Çayın Faydalı Ve Zararlı Yönleri. Fazla Çay İçmek
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba okurlarım, bugün devamlı olarak sevdiğimiz yiyecek ve içecekleri incelemek üzere bir seriye başlamak istiyorum. İlk olarak Türkiye’nin adeta âşık olduğu içecek çay ile başlayacağım.

Çay; Camellia Sinensis diyebiliriz Latince olarak, anavatanı doğuda Çin olan bir çalı türüdür. Türkiye’de de yoğun olarak Karadeniz Bölgesinde varlık gösteren önemli bir ticari üründür.

Çayı en çok sevenler sıralamasında Türkiye, İrlanda, Birleşik Krallık geliyor. Tahmin ettiğiniz gibi biizm ilk sırada olmamız gayet normal ancak çayı fazla tüketmek gibi bir durumun nelere yol açtığını bilmezden geliyoruz.

Çayın Faydaları

  • Antioksidan bakımından zengindir.
  • Kalp krizi riskini azaltır.
  • Damar sertleşmesini önler.
  • Böbrek taşı riskini azaltır.

Fayda yönünden bakarsak bunlar bilimsel olarak araştırılmış bilgilerdir. Toplumumuzda sıcak zamanlar da içilince hararet alma özelliği olduğu da biliniyor. Ancak gidabilinci.com olarak da her şeyin fazlasının zararlı olduğunu her yazımızda belirtmekte çekinmiyoruz. Peki, çayın fazla içilmesi ile bilinen zararları nedir hadi hep beraber bakalım.

Çayın Fazlasının Zararları

  • Demir eksikliğine yol açabilir.
  • Panikliği artırır.
  • Tansiyonu yükseltebilir.
  • Kafein içermesinden dolayı hamilelerde ve emzirme döneminde tavsiye edilmez.
  • Kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir.

Çayın fazlasına da değinmeden geçmek olmaz. Çaya âşık olan bizleri üzecek bir haber vermemek istiyorum ancak 3 bardaktan daha fazlası işte o belirttiğimiz fazla kısma dâhil oluyor. Ayrıca çayın asıl tadı için ve sağlığınızı korumak adına uzak durmanız gereken şekeri de az atmamız gerektiğiniz hatta çayı şekersiz içmeyi ihmal etmeyiniz.

Yazarın Notu; Çay, evet vazgeçilmez tercihimdir. Ancak şekersiz içmeye başladığımdan beri asıl çay tadını aldığımı daha çok sevdiğimi söyleyebilirim bunu diyen kişi önceden 3 küp şeker atan birisi 🙂

 

Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/Black_tea

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.