Çabuk veya Hızlı Acıktıran Besin ve Gıdalar Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Açlık, vücudun ihtiyacı olan besinleri alamamasından kaynaklı bir şeyler yeme istediğine verilen addır. Kişinin tüketmesi gereken besinleri vücuda alamaması sonucu mide, bağırsaklar, beyin, pankreas ve kanda ortaya çıkan bir çok karmaşık etkileşimlerin sonucunda açlık hissi oluşur. Çabuk veya hızlı acıktıran besin ve gıdalar nelerdir ?

Sürekli açlık hissi kişinin yetersiz beslenmesinden ve vücudun gereksinimi olan besinleri almamasından kaynaklanabildiği gibi bazı besinler vardır ki diğerlerine kıyasla çok daha çabuk acıkmamıza neden olurlar. bu durum yiyeceklerin kan şekerini çok çabuk yükseltip, düşürmelerinden kaynaklanmakta olup çabuk acıktıran yiyeceklerin ortak özelliği glisemik indeksinin (gıdanın tüketildikten sonra,kandaki [GI] glikoz seviyesini ne kadar çabuk arttıracağını belirten bir ölçüm ) yüksek olmasıdır.

Bu besinler kana çabuk karışıp, kan şekerini hızla yükselterek, insülin salınımını da yükseltmektedirler. Kendinizi aç hissettiğiniz zaman doğru gıdaları tüketmek oldukça önemlidir. Çünkü her gıdanın kan şekerine etkisi farklıdır.

Kısaca çabuk acıktıran besinleri ve etkilerini sıralayacak olursak;

Beyaz Ekmek

Yedikçe acıktırıp acıktıkça yenilen yiyeceklerin başında beyaz ekmek geliyor. Kepeklerinden ayrılmış buğdaydan üretilen ve lif oranı çok düşük olan beyaz ekmek, kandaki insülin seviyesinde ani sıçramalara neden olarak  çabuk acıktıran besinler arasında yerini alır.Beyaz ekmeğe alternatif olarak tam buğday ekmeği, tam çavdar ekmeği, çok tahıllı, kepekli ekmek gibi posa oranı daha yüksek ekmek çeşitlerinin tüketilmesi daha faydalıdır.

 Makarna

Makarna da beyaz ekmek gibi basit karbonhidrat sınıfında olup açlık problemine neden olabilmektedir.Üzerine koyduğumuz sosta eklenince pankreasın aşırı çalışmasına neden olabilmekte ve açlığa sebep olmaktadır.Beyaz un yerine tam buğday yada kepekli undan yapılmış makarna yemek çok daha faydalıdır.

Patates

Birçok pişirme şekli olan ve çokça tüketilen patates nişasta oranı,yüksek posa içeriği ise oldukça az besinler arasında olup basit karbonhidratlar olarak sınıflandırılmaktadır.Çabuk acıktıran besinler arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Kahvaltılık Gevrek

Özellikle çocukların kahvaltıda yemeyi tercih ettiği gevrekler içerisinde bulunan şeker ve glikoz şurubu acıkma hissini artırarak çabucak acıkmaya neden olur.

Meyve Suyu

Meyveler sağlığımıza faydalı besinlerdir fakat meyve suları özellikle lif içermedikleri için meyvelere oranla daha az yarar sağlamaktadırlar. Meyve suları içeriğindeki şeker miktarı, kan şekerinizi önce ani olarak yükseltip daha sonra yine ani bir şekilde düşürür bu da çabuk acıkmanıza neden olur. Meyve suları yerine meyvenin kendisini tüketmekse hem sindirime yardımcı olur, hem de tokluk hissi verir.

Bazı meyvelerden ise Muz, incir, üzüm, kavun, greyfurt, Trabzon hurması gibi glisemik indeksi yüksek olanları tüketmek yine çabuk acıkmaya neden olur. Bu meyvelerin tüketimini günde bir porsiyonla sınırlandırmakta fayda vardır.Bu meyvelerin yerine mandalina, portakal, erik gibi posalı meyveler tercih edilebilir.

Havuç

Havucun kalorisi ve glisemik indeksi diğer sebzelere göre daha yüksektir. Bu nedenle havucun birçok faydasının yanı sıra acıktırıcı özelliği bulunmaktadır.

Mısır

Glisemik endeks değerinin yüksek olması nedeniyle kan şekeri seviyesini yükselten mısır, açlık hissi uyandırmaktadır.

Yapay tatlandırıcılar ve bunları içeren gıdalar: Aspartam, sakoroz, ve sakarin benzeri tatlandırıcıları uzun süreli kullanmak beynimizdeki açlık kontrol merkezini olumsuz etkileyerek bizleri daha fazla tatlı tüketmeye itebilir. Ayrıca bu yapay tatlandırıcılar tıpkı  şeker gibi, insülin seviyesinde ani oynamalara neden olabilmektedir.

Rating: 3.3/5. From 6 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 6 Aralık, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • fatma esmer
  6 Temmuz, 2017

  Tarcinmi??? Katilmiyorum bu yazinin gozden gecirilmesi lazim

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.