Çavdar Ekmeği Faydaları ve Tüketmeniz İçin 6 Neden
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba arkadaşlar sizlere çavdar ekmeginin faydalarından söz edeceğim.

Sağlıklı ekmek deyince ilk olarak tam buğday ekmeği akla gelse de, çavdar ekmeğine de bir göz atmakta yarar var.
Çavdar ekmeği, çavdar tahılı unundan üretilen bir tür ekmektir. Son zamanlarda sağlıksal faydaları nedeniyle sıkça duyduğumuz çavdar ekmeğinin kökeni çok eski zamanlara dek uzanmaktadır. Koyu çavdar ekmeği Orta Çağ’a kadar insanların temel besin maddesi olmuştur.

1.BESİN DEĞERİ AÇISINDAN ZENGİNDİR

Ruşeym ve kepek üretimi sırasında ayrılmadığı için, çavdar lif, protein, potasyum, kalsiym, demir, fosfor, magnezyum, mangan, B1 vitamini, folik asit, tiamin, niasin ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu besin vitamin, mineral ve antioksidanlar kötü kolesterolü düşürmeye, kalp hastalıkları riskini azaltmaya, kanser ve diyabeti önlemeye fayda sağlar.

2.KOLON SAĞLIĞINI KORUR

Tüm tahıllarda bulunan diyet lifi bağırsağın üst kısmında sindirilmeden doğrudan sindirim sistemine geçer. Çavdar buğday ve yulaf gibi tahıllara nazaran daha fazla fermente olmamış lifi bağırsakta bırakır. Bu lifler ortamda bulunan su ile birleşerek dışkının hacminin daha fazla olmasını sağlar. Yapılan araştırmalara göre kronik konstipasyon sorunu olan kişilerin beslenmelerine bir ay dönüşümlü olarak 15 gram çavdar ve buğday kepeği ekleyerek dışkılama düzenlerine bakıldığında; çavdar tüketilen dönemde bağırsak sisteminin daha dengeli olduğu sonucu gözlemlenmiştir. Çavdar diğer tahıllara oranla ince bağırsaktan daha kısa sürede geçer. Bu da metabolizmayı düzenleyici bir etkide bulunur. Günde dört ince dilim çavdarlı ekmek yiyiniz . Unlarınızı çavdar unu ile değiştirin. Faydalı olduğunu göreceksiniz.

3.KALORİ YAKIMINI ARTIRIR

Yapılan araştırmalara göre çavdar ekmeği bağırsaklarda diğer yiyeceklerden gelen protein, yağ ve farklı besin bileşenleriyle kompleks oluşturuyor. Vücut bu yiyeceklerin besin değerlerine ulaşmak için daha fazla kalori harcıyor. Ayrıca çavdar içinde bulunan nişastanın bağırsaklarda enzimler tarafından parçalanmasının da diğer tahıllara göre daha uzun sürmesi kalori harcamasını arttırmakta zayıflama sürecinde çok etkin bir sonuçla vücudun yağ dokularının azalmasını sağlamaktadir.

4.İNSÜLİN İHTİYACINI AZALTIR

Yüksek lifli beslenmenin genelde pankreasta insülin üretimini azalttığını çoğumuz biliriz. Ancak çavdar ve yulafın beta glukan ve çözünebilir lif içeriklerinin yüksek olması nedeniyle diğer tahıllara nazaran salgılanan insülinin üretimini azalttıkları bulunmuştur. Her bir dilim çavdar ekmeği yüksek miktarda arabinoksilan adlı besin bileşeni içerdiğinden yemekle birlikte yenildiğinde tokluk kan şekerinin yükselmesini de önlemektedir. Farklı araştırmalar düzenli çavdar ürünlerinin yenilmesinin vücudun kalori yakım ayarlamasında da bir denge oluşturduğunu bildirmektedir.

5.TOK TUTAR

Çavdar lignan denilen kompleks bir karbonhidrat içerdiğinden mide ve bağırsaklarda tokluk reseptörlerini hızlı uyarıcı etki göstererek doyuma kolaylaşmasını sağlamaktadır. Lignan midede; mide suyu ve yiyeceklerle alınan sıvı ile hacim kazanarak tokluğu tetikleyici etkiyi mekanik olarak da sağlayabiliyor. Zayıflama diyetlerinizde çavdarlı ekmek yiyebileceğiniz gibi çavdar kepeğini de 1-2 yemek kaşığı olarak çorba ya da yoğurdunuza ekleyebilirsiniz.

6.KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR

Çavdar yendikten sonra bağırsaklarda safra asitlerinin konsantrasyonunu diğer tahıl tanelerine göre daha fazla artırır. Bu da kolesterol seviyesini safra asitlerine bağlayarak vücuttan atımını kolaylaştırıp kanda da düşmesini sağlıyor. Yulaftan daha etkili kolesterol düşürmeye etkin olan çavdar kötü huylu kolesterolün de oksidasyonunu sağlayarak kalbe giden tüm damarların kolesterolden arınmasını sağlıyor

“Herkese sağlıklı Gıdalı günler diliyorum”

Rating: 3.6/5. From 8 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 27 Mayıs, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 4 • Meraklı
  3 Mayıs, 2018

  Hocam ölçülü olmaktaki kriter nedir? Ben her gün 200 gram tüketiyorum bu fazla mıdır veya bu konuda sınır nedir?

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   4 Mayıs, 2018

   200 gram fazladır hocam maksimum 100 gram yeterli olacaktır

   Rating: 1.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
 • Cihan
  13 Ocak, 2018

  Yanlız hocam kansızlık yaptığı söyleniyor çok tüketildiğinde eşim şeker hastası bu yüzden ben çavdar unu alıp ekmeğini kendim yapıyorum devamlı ama şu bir aydır çok saçının döküldüğünü fark ettik bu yüzden olabilirmi acaba

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   14 Ocak, 2018

   Hocam aşırı tüketimi vitamin eksikliğine sebep olabilir doğrudur vitamin eksikliği de saç dökülmesine sebep olabilir ölçülü tüketmekte fayda var.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.