Çatlak Ayak Topuklarının Doğal Tedavi Yöntemi Nasıl Yapılır?
Takip Et : Üye Girişi

Ne kadar iyi giyseniz,makyaj yapsanız, bile ayaklarınız bazı etmenlerden dolayı sizlere sinyal verecektir. Birazdan okuyacağınız doğal yöntemler için ayaklarınız size teşekkür edecektir.

Özellikle çalışma şartlarından dolayı fazla süre ayakta durmak,koşuşturmalar sebebiyle ayakta çatlamalar meydana gelebilmektedir.Herhangi bir ilaca ihtiyaç duymadan en doğal yöntemlerle bu çatlakları önlemek için tavsiyelerde bulunacağız.

 

Temizlik

Ayak temizliği bu çatlaklar üzerinde önem arz etmektedir.Burada dikkat edilmesi gereken nokta ayakların aşırı sıcak suyla yıkanmamasıdır. Duş esnasında hafif ılık su ile ayaklarınıza masaj yaparak temizleyebilirsiniz.Araştırmacılar bu konuda tuzlu ile muamele ederek hafif ılık su ile yıkamak ayak çatlaklarının önlenmesinde büyük etkisi olacaktır.Dikkat edilmesi gereken aşırı sıcak su olmamalıdır.

Ayaklarınıza Nazik Davranın

banyo ve herhangi bir ıslak işlem sonrası mutlaka ayaklarınızı güzelce kurutun.Kurutma esnasında nazik davranmanız gerekir. Kalın ve tırtıklı bir havlu bu çatlakları daha da arttırabilir.Pamuklu ve doğal kumaş ürünleri ile bu işlemi yapın.Yün gibi kaba materyalden üretilen çorap veya havlu gibi ürünlerle ayaklarınızı kurulamayın veya bu çorapları giymeyin.

Nemlemdirin

Çoğu insan elini yüzünü nemlendirmeye özen gösterirken ayaklarını göz ardı etmektedir. Bu yüzden kuru ayaklar sorunu meydana gelmektedir.Ayaklar diğer vücut bölümlerinden daha kurudur.Bu nedenle daha çok yumuşak ve esnek tutmamız gerekiyor.Yaşlılık veya şeker hastalığı sebebi ile ayaklarınız daha fazla kuruyabilir.Bu durumda nemlendirmeye daha çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bitkisel Yağların Etkisi

Ayçiçeği yağı ayaklarınızın nemlendirilmesi için en etkili gıdalardan biridir.Kuru cildin bariyerine zarar vermenden nemlendirmektedir.Aynı zamanda hindistan cevizi yağı da nemlendirmeye konusunda olumlu etkileri kanıtlanmış durumdadır. Ayrıca bir çok nemlendirici krem içeriğinde hindistan cevizi yağı bulunmaktadır.

Aleo Vera Bitkisi

Aleo vera bitkise yaprağının ezilmesi sonucu ortaya çıkan jel sıvısı oldukça etkili bir nemlendiricidir. İyileştirici özelliğiyle beraer çatlak ayaklara fazlasıyla faydası olacaktır.Ülkemizde bulunması biraz zor olduğu için zerdeçalda alternatif olarak kullanılabilir.

Ek olarak aşırı çatlak veya kanama görülen çatlak ayaklarda mutlaka uzman hekime gitmenizi tavsiye ederiz. Mutlu ve sağlıklı günlere…

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.