Çankırı Kaya Tuzu Nedir Faydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Bu yazımda sizlere adını daha önce muhtemelen duymadığınız , güzel ülkemizin nimetlerinden biri olan Çankırı kaya tuzundan bahsedeceğim. Ama bunun da öncesinde tuzun gerekliliğinden ve uzmanların kaya tuzunu neden tercih ettiğinden de söz etmek istiyorum.

Tuz Tüketimi Neden Önemli??

Tuz ve su hayatımızın vazgeçilmez iki unsurudur. İnsan vücudunun üçte ikisini oluştururlar . Nasıl susuz kalmak vücudumuz için zararlıysa , tuz tüketmemek de bir o kadar zararlıdır. Na (sodyum) ve Cl (klor) ile birlikte tuz ile vücudumuza aldığımız nice mineraller sağlığımız açısından değerlidir.

Ancak her gıdada olduğu gibi tuz tüketiminin de bir sınırı vardır. Dünya Sağlık Örgütü günlük tüketmemiz gereken tuz miktarını 5 gr olarak belirlemiştir.

Tuzun önemi olduğu kadar fazla tüketilmesinin sakıncalı olduğu durumlar da mevcuttur. Fazla tuz tüketimi hipertansiyon , kalp hastalıkları , böbrek hastalıkları ,diyabet ve bazı kanser hücrelerinin oluşumuna sebep olmaktadır.

Neden Kaya tuzu Daha Sağlıklı?

Özellikle hanımlara sormak istiyorum . Hiç merak ettiniz mi neden turşu kurarken rafine tuz değil de kaya tuzu kullanmanızı tavsiye ederler. ??

 • Rafine tuz yüksek derecelerde ısıya maruz kalır ve bu yüzden kimyasal yapısı bozulur.
 • Akıcılığını arttırmak adına içerisine nem soğurucu kimyasallar katılır.
 • Vücut tarafından zehir olarak algılanır ve bir an önce vücuttan atılmaya çalışır. Bu da böbreklerin aşırı çalışmasına sebep olur.
 • Vücutta ödem oluşmasına sebep olur . Bu da kadınların korkulu rüyası selülit oluşumunu tetikler.

Kısacası rafine tuzun kaya tuzuna göre birçok yan etkisi bulunmaktadır.

Trabzon Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Selim Yurtsever, kaya tuzunun önemi hakkında “Kaya tuzu astım, bronşit gibi alt solunum yolları hastalıklarına iyi geliyor. Ayrıca cildin güzelleştirilmesi, yüzlerde bulunan aknelerin giderilmesi, antidepresan özelliğinin yanında stres alıcı yanı da var. Evde tuz kristalini eriterek içerisinde 20 dakika kadar durulursa bacaklarda ve kollardaki ağrıların gitmesinin yanında ferahlamayı da sağlar. Tansiyon hastalarında ekseriyetle tuz kısıtlanır. Fakat bazı hastaların vücudunda sodyum seviyesi düşükse tuz kısıtlandığında farklı sorunlar olabilir. Bu hastaların özellikle kaya tuzu tüketmelerini tavsiye ediyorum.” dedi.

Çankırı Kaya Tuzu

Çankırı tuzu ilçe merkezine  19 km uzaklıktaki tuz mağarasında Hititlerden beri kullanıldığı tahmin edilen   kaya tuzu yataklarından elde ediliyor. Çankırı kaya tuzu % 98-99 oranlarına Sodyum klorür (NaCl) yani tuz barındıran saf kristal kaya tuzudur. Aynı zamanda içerisinde insan bedeninin ihtiyaç duyduğu 84 element de mevcuttur.

cankiri-tuz-magarasi

Çankırı tuzu gerçekten yararlı mı ?

Çankırı  Kaya Tuzu Nasıl Elde Edilir?

Çankırı tuzu başlangıçta madenlerden gri ve yeşil formda çıkar ancak belli miktar bu formdaki tuz katmanının altından 84 elemente sahip şeffaf kristal halindeki kaya tuzu çıkarılabilir . Elde edilen yeşil ve gri tuz rafine edildikten sonra salamura tuzu olarak satışa sunulmaktadır. Geriye kalan şeffaf , içerisinde hiçbir kalıntı ve yabancı madde bulunmayan kristal halindeki kaya tuzu rafine işlemine tabi tutulmadan kullanıma sunulur.

Çankırı Kaya Tuzu ve Himalaya Tuzu

Tıbbi Jeoloji Uzmanı Dr. Eşref Atabey , her iki tuzun da kaya tuzu olduğunndan ve oluşum süreçlerinin jeopolitik olarak aynı olduğundan bahsediyor yani ikisi de yıllar önce var olan göl tuzunun basınç , sıcaklık ve tektonik hareketler ile kristalleşmesi sonucu oluşmuş.

Yukarıda belirttiğimiz gibi Çankırı kaya tuzu içerisinde % 98-99 oranında tuz (NaCl) barındırırken Himalaya tuzu %95-96 oranında tuz barındırır . Bu da demek oluyor ki Çankırı tuzu içerisinde daha fazla tuz ve daha uygun miktarda mineral barındırıyor. Biliyoruz ki her şeyin fazlası zarar olduğu gibi vücuttaki mineralin de fazlası istenmez.

Bu konuyla ilgili  kanıt olarak da Prof. Dr. Hanım Halilova ve Dr. Eşref Atabeyin Çankırı tuzu  analiz raporlarını inceleyebilirsiniz.

Bunları yazmaktaki amacım Himalaya tuzunu karalamak veya Çankırı tuzunun satışını arttırmak değil yalnızca doğru kaynaklardan edindiğim bilgileri aktarmaktır. Yanlış anlaşılmak istemem.

Sole Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sole ; kaya tuzunun su içerisinde doymasıyla oluşan sıvıya verilen addır. Basitçe anlatmak gerekirse, belli bir miktar kaya tuzunun üzerine tüm tuzu eritecek minimum miktarda su eklenmesiyle kaya tuzu su içerisinde doymuş olur. Yani su ve kaya tuzu dengede olurlar. Bu sıvıya tuzlu su demeyiz çünkü , su moleküllerinin ve tuz moleküllerinin kimyasal yapıları artık değişmiştir.

Sole , hastalık halinde kişinin ihtiyacı olan enerjiyi karşılar , vücudun pH’sını dengeler ve ağır metallerin vücuttan elemine edilmesini kolaylaştırır.

Sole Nasıl Hazırlanır?

Sole hazırlamak oldukça basittir. Öncelikle bir kavanozun içerisine  büyüklüğüne oranla bir miktar kaya tuzu koyarız. Daha sonra bunun üzerini bir parmak geçecek kadar su koyarız ve 24 saat bekletiriz. Beklettiğimiz karışım tam olarak çözünmediyse üzerine bir miktar su daha koyarak doygun bir çözelti elde ederiz. Böylece %26 lık bir sole elde etmiş oluruz.

Elde ettiğimiz soleyi  her sabah aç karnına 1 çay kaşığı alıp bir bardak suyun içinde seyrelterek kullandığımız zaman cildinizin iyileşmesini ve yenilenmesini sağlar .Aynı zamanda sole içerikli yüz maskesi kullanmak da  yağlı ve karma ciltlerin dengelenmesi için ideal bir çözüm sunar.

Peki Kullandığımız Kaya Tuzunun Doğal Olduğunu Nasıl Anlarız?

Her şeyden önce kullanacağımız kaya tuzunun gerçek olup olmadığını anlamamız gerekir bunun için de evimizde bulabileceğimiz malzemelerden kolayca tuz testi yapabiliriz.

Prof. Dr. Cüneyt Turan’ın makalesinden,

 • 1 çay bardağını yarısına kadar üzüm sirkesi ile doldurun.
 •  İçine 1 tatlı kaşığı tuz atın.
 •  5-10 dakika seyredin.
 • Bardaktaki sirke yeni açılmış gazlı içecekler gibi aşağıdan yukarı doğru köpürmeye başlıyor ve bir süre sonra bulanıklaşıyorsa elinizdeki tuz doğal kaya tuzu değildir.

Siz siz olun vücudunuza düzenli olarak alacağınız kürler hakkında özellikle kronik sağlık sorunlarınız varsa hekiminize danışın.

Son olarak,

Bu yazıyı meslektaşlarımdan ziyade topluma hitap etmek amacıyla derledim . Umarım beğenirsiniz.

Sağlık üzerinizden eksik olmasın.

Rating: 3.5/5. From 11 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 15 Kasım, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 0 • Ayten Özata
  8 Ocak, 2017

  Merhabalar, yazı için emeklerinize sağlık çok güzel olmuş. Çankırı kaya tuzunda ancak himalaya tuzunda ki demir ve kurşun miktarının çok fazla olduğundan bahsedilmemiş. Özellikle ###.com ‘da bu konudan çokça kez bahsedilmiş. Yazı genel olarak değerlendirildiğinde çok kapsamlı ve verimli olmuş. Tekrar emeklerinize sağlık.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Burcu
   16 Ocak, 2017

   Merhaba Ayten Hanım, Öncelikle bir süredir siteye giriş yapamadığım için yorumunuzu ancak görebildim. Güzel sözleriniz ve uyarınız için çok teşekkür ederim. Bir sonraki yazılarımda bu tarz noktalara daha fazla değinmeye dikkat edeceğim .İyi günler.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.