Cep Telefonu Spermlere Zarar Verir mi? Spermi Öldürür mü?
Takip Et : Üye Girişi

Hayatımızın önemli bir parçası cep telefonları erkek sağlığı açısından zararlı mıdır? Spermlere zarar verir mi? Spermleri öldürür mü? bu konulara değineceğiz. Çünkü konu ile ilgili sayfamıza çokça mesajlar geliyor ve bu konuya açıklık getirelim.

Cep Telefonu Erkekte Spermlere Zarar Verir mi Öldürür mü?

Bir çok ülkede yapılan çalışmalarda ortak karar zarar verdiği yönündedir. Çünkü erkekler telefonu genel olarak ceplerinde taşıdığı için radyasyona maruz kalarak spermler zarar görmektedir. Yine yapılan çalışmalarda spermlerdeki dnanın yapısında bile değişikliklere sebep olduğu gözlenmiştir. Spermin genel yapısında bazı hasarlara sebep olabilmektedir. Bu oran %40 ile % 60 arasında değişmektedir. Burada telefonunu dağıttığı sar değeri, kullanım sıklığı gibi faktörler etkili olmaktadır.

Yapılan araştırmalarda telefonu cebinde taşıyan erkeklerde %15 daha az sperm üretildiği gözlenmiştir. Diğer bir araştırmada ise telefonu günde bir kaç saat daha fazla kullanan erkeklerde %20 oranında daha az sperm üretildiği gözlenmiştir. Aynı zamanda bu olumsuz etkiler dölün daha az hareket ettiği de gözlenmiştir. Yani radyasyon spermin hareket özelliğini de kısıtlamaktadır.

Cep Telefonu Sperme Etkisi Konusunda Yapılan Deneyler

1: 30 erkekten oluşan topluluğa yarım saatlik süre içinde telefon kullanımı gözlenmiştir. Bu durum sonrasında yapılan incelemeler sonucuna göre; sperm sayısının gelişimi %15 den %12 ye düştü.Hareketsiz kalan sperm sayısı ise %30 dan % 50 ye yükseldi. Kaynak: Labaratuvar ortamında sperm gözlenimi: Ard merc Res 38 /8

2: 2005 yılında 300 erkeğin katıldığı araştırmalarda 1 yıl boyunca telefon kullanan kişilerde sperm sayısı % 35 oranında azaldı. Aynı şekilde sperm hareketlilik derecesi de %50 oranında azaldığı gözlenmiştir. Kaynak. Agric Environ araştırması  2006

3: Yine 200 erkeğin katıldığı bu deneyse günlük 2 saat, 4 saat ve 6 saat arasında telefon kullanan kişiler incelemeye alındı. Doğal olarak kullanım süresine göre olumsuz etkiler daha da çoğaldı. 2 saat boyunca telefon kullanan kişilerde sperm sayısı %30 sperm hareketliliği ise %35 oranında azaldı. 6 saat kullananlarda ise sperm sayısı % 40 sperm hareketliliği ise % 55 oranında azaldığı gözlenmiştir. Kaynak: Fertil Stertil 2006

Yapılan bu deneyler sonucunda da gözlendiği üzere cep telefonu açık bir şekilde spermin genel yapısı, hareketliliği, çokluğu, sperm gücü gibi bir çok konuda olumsuz etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış durumdadır.

Telefonun Bu Zararlarını Nasıl Azaltırız?

  • Telefon kullanım süresini azaltın. Gerek olmadıkça telefonu kullanmayın. Yürüme durumunda telefonu çantanızda taşıyın. Oturduğunuz zamanda ise mutlaka telefonu cebinizden çıkarın ve uzak bir yere koyun.
  • Telefonların sar yani radyasyon dağıtım değerleri farklıdır. Bunlara dikkat edip sar değeri düşük telefonları tercih edebilirsiniz.
  • Telefonu mümkün olduğunca uçak modunda tutun. İnterneti de kullanmadığınız zamanlarda kapatın.
  • Radyasyon emici kılıflar mevcut. Bunların az da olsa etkisi vardır. Tercih edebilirsiniz.

Sonuç olarak telefonu hayatımızdan çıkarmak mümkün değil ancak bu zararı mümkün olanın en azına kadar indirmemiz gerekmektedir. Sağlığımızı, geleceğimizi düşünüyorsak bu kurallara dikkat edelim. Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

Rating: 4.3/5. From 3 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.