Çikolata Beyazlama – Üstündeki Beyaz Tabaka Nedir?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarımız.Çikolatayı sevmeyenimiz yoktur.Lezzetiyle birlikte özellikle bitter çikolatanın bir çok faydalı etkisi bulunmaktadır.Bununla birlikte çikolatayı çokça tüketenlerin mutlaka rast geldiği bir olay çikolatanın üst kısmının beyazlamasıdır. Çikolatada bu beyazlamanın  sebebi nedir, üst kısımda bu beyaz tabaka neden birikir hiç merak ettiniz mi?

Çikolata Beyazlama – Üstündeki Beyaz Tabaka Nedir?

Bu beyazlama asla bir bozulma değildir.Bunun sebebi çikolata içinde yağdır. Özellikle soğuk aylarda soğuk ortamda duran çikolatayı sıcak bir ortama koymak içindeki yağın dışarı çıkmasına sebep olmaktadır. Genellikle çikolatalarda kakao yağı veya palm yağı kullanılır.Bu yağlar sıcakta mikron seviyesinde eriyip yüzeye çıkar ve beyazlamaya sebep olur.

Bir bozulma sebebi olmasa da bir işleme veya saklama koşulları hatası olabilir.Ayrıca yağın kalitesine göre de bu beyazlamalar artar veya azalabilir.Sağlık açısından bir risk olmamakla birlikte, tat açısından ufak değişikliklere sebep olabilir.Bu yüzden ani sıcaklık değişimlerinde çikolataları uzak tutmanızı tavsiye ederiz. Bu ufak bilgiyle beraber merak edenlere rahatça açıklama yapabilirsiniz 🙂

 

Mutlu ve Sağlıklı Günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.