Çig Süt Tüketilebilir mi ? Sokakta Satılan Sütler Ne Kadar Güvenli ?
Takip Et : Üye Girişi

Hayır. Sütün çiğ olarak içilmesi önerilmemektedir. Kaynatma, pöstarizasyon, sterilizasyon, UHT sterilizasyonu gibi ısıl işleme tabi tutulmayan çiğ süt tüketimi birçok zararli mikroorganizmalarin vücuda alınmasına sebep olur. Öncelikle,ineklerin kayıtlı ve veteriner hekim onayından geçmeleri gerekmektedir. Her sağlıklı hayvana olduğu gibi ineklere de küpe takilir onaydan geçtikten sonra. Sağlıklı ineklerin süt bezelerinden salgılanan sütte ilk aşamada zararli hiçbir bakteri bulunmaz. Ancak, sütün salgılanmasından sonra sütün geçtiği meme kanallari, meme ucu gibi yerlerde yaşayan bakteriler süte karışabilir. Bunun yanı sıra, hijyen eksikliği, sıcaklık gibi birtakım uygun olmayan koşullarda saklanması çiğ sütte insan sağliğina tehdit oluşturacak patojenik, hasta yapıcı, bakterilerin bulunmasına yol açabilir.

Çiğ sütten bulaşabilen bakteriler

Brucella cinsi bakteri verem hastalığına, hamile kadınlarda düşüklere sebep olur.
Escherichia coli bağırsaklarda ishalli hastalıklara yol açtığı gibi ölüme de neden olabilir.
-Staphyloccoccus aureus, Streptococcus agalactiate
çeşitli enfeksiyonlara sebep olurlar.

Bu sebeple, laboratuvar analizlerinden geçmeyen çiğ süt içilmemelidir.

Sokakta satılan sütler ne kadar güvenli ?

Bu durum akıllara şu soruyu getiriyor; sokakta satılan süt kaynatma işlemi yaptıktan sonra içilebilir mi?
Süt hayvanının yetişdirildiği ortamdan tüketiciye ulaşana kadar her aşaması hijyenik kurallarla takip edilirse, uygun sıcaklığı olmakla beraber hiçbir mikroorganizma içermeyen yada mililitresindeki bakteri sayisi en fazla 10 000 ise “sertifikali” olarak adlandırılan çiğ sütler güvenli sayılabilir. Unutulmamalıdır ki bu değerler analiz sonuçlarıyla belli olmaktadır. Dolayısıyla, sokakta satılan süt ev koşullarında uygulanabilecek kaynatma işlemiyle barındırdığı zararlı bakterileri kısmen arındırsada antibiyotik ve toksin gibi diğer tehlike unsurları yok edilemez. Tüm bunlara ek olarak, bilinçsizce uzun süreler boyunca kaynatmak, sütün içindeki B, C vitamini, folik asit gibi birçok önemli besin öğesinin kaybına sebep olur. Sonuç olarak, sokakta satılan sütler, genellikle, hijyenik açıdan yetersiz altyapıya sahip olan firmalar tarafından piyasaya sunulmaktadır. Bu firmalar, süte karbonat, soda gibi maddeler katıp su karıştırabilmektedir. Bu sebeplere dayanarak sokak sütünün satın alınmaması önerilmektedir.

Referanslar:
1. Burton H.1983. Bacteriological, chemical, biochemical, and physical changes that occur in milk at temperatures. pp.3-16.
2. Cousins M.Bramley A.J. 1981. The Microbiology of Raw Milk. In:”Dairy Microbiology.Vol.1:The Microbiology of Milk. pp. 119-163
3. International Dairy Federation. 1994. Recommendations for the hygienic manufacture of milk and milk based products. Int. Dairy Fed.Bullettin No 292.
4. http://www.medical-dictionary.thefreedictionary.com
5. http://www.milkfactsinfo/Milk Microbiology -Disease Outbreaks Associated With Milk Products-Cornell University.

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • Efe
  8 Ekim, 2016

  Size ve ‘Gıdabilinci’ ekibine faydalı çalışmalarından dolayı teşekkürler.
  İlgi ve merakla takip ediyoruz.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   8 Ekim, 2016

   Bizi takip ettiğiniz için asıl biz teşekkür ederiz.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
  • Hazal Petek
   11 Ekim, 2016

   Teşekkürler. Takipte kalın, yeni yayınlarımız yakında!

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.