Çikolatasız Asla! Çikolatanın Faydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Avrupa’da 1860’larda üretimine başlanan çikolatanın ülkemize gelişi bir 100 yılı almıştır. Ayrıca Osmanlı mutfağının ve geleneksel tatlı kültürümüzün çok baskın olması nedeniyle çikolatanın o yıllardaki tüketimi de daha ziyade elit bir tabaka ile sınırlı kalmıştır.

Türkiye’de çikolatanın yaygınlaşması ise ülkemize gelen yabancıların, alıştıkları yiyecek ve içecekleri, Türkiye’de de bulmak istemesiyle başlamıştır. Avusturya ve  İsviçre’den çikolatalar getirtilmiş; zamanla küçük atölyeler kurulmuş, Cumhuriyetten sonra kurulan bu atölyeler, 1950’den sonra yerlerini fabrikalara bırakmaya başlamışlardır.

Kakao kitlesi, şeker, kakao yağı ve gerekli ise süt tozu mix edilip silindirlerde inceltilerek elde edilen çikolatanın etkilerine gelecek olursak;

Kendini mutlu et!

Middlesex Üniversitesi uzmanlarından Dr. Neil Martin’in yaptığı araştırma  sonuçlarına göre, çikolatanın kokusu bile insanı baştan çıkartıyor.Phenetylamine çikolatanın  içinde bulunan ve mutluluk etkisinin artmasına sebep olan bir madde.Bu madde seratonin ve endorfin hormonlarının salgılanmasını arttırarak kişinin mutlu olmasını sağlıyor.

İnsan ömrünü uzatıyor!

Harvard Üniversitesi’nde 8 bin erkek üzerinde yapılan araştırma, çikolatanın  insan ömrünü uzattığını ortaya koydu. Çikolata yiyenlerin ömürlerinin en az  bir  yıl uzadığını belirten uzmanlar, bunu içindeki antioksidan maddelere bağlıyor.

Besleyici bir gıda!

Çikolata, içinde büyük oranlarda barındırdığı magnezyum, demir  ve kalsiyum ile ciddi oranda besleyici gıdalar arasına giriyor. Küçük bir parça çikolata, almamız gereken bu maddelerin en  az 5’te birini içeriyor.Fındık,fıstık vb.ilaveleriyle de besleyici özelliği arttırılıyor.                               

Kalp Dostu!

Yüksek miktarda kakao içeren çikolata tansiyonu düşürüyor ve kan dolaşımını  olumlu yönde etkiliyor. Bu sayede de kalp krizi riski en aza indirgeniyor.

Uzmanlar tarafından,sütlü çikolataya göre kakao miktarı yüksek olan bitter çikolata daha fazla antioksidan içerdiğinden kalp hastalarına günde 6-7 gram (bir diş bitter çikolata) önerilmekte.

Cildi Güzelleştiriyor!

Yapılan çalışmalar kakao yağı ve çikolatanın cildi güzelleştirdiğini,vücuttaki yorgunluğu giderdiğini gösteriyor.

Unutmadan Ekleyelim !!

** Çikolatanın tüm bu olumlu etkilerinin yanında içerdiği kakao yağı,süt yağı(sütlü çikolatalarda) ve  şeker sebebiyle çok fazla tüketildiğinde kalori olarak vücudumuza geri döneceğini unutmamalıyız !!

** Kakao içeriği yüksek olan ve hayvansal yağ içermeyen(süt yağı) bitter çikolatalar sütlü çikolatalara göre çok daha fazla antioksidan içeriyor .Sütlü çikolatalara göre ise kalorisi çok daha düşük.

** Uzmanlar hergün  5-10 gram bitter çikolata tavsiye etmektedir.

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 28 Haziran, 2016
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.