Cilt ve Saç İçin Kuşburnu Yağının Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Kuşburnu yağı özellikle batı Amerika civarında üretilen yağlar arasındadır.Ülkemizde de kullanımı artmakta olan yağlar arasında yerini almıştır.Yapılan araştırmalarda mucize güzellik yağ olarak şimdiden ağızlarda dolaşmaktadır.Geçmiş zamanda Mısırlılar tarafından da kullanılan kuşburnu yağı ülkemizde de kullanımı arttığı için şimdi sizlere faydalarından bahsedelim.

Kuşburnu Yağının Bileşimi Nasıldır?

Kuşburnu yağı çevresel hasarlarla birlikte kuru cildin nemlenmesine yardımcı olmaktadır .Omega-3 omega-6 e omega-9 yap asitleri açısından zengindir.Ayrıca kuşburnu yağı fitoseller açısından zengindir. A vitamini açısından zengin olan kuşburnu yağı bu sayede cilt için faydalı etkilere sahiptir. Aynı zamanda C vitamini açısından oldukça zengindir.Bu özellikler, kuşburnu yağının çevre kirliliğine, güneş ışınlarına ve kırışıklıklara karşı doğal bir kalkan olarak hareket etmeleri ve genel cilt ve saç sağlığını iyileştirmeleri için saç ve cilt ürünlerinde giderek daha çok kullanılmaktadır.Bizler de en doğal şekilde yağın faydalarından bahsedeceğiz:

Kuşburnu Yağının Faydaları Nelerdir?

Cilt Üzerinde Faydaları:

1:Cerrahi ve Sivilce İzleri Üzerindeki Etkisi

Kuşburnu yağı iyileşmekte olan yaraların, ameliyat izlerinin sivilcelerin bıraktığı izlerin ve lekelerin yok olmasında etkili olan yağlar arasındadır.2 yıllık yapılan araştırmalarda cerrahi müdahale sonrası kuşburnu yağı kullananlarda cilt üzerindeki izlerin ciddi oranda düzeldiği görülmüştür.Doymamış esansiyel yağ asitleri, kalojen yapıyı üretimini teşvik etkisi ile taze cilt üretimi ve kırışıklıkları azaltma ve düzeltme etkisi bulunmaktadır.

2. Erken Yaşlanma

Yapılan çalışmalarda kuşburnu yağı cilt esnekliğini,kırışıklıkları,cilt tonu ve dokusunu iyileştirerek erken yaşlanma belirtilerini en aza indirmektedir.Yapısındaki vitamin ve yap asitleri sayesinde kırışıklık ve kahverengi izleri düzeltmede görevlidir.Kırışıklıktan uzak daha pürüzsüz bir cilt oluşumunda etkilidir.

3: Egzama

Kuşburnu yağı mükemmel bir nemlendirici etkisi vardır.Egzama,sedef hastalığı gibi rahatsızlıklarda iyileştirici etkisi vardır.

4: Sivilceler

Kuşburnu yağı anti enflamatuar özelliklere sahiptir, bu nedenle sivilceye yatkın bir ciltte her gün birkaç damla damlatmak olumlu etkiler gösterecektir. Anti-mikrobik özellikleri de akne kaynaklı bakterileri engeller.Ancak bu yağı uygularken fazla derinlere inmemeye dikkat etmek gerekir.Bazı tahrişlere sebep olabilmektedir.Yapılan araştırmalarda sivilce izleri ve lekelerini yok etmek için kullanılan kişilerde olumlu etkiler görülmüştür.

5: Güneş Yanıkları

Kuşburnu yağı A vitamini açısından zengindir. Bu vitamin sayesinde güneş yanıkları ve hasarlarına karşı olumlu yenileyici etkisi bulunmaktadır.Ölü derilerin ciltten uzaklaşmasında etkisi olmaktadır.Güneş yanıkları sonrası cilde uygulanarak acının azaltılmasında etkili olacaktır.

Saçlar İçin:

hasar görmüş ve kırılcan saçlar için kullanabilecek yağlar arasındadır.Ayrıca kuru saçların nemlenmesine etkisiolacaktır.Ek olarak kepek sorunu yaşayanlarda için 3-4 damla kuşburnu yapını saç derisine uygulayın ve 1-2 saat bekledikten sonra yıkayın. Kepek üzerinde ciddi olumlu etkileri bulunmaktadır.

Kuşburnu Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • %100 doğal ve organik sertifikalı ürünler almaya özen gösterin. Organik olamayan bazı yağlarda böcek ilacı kalıntıları görülmüştür.
 • Soğuk pres yağları almaya dikkat edin. Vitamin içerisi soğuk pres yağlarda korunmaktadır.
 • Yağı kuru ve serin yerde saklayın. Çünkü dış kokuları çekebilmektedir.

 

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Serhan
  10 Temmuz, 2017

  Ne kadar da çok faydası varmış.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • orkun
  10 Temmuz, 2017

  egzama için kullanmıştım ilk başta faydalı olacağını düşünmüyordum ancak gayet iyi şifalı geldi.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.