde lif,0 kolesterol,kalsiyum,fosfor,folik asit,beta karoten E vitamini,B6,B1 vitamini,Manganez ve Omega3 yağ asitleri,K vitaminini de bulundurmaktadır.Brüksel lahanası içeriğinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde adeta bir şifa kaynağıdır.Bu içeriği sayesinde kansere yakalanma rizkini büyük ölçüde azaltmaktadır.

100 gr brüksel lahanasında 63 kalori bulunmaktadır.1 gr. brüksel lahanasında günlük C vitamininin tamamı karşılanmaktadır.Ayrıca bu besin kolonda  kanse hücresinin gelişimini yüzde 47-52 azaltırken akciğerde gelişimi yüzde 27-67 civarında azaltmaktadır.Kesin bir şekilde akciğerde kanser öncesi lezyonların yüzde 85-91 oranında azaltmaktadır. C ve A vitaminleri cilt sağlığı açısından önemli olan antioksidanları bulundurması düzenli bir şekilde Brüksel lahanası tüketen bireyler açısından daha çok avantaj sağlamaktadır. Hamilelikte bolca tüketilmesi önerilen sebzeler arasındadır.

Turpgil ailesindeki tüm sebzeler gibi brüksel lahanasıda vücudun iyot emilimini azalttığı için haftada 3-4 kereden fazla tüketilmemelidir.Daha sık tüketen kişiler zengin iyotlu besinler veya iyotlu tuz tüketmelidirler.

Brüksel Lahanasının Faydaları:

-Kansere karşı korunmaya destek sağlar;:İçeriğinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde vücudu kanser riskine karşı korumaktadır.Yapılmış olan  araştırmaya göre oksitleme özelliği sebebiyle  vücudumuzda detoks etkisi yaratmaktadır.

-Kemik Yapıcı K vitamini içermektedir; Sebzeler arasında Brüksel lahanası kadar k vitamini içeren başka bir sebze bulunmamaktadır.(vücudun günlük ihtiyacın %270’ini karşılamaktadır.) K vitamini kemik yapısını sağlıklı olmasından sorumlu olduğundan dolayı , ileri yaşlarda görülen kemik hastalıkları riskini azaltmaktadır.

-Bağışıklık sistemi C vitaminiyle daha çok artırılabilir;Brüksel lahanası içeriğinde bulundurduğu  C vitamini virüse, bakterilere ve toksinlere karşı vücudumuzu korumaktadır.

-Kalp hastalıklarıyla ve iltihaplanmayla savaşmaktadır;  C vitaminleri, omega-3 ve antioksidanların birleşmesiyle  damar tıkanıklığı önlenmiş, kolesterol düşürülmüş, yüksek kan basıncına karşı konulmuş oluyor.Brüksel lahanası  Kalp ve damar sağlığı dostudur.

-Sindirim sistemini iyileştirmektedir;Mide ve sindirim sistemi duvarındaki hassas dokuyu koruyarak  sindirim rahatsızlıkları riskini azaltmaktadır.

-Göz ve Cilt Sağlığı için Önemlidir; C ve A vitaminleri içerdiğinden Ultra Viole ışınlarının cilde vereceği zarara karşı koruma sağlar.Ayrıca iki vitamin birlikte alınırsa göz sağlığı  daha çok desteklenmiş  ve yaşlanma etkileri yavaşlatılmış olur.

-Potasyum içerir; Bir bardak kadar Brüksel lahanasıyla günlük potasyum ihtiyacının %14’ü karşılanmış olur. Potasyum sinirlerin doğru çalışmasını sağlar.Kasılma ve kemik yoğunluğu için en önemli vitamindir.

-Beyin sağlığını desteklemektedir; Yapılan araştırmalar bize  yediğimiz yiyecekler ve beynimizin yaşlanma etkisi ve idrak edebilme/duygusal işleyişi arasında bir  etkileşimin  olduğunu göstermektedir.

-Hamileliğin Sağlıklı Geçirilmesine Yardımcı Olur; Brüksel lahanası yüksek miktarda folik asit içermektedir. Folik asit sağlıklı hamilelik ve doğum için çok önemlidir.

-Kan şekerini dengeleyerek  ve şeker hastalığıyla savaşmaktadır;Brüksel lahanası gibi bazı yeşil sebzeler içeriğinde alfa-lipoik asit bulundurmaktadır , ki buda glikoz seviyesini düşürdüğü bilinmektedir. İnsülin hassasiyetini yükselterek, ön diyabetin diyabete dönüşmesini engellemektedir.

-Yüksek tansiyonu düşürerek tansiyonun dengede kalmasını sağlar.

-Kalp krizi ve kalp hastalığı riskini en aza indirmektedir.

-Kataraktın meydana gelmesini önler.

-Prostat,rahim,kolon,mide ve akciğer kanseri riskini azaltmaktadır.

-Kan yaparak kansızlığın önlenmesine yardımcı olur.

-Hamilelik sırasında tüketilmesi bebeğin zeka gelişimine katkı sağlar.

-Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

-Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olur.

-Kabızlığı önler.İdrarın vücuttan atılmasına yardımcı olur.

-Diş ve diş etinin korunmasına katkı sağlar.

-Erkeklerde spermlerin artmasına,kadınlarda ise hamileliği kolaylaştırmaya yardımcı olur.

-Kişide oluşan ödemleri gidererek vücuda rahatlık sağlar.

Brüksel Lahanasının Olası Yan Etkileri:

-Brüksel Lahanası guatrojenik bir besin olduğundan aşırı tüketimi troid bezinin yavaşlamasına neden olur ve guatr hastalığına sebebiyet verebilir.

-Gaz yapıcı özelliğinden dolayı özellikle ülser gibi mide rahatsızlığı yaşayanlar dikkat etmelidir.

-Brüksel lahanasının fazla tüketilmesi idrar yollarında tahrişe ve su kaybına neden olabilir.

-İshal sorunu yaşayanların dikkat etmesi önerilmektedir.

Sağlıkla kalın..

Yararlanılan Kaynaklar: https://saracoglufaydalari.com/bruksel-lahanasinin-faydalarin-nelerdir/

Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 28 Aralık, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Esra
  2 Ocak, 2019

  Harika

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.