Boy Uzaması İçin Tavsiyeler – Bunları Yerseniz Kısalırsınız
Takip Et : Üye Girişi

Gündem her zaman değişir. Geçen günlerde boy uzaması için gündemde önemli tavsiyelere yer verildi. Özellikle protein ağırlık beslenme ve şekerden uzak kalarak boyunun uzamasını isteyenler için ayrıntılara yazımızda.

Uzun boylu olmak ne kadar genetik bir unsur olsa da düzgün beslenme olmadığı taktirde boy uzaması gerçekleşmez. Ayrıca bazı besinler boyun kısalmasına sebep olur. Sadece çocuklarda değil ilerleyen yaşlarda da aynı şekilde devam eder. Genel olarak karbonhidratlardan uzak duracağız. Şeker ve un bu ikiliyi artık tüketmeyin. Çocuklarımız da büyüklerde boyun kısalmasına sebep olur. Çünkü bu maddeler kemik yapısını bozar. Yeteri kadar büyümesini engeller. Bu yüzden de boyunuz kısalır. Zamanla buna devam ettiğiniz sürece boyunuz hep kısalır.

Kısa Boylular İçin Boy Uzaması İçin Tavsiyeler

1:Sağlıklı Beslenme

Protein ağırlıklı gıdalardan bol bol besleneceğiz. Eti evimize sokacağız. Sakatatlar, ciğer, yürek, beyin hepsini yiyeceğiz. Paça çorbasını bol bol içeceğiz. D vitamini eksikliği yaşamamak için mümkün olduğunca güneşte zaman geçireceğiz. Özellikle el bilek kısımlarına güneş ışığı değecek. D vitamini olmadan büyüme olmaz. Kemikler uzamaz.

Ayrıca bol sebze tüketeceğiz. Selenyum, magnezyum, K vitamini, B vitamini bir çok farklı sebzede bulunur. Ayırt etmeden büyün sebzeleri bol bol tüketin. Protein içerikli mercimek, nohut tüketin. Doğal olanlara ulaşmaya çalışın. Çocuklarınıza süt içirin. Sütte bol kalsiyum ve protein bulunur. Köy sütü yoksa günlük sütleri tercih edin. Kutu sütlerden mümkün olduğunca tercih etmeyin. Kahvaltıyı unutmayın. Kahvaltıda güzelce beslenin. Bol bol zeytin tüketin. Boy uzaması için beslenme konusunda bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.

2: Düzenli Uyku

Büyüme hormonu gece uyurken salgılanır. Bu yüzden uyku düzenini kurmamız gerekiyor. Günlük 6-8 saat arası uyumalıyız. Uyurken odada ışık olmasın. Telefonun dibinde uyumayın. Oda tamamen karanlık olsun ki bazı hormonlar karanlıkta salgılanıyor. Tam ve sağlıklı bir uyku için karanlık ortamda uyuyun.

Ayrıca uyumadan önce yemek yemeyin. Akşam saatlerinde yemek yemeyin. Gece uyumadan önce 1 kase yoğurt yiyebilirsiniz. Çocuklarınıza da uyumadan önce 1 bardak süt mutlaka içirin. Her gece 1 bardak uyumadan önce tüketsinler. Boy uzaması için süt önemlidir.

3. Spor Şart

Besin maddelerinin hücrelere taşınması için spor şart. Çocuklarınıza küçük yaştan itibaren sporu sevdirin. Sizler de spor, yürüyüş yapın. Kan akışı olacak ki hücrelere besinler gitsin. D vitamini, K vitamini kana geçiş yapsın.

Çocuklarımız da boy uzaması için basketbol oynayabilir. Aynı zamanda barfiks çekebilirler. Yani bir yere asılıp kendilerini yukarı çekme hareketi yapsınlar. Bu şekilde boy uzamaları biraz daha hızlanır.

İbrahim Saraçoğlu Boy Uzaması İçin Tavsiyeler

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu  boy uzaması için protein içerikli et, tavuk çok önemli olduğunu vurguladı. Şekerden ve hazır gıdalardan uzak duracağız. Kahvaltıda bol yumurta yiyeceğiz. Aynı zamanda düzenli spor yapacağız. Düzenli uyku ile de boy uzamasını en yüksek seviyelere çekebiliriz.

Çocuklarımızı cips, çikolata, meyve suyu gibi hazır gıdalardan uzak tutacağız. Onlara yemekleri biz yapacağız. yemeği evde pişirerek kendi yiyecek. Dışarıda hazır gıdalar ile beslenmeyecek.

Doktorlarımız  Uyarılara Devam Etti

Yazın fit olmak diye bir moda çıkmış. Böyle bir şey olamaz. İnsan her zaman fit olmalıdır. Yazın ne farkı var. Sağlıklı bir insan sadece yazın değil 4 mevsim sağlıklı ve fit olmalıdır. Sağlıklı bir diyet ile karaciğerinizdeki yağlar erir. O zaman fit olursunuz.

Rating: 4.3/5. From 11 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 19 Mart, 2019
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.