C Vitamini En Çok Nelerde Vardır?
Takip Et : Üye Girişi
Güncel Haberler

C  Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

C vitamini suda çözüne vitaminler içinde yer almaktadır  . C vitamini vücutta depolanmaz ve fazlalık gelen vitaminler ter, idrar yollarıyla vücuttan atılır.Bu nedenle vücudun her gün C vitamini alması gerekmektedir. C vitamini güçlü bağışıklık sistemi oluşumundan , kolajen üretiminde , deri yenilenmesinde , kıkırdak yapısında , tendonda bağlarında  ve damarların yenilenmesinde önemli bir rol üstlenmektedir.C vitamini eksikliğinde  kalp hastalıkları, artrit ve kanser gibi ciddi hastalıkların da dahil olduğu çeşitli hastalıklara yakalanma riski artar. C vitamini eksikliğinde yaralar daha geç iyileşir, diş ve  diş etleri ,  saç ve saç derisi ,cilt gibi diğer C vitamini lazım olan şeyler de olumsuz etkilenebilir.Uzmanların araştırması sonucunda  C vitaminini ,vitamin desteği yerine gıdalar yoluyla tüketilmesi söylenmektedir . Bunun temel etmeni, C vitamini bulunduran  gıdaların sadece bu vitamin bakımından değil, vücut için gerekli diğer bütün mineral ve vitaminler bakımından zengin olmasıdır.

C Vitamini En Çok Nelerde Vardır?

C Vitamini Bulunan Besinler

Alt kısımdaki listede C vitamini bulunan bazı gıdaları bulabilirsiniz. Bu listede özel sağlık koşulu bulunanlar içine alan gıdaların bir kısmı  önerilmemektedir.Mide yanması şikayetiniz varsa portakal gibi diğer  asitli besinler mide asidi üretimini hızlandırır ve mide yanmasını arttırabilir.İnsanların günlük C vitamini ihtiyacı her han gibi bir sağlık sorununa bağlı olmadan farklılıklar sergileyebilir. Düzenli bir şekilde sürekli  alkol ve sigara tüketenlerin C vitaminine çokça ihtiyaçları vardır. Depresyon, diyabet, astım, akne, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıkları bulunanların C vitaminine çok ihtiyaç duyarlar.Sizler için uygun olabilecek bir kaç tane C vitamini içeren gıdaları listeleyeceğiz.

Dolmalık Biber: Bir  adet dolmalık biber sizin günlük C vitamininin yaklaşık 1.5 katını içermektedir. Dolmalık biberin yeşil, kırmızı veya sarı olması içerdiği C vitamini miktarını değiştirmez. A vitamini, K vitamini, B6 vitamini, potasyum ve manganez gibi kaynaklar açısından çok zengindir.

Çilek: Bir  adet orta boy çilek  günlük C vitamini ihtiyacının %7 sini tek başına karşılamaktadır. Çilek sadece C vitamini ile kalmayıp potasyum, besin lifi, manganez ve folat gibi birçok vitaminleri de içinde

Kırmızı Acı Biber: 100 gram yeşil veya kırmızı acı biber yaklaşık 240 miligram C vitamini içerir. İçerdiği bu miktar sizin günlük ihtiyacınızın  yaklaşık 4 katına denk gelmektedir. Bir  adet orta boy yeşilbiber günlük C vitamininin tamamını karşılamaya yeter.Yeşil ve kırmızıbiber aynı zamanda A vitamini, K vitamini, magnezyum, fosfor, B 6 vitamini, potasyum, bakır ve manganez gibi birçok kaynak içermektedir .

Papaya: Ülkemizde az bulunmakta ve üretilen  yerlerde ise  oldukça pahalı bir tropik meyve olmaktadır  papaya . Papaya tam bir C vitamini deposu. Bir adet papaya sizin  günlük C vitamini ihtiyacınızın 1.5 katına eşit oranda C vitamini içermektedir. Tek bir olumsuz yönü olmakta dır o da çok şekerli bir meyve olmasıdır.

Brokoli: 100 gramlık bir çiğ brokoli günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık 1.5 katına yani 89 miligram  C vitamini içermektedir. Sebzenin vitamin değerini kaybetmemesi  için suyun buharında pişirilmesi veya haşlanarak pişirilecekse de çok fazla kaynar suda bekletilmemesini tavsiye ederiz.

Portakal: C vitamini söz konusu olduğunda aklımıza gelen ilk isim olmaktadır portakal.Sadece C vitamini denince değil diğer kaynaklar açısından da engin olması onu  en popüler meyveler arasında ilk sırada yer aldırmaktadır. Portakalın bu akıllara kazınılmışlığı  boşa değil.Bir orta boy portakal yemek o gün için gereken C vitamininin tamamını almanızı sağlar . Fazla mide asidinin yol açtığı çeşitli rahatsızlıkları bulunanlara  asitli yapısı nedeniyle portakal önerilmemektedir.

Kivi:Bir adet orta boy kivi sizin  günlük C vitamini ihtiyacının %140 ını  karşılar. Aynı zamanda içeriğinde besin lifi, E vitamini, potasyum, bakır ve K vitamini bakımından çok  zengin bir besin kaynağıdır.

Greyfurt: Diğer besin kaynakları  gibi buda  yüksek miktarda C vitamini içermektedir. Bir adet greyfurt günlük C vitamini ihtiyacının tamamına yakınını karşılamaktadır.

Kavun: 100 gram kavun günlük C vitamini ihtiyacının %60’ını karşılar. Tek olumsuz yönü bol miktarda şeker içermesidir. Ancak B6 vitamini, besin lifi, niasin, folat, A vitamini ve potasyum bakımından zenginliği bu olumsuzluğunu telafi etmektedir.

Karnabahar:Karnabahar iyi bir C vitamini kaynağıdır. 100 gram karnabahar günlük C vitamini ihtiyacının %77’sini karşılar.Sadece C vitamini ile de yetmeyip çinko, demir, potasyum, fosfor, demir, kalsiyum mineralleri ile folat, B6 vitamini ve K vitamini içermektedir.

 

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Emine gümüş
  24 Ağustos, 2018

  Benim diz kapagımda agrı var sebeb c vitamini eksikligi olabilirmi

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   24 Ağustos, 2018

   C vitamini olma ihtimali düşüktür C vitamini bir çok gıdada mevcuttur. Kalsiyum, D vitamini, potasyum veya magnezyum eksikliği olabilir. Bununla birlikte ortopedik bir sorun da olabilir. Doktora danışmanızı tavsiye ediyorum.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.