Çıtır Soğan Halkası Zararlı Mıdır? Gıda Dedektifi
Takip Et : Üye Girişi

Uzun bir zaman sonra #NeYemeliyiz paylaşımlarımıza devam ediyoruz. Biliyorsunuz bir süre önce Fast Food restoranlarına ait ürünleri incelemeye başlamıştık. Bu restoranlarda Hamburger, Patates, Gazlı içecekler vb. yanında Soğan halkası adı altında ürünler satılıyor. Bildiğiniz soğanın ince halkalarının çıtır bir harç ile yağda kızartılarak 10’lu paketler halinde satıldığını görüyoruz. Ortalama 60 gr. olan bu ürünün güncel satış tutarı 7,5 TL olarak görülüyor. Yeni inceledik, Soğanın herhangi bir marketteki satış fiyatı şu anda 2,5 TL’dir. Yani yaklaşık 3 kiloluk Soğan yerine 60 gr.’lık bir Soğan halkası alıyorsunuz.

 Peki bakalım bu parayı ödediğinize değiyor mu? Tabii bu hangi açıdan baktığınıza bağlı. Kalori açısından bakıyorsanız, paranızın karşılığını yaklaşık 11 kat Fazla Kalori ile alıyorsunuz. Öyle ki, 60 gr. Soğanda 23,4 kcal enerji varken, 60 gr.’lık Çıtır Soğanda 257 kcal enerj vardır.

 • Bir diğer açıdan bakarsak, Karbonhidrat oranının da yaklaşık 8 kat yüksek olduğunu görüyoruz. Hatta 10’lu Çıtır Soğan halkasında 6 gr. İlave Şeker bulunmaktadır. Bu da 3 tane küp şeker demektir.

 

 • Gelelim Yağ oranına. Soğanda yağ olur mu? Peki soğanı harçlayıp yağda kızartırsanız ne olur? 60 gr. Soğanda sadece 0,06 gr. yağ varken – yani yokken – aynı miktardaki Çıtır Soğandaki yağ oranı 11 gr.’dır. Yani tam 183 katıdır!

 

 • Son olarak 10’lu Çıtır Soğan halkasını atıştırmalık olarak tükettiğinizde aldığınız 257 kcal enerji için 70 kg.’lık ortalama bir yetişkinin yaklaşık yarım saat koşması gerektiğini de belirtelim. Bunu 30 kg. ağırlığında çocuğunuz tükettiğinde ise bu enerjiyi yakmak için tam 1 saat koşması gerekecektir.

  🔍Soğan Besin Değerleri
  👉Enerji 23,4 kcal
  👉Karbonhidrat 4,38 gr.
  👉Yağ 0,06 gr.
  👉Protein 0,66 gr.

Not: Besin Değerleri 60 gr. Soğan için verilmiştir.


🔍10’lu Çıtır Soğan Halkası Besin Değerleri


👉Enerji 257 kcal
👉Karbonhidrat 34 gr.
👉Yağ 11 gr.
👉Protein 3 gr.

📌Not: Besin Değerleri yaklaşık 60 gr. Mc Donald’s Çıtır Soğan halkası için verilmiştir.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.