Çayı Çok Seviyoruz ama Nasıl İçmemiz Gerekiyor
Takip Et : Üye Girişi

Güzel memleketimin güzel insanları… Çay ne kadar çok sevdiğimizi;yaz,kış demeden,sıcak soğuk demeden ne kadar çok tükettiğinizi görüyorum.Bu konuda sizleri ufak bir tavsiyede bulunacağım.Kısacası çayı neden bu kadar çok sevdiğimizi ve çayı nasıl tüketmemiz gerektiğini gıda mühendisi gözünden sizlere sunacağım.

Bir çok kişininde söylediği gibi soğuk havada içilen çay içimizi ısıtır, sıcak havada içilen çay ise bizleri serinletildiği söylenir.Psikolojik olarak doğru olmakla birlikte bilimsel olarak da bu sözün doğru olduğu savunulabilir.Çay bu denli sevmemizin nedeni; çay içinde bulunan kafein, teobromin ve teofilin pürin türevleri besin maddeleridir.Özellikle çaydaki kafein maddesi canlılık verici,yorgunluk giderici etkisi bulunmaktadır.Bu içeriğinden dolayı çayı çok sevmekte ve bir hayli fazla tüketmekteyiz.

Çay kansızlık mı yapar ?

Çayın içindeki bu besin maddelerinin olumlu etkileri bulunmakla birlikte olumsuz etkileri de maalesef bulunmaktadır.Özellikle kansızlık üzerinde çayın olumsuz bir etkisi bulunmaktadır.Çayın yapısında bulunan besin maddeleri vücudumuzda demir minerali emilimini ciddi oranda azaltmaktadır.Yani demir içerikli gıdaları tükettiğimizde çayda bulunan besin maddeleri demir  mineralini adsorbe ederek sindirim esnasında demirin vücuda girmeden dışarı atılmasına sebep oluyor.Dolayısıyla yöremizde özellikle kansızlık ve B12 vitamini eksikliğinin en büyük sebebi tamamen fazla çay içmekten kaynaklanmaktadır.Bununla birlikte B12 eksikliği sinir sisteminin düzgün çalışmasını engellemekte ve daha sinirli ve asabi tavırların oluşumuna sebep olmaktadır.Bu yüzden memleketimizdeki aşırı sinirli insanların sebebini de çaya bağlamak yanlış olmayacaktır.

İçmemeli miyiz ?

Bu soruyu soracağınızı tahmin ettiğimden cevabı hemen verelim,tabi ki çay içeceksiniz. Ancak çay içerken yapmanızı istediğim ufak bir tavsiyede bulunacağım.Çay içerken bir kaç damla limon damlatmanızı  rica ediyorum. Çünkü limonda bulunan C vitamini çayın bu olumsuz etkilerini yok ederek hem size canlılık  verecek hem de çayın kansızlık ve B12 vitamini eksikliğinin oluşumunu engelleyecektir.Bu sayede yöremizde ciddi anlamda ortaya çıkan bu sağlık sorununu engellemiş olacaksınız.

Ancak çaya limon damlatmak çayın çayını değiştiriyor diyecek olursanız sizi tavsiyem 1 2 damla dahi olsa çaya limon ekleyin. Ufak miktarlarda çaya eklenen limon suyu farkında olmayacağınız kadar tat değişikliğe sebep olur.Ancak çayın bu olumsuz özelliğini ortadan kaldırdığını düşünecek olursak bunu yapmanız gerektiğini düşünüyorum.Fazla zor değil hemen ilk çayınızda bunu denemenizi rica ediyorum. Kendinize iyi bakın sağlıcakla kalın…

Gıda Mühendisi Emir Erşat Kaboğlu

 

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 30 Eylül, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.