Çocuklar İçin En Kötü Gıdalar Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Çocuklarımız büyüme aşamasında beslenmeleri hayatlarındaki en önemli iş olacaktır. Sağlıklı bir beslenme gelecekte sağlıklı bir vücut demektir. Sağlıksız beslenme ise ilerde çıkabilecek sorunların şimdiden habercisi olacaktır.Çocuklar için iyi geldiğini düşündüğünüz ancak gerçekte öyle olmayan gıdaların bazılarını sizler için listeledik.

1: Kahvaltılık Gevrekler

İçinde vitamin,mineral vesaire bir çok madde içerdiği söylenen bu kahvaltılık gevrekler ciddi oranda şeker,işlenmiş madde içermektedir. Aynı zaman faydalı olacak nitelendirebileceğiniz bu maddelerin oranı çok azdır. Ppm değerinde bile az kullanımı üstünde o maddenin kullanıldığını yazmak için yeterlidir. Örnek olarak 10 kilogramlık çilekli pasta adında pasta yapacağız. 10 kiloluk pastada 0.1 gram çilek koysak bile bunun adı çilekli pasta olabilir. Bu kandırmalara dikkat edelim. Kahvaltıda yumurta,süt,bal,zeytin,peynir eksik olmamalıdır.

2: Aparatif Pastalar ( Porsiyon Pasta)

Bu pastalar ciddi anlamda şeker ve özellikle trans yağ içermektedir.Bu pastalardan çocuklarımızı mümkün olduğunca uzak tutalım.

3: Patates Kızartması

Yüksek tuz, trans olan yanmış yağlar,kanserojenik maddeler patates kızartmasını tehlikeli hale getirmektedir. Çocukların çok sevdiği bu gıdayı mümkün olduğunca az tükettirin.

4 : Meyve Suları

Liflerden uzak bir meyve suyu uzmanlar tarafından şekerli su olarak adlandırılmaktadır. Meyve oranı genelde %40 olan bu meyve suları yüksek oranda şeker içermektedir. Tavsiyemiz kullanımı azaltmak veya %100 meyve suyu olanları tüketmenizdir.Tabi  en doğrusu suyu yerine meyvenin kendisini tüketmektir.

5 : Krakerler

Özellikle şekilleri itibarıyla ilgi çeken bu krakerler işlenmiş beyaz un,koruyucu maddeler, trans yağlar gibi zararlı maddeler içermektedir.Tam tahıllı ürünlere geçmenizi tavsiye ediyoruz. Krakerlerden çocuklarınızı uzak tutun.

6 : Kola ve Soda

Aşırı yüksek şeker içeriği karaciğer sağlığına etkisi ve yüksek asit oranı çocuklarınızın dişlerini tahrip edecektir. Zararları ve katkı maddeleri ile çocuğunuza kola ve soda içirmeyiniz.

7: Yumuşak Meyve Şekeri

Bu yumuşak şekerler meyveli olarak isimlendirilmektedir. Meyve adının arkasına saklanmış şekerden başkası değildir. Çocuklarınızdan uzak tutun.

8 : Baharatlı Cipsler

Baharatlı veya baharatsız cipsler, yüksek yağ,tuz,kanserojenik maddeler,çin tuzu gibi etkenler sebebiyle zararı zaten bilinse de tekrar hatırlatmada fayda olacağını düşündük.

Rating: 3.0/5. From 4 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 1 Mart, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • Hüseyin dirik
  7 Aralık, 2017

  Arkadaşlar;soda dediginiz içecek suya oksijen_gaz basılmasıyla yapilan dogal olmayan asitli bir icecek.Madensuyu ise dogal bir kaynaktan çıkan mineralli sudur burada tavsiye edilecek olan soda değil maden suyudur.nadensuyu iciniz .cocugunuzad dogal asit olmasına rağmen kararında içmesini sağlayiniz

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Leyla Yilmaz
  16 Temmuz, 2017

  Sodanin ne gibi bir zarari var ? Asidik oldugu icin dislere zarar vermesinden dolayi mi? O zaman pipetle kullanim uygun olur ya da kapagi acik olarak bekletilip asidinin gitmesi saglanarak..

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Yusuf Özer
  11 Temmuz, 2017

  Sodanin çocuklara ne gibi zararı var anlayamadım biraz açıklar misiniz. Yapay gıdalar ile ilgili hazırladığınız bu yazınızı oldukça özensiz buldum daha kaliteli yazılar yazmaniz dileği ile basarilar

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.