Cep Telefonunun Sağlık Açısından Zararları Yan Etkileri Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Cep telefonları günlük hayatımızın artık vazgeçilmez bir aracı olmuştur.Her geçen gün yeni bir telefon çıkmaktadır.Bu hıza yetişmek neredeyse imkansız hale gelmiştir.Bu önemli bir ihtiyaç olsa da sağlık açısından zararlarını göz ardı edemeyiz.Dünya Sağlık Örgütü WHO bu konuda bilimsel bir çalışmanın olmadığını söylese de zararları olduğu açık şekilde ortadadır.Elbet ki telefon kullanmayın diyemeyiz ancak zararları ve yan etkilerini öğrenip kullanım süresini azaltmanızı umuyoruz.Şimdi göz atalım:

Öncelikle telefon sinyalleri iyonize edici ve noniyonize şeklinde 2 ye ayrılır.X ışınları, kozmik ışınlar bunlardan bazılarıdır.Cep telefonları, mikro dalga fırınları iyonize olmayan ışınlardır.Bu konuda bilimsel bir kanıtlar olmasa da bu ışınların vücutta enerji artışına sebep olduğu ve ısıtmaya etki ettiğini bilmeniz gerekir.İşte zararları bu sebepten dolayı oluşmaktadır.Şimdi maddeler halinde bilgi verelim.

Cep Telefonunun Sağlık Açısından Zararları Yan Etkileri Nelerdir?

1: Kanser Riski

Cep telefonları özellikle konuşma esnasında ısı yaymaktadır.Kulak kısmında konuşurken bu ısı artışı beyne kadar gitmektedir ve burada ısı artışına sebep olmaktadır.Kısaca bulunduğu ortam bu enerjiyi emmektedir.Bilimsel olarak kanıtlanan bir kanser riski olmasa da bazı doktorların bu ısı artışının hücresel bozukluklara ve ileri seviyede kansere sebep olacağını öne sürmektedir.

Ek olarak konuşma sonrasında oluşan baş ağrıları bu olumsuz özelliği desteklemektedir.Günümüze kanıtlanmasa da bir risk olarak duran bu durumu mümkün olduğunca azaltmalıyız.

2: Hijyen Açısından Riskler

Cep telefonları ciddi anlamda bir mikrop yuvasıdır.Yemek sonrası, iş sonrası, hatta tuvalet sonrası bile el yıkamadan bir şekilde bu kirlilik telefonlara bulaşmaktadır.Yapılan bir çok araştırmada E.Coli gibi ölümcül tehlikeye sahip mikro organizma bile tespit edilmiştir.

Bu riski azaltmak için elinizi her zaman temiz tutmaya özen gösterin.En basiti olarak kolonya kullanın.Kolonyadaki alkol etkili bir antiseptiktir.Aynı zamanda belli aralıklarla telefonunuzu da ıslak mendil veya kolonya ile temizlemenizi öneriyoruz.

3: Göz Sorunları

Cep telefonu ekranları gözleri ciddi anlamda yormakta ve zarar vermektedir.Bu göz sorunları göz yanmasına, bulanıklık, gözlerin kızarması gibi sorunlara sebep olur.İlerleyen zamanlarda ise ciddi göz sorunlarına sebebiyet verebilir.Bu yüzden basit bir kuraldan bahsedeceğiz.

20-20-20 kuralı. Bu kurala göre her 20 dakikada mutlaka 20 saniye mola verin ve 20 metre uzaktaki bir cisme odaklanın.Gözleriniz sürekli yakın maddeleri görmemesi gerekiyor.Bu yüzden kullanma zorunluluğunuz varsa ara vermeyi mutlaka unutmayın.

Ek olarak bu göz sorunları özellikle gece uyurken telefon kullanımı ciddi olarak göze zarar vermektedir.Bu yüzden gece yatağınızda telefon kullanmayın ve uyurken telefonu yatağınızdan en az 1 metre uzak tutmaya özen gösterin.

4: Araç Kullanırken Telefon Kullanımı

Yapılan araştırmalarda İngiltere’de telefon kullanırken dalgınlıktan dolayı yapılan trafik kazalarında 8 kişinin her gün öldüğü tespit edilmiştir.Aynı zamanda 1000 den fazla kişi sırf araç içinde telefon kullanımından dolayı yaralanmaktadır.Bu yüzden araç kullanırken veya trafikte yaya olarak hareket ederken de telefon kullanmamaya dikkat edin.

5:Üreme Sorunları

Özellikle erkeklerde cep telefonunu cebe koyma durumu cinsel anlamda zarar vermektedir.Üreme organı ile birlikte özellikle testislerde ısı birikimine sebep olur.Bu ileri durumda sperm kalitesinin düşmesine ve aşırı sıcaklıktan dolayı üreme kalitesinin azalmasına hatta kısırlığa bile sebebiyet verebilir.Bu yüzden telefonu cebinize koyuyorsanız interneti açık olarak hareket etmeyin ve bir yere oturduğunuzda telefonu cebinizden çıkarın.

 

Rating: 4.3/5. From 4 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 15 Ocak, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.